Zdroj: Ema Peter

Rôznorodý dom pre ženu a jej psa na úžasnom mieste

15. 08. 2020
Zdieľať

Zaujímavý dom sedí na skalnatom pahorku, kde sa les stretáva s morom. Ponúka výhľad na oceán, skaly, ale aj na zalesnené časti územia. Práve táto mozaika rôznych prírodných prvkov inšpirovala architektov pri návrhu domu.

Tvarovo veľmi atypická stavba je členitá na vertikálnej i horizontálnej úrovni. Autori využili nerovnosti terénu a pestrosť okolitého prostredia, aby vytvorili jedinečné vnútorné i vonkajšie priestory.

Pôdorys je skladačkou zo štyroch základných celkov. Dva najväčšie zovierajú tuhý uhol, kde vzniklo kryté miesto pre stupňovitú drevenú terasu. Na hlavné ramená sa napájajú dve menšie časti na opačných stranách. V jednej je samostatná spálňa s manželskou posteľou a druhá nadväzuje na vonkajšiu terasu – nachádza sa v nej kuchyňa a časť patrí kúpeľni pridruženej druhej spálni.

denný priestor v rodinnom dome s betónovým stĺpom

Rôznorodá štruktúra domu je usporiadaná okolo jedného proporčného betónového stĺpika. Vystupuje z podlahy a napodobňuje kmene stromov v ich veľkosti i v mierke. Zdroj: Ema Peter

Nič prvoplánové nečakajte

Základ interiéru tvorí denná zóna s obývačkou a jedálenským stolom. Ak by ste však čakali otvorené priestory s rovnými tvarmi a výhľadom cez celý dom, sklamali by ste sa. Každá časť má vďaka šikmým stenám a nezvyčajnému členeniu rôzne príjemné zákutia a nečakané riešenia. Rozmanitosť vonkajších priestorov podporujú nerovnomerné presahy strechy. Jednoducho – na tomto dome nenájdete nič prvoplánové ani očakávané.

Prečítajte si tiež
Ideálny dovolenkový dom vo Vajnoroch? Jednoduchý interiér, veľká terasa, bazén a záhrada
kachle na drevo v obývacej izbe

Každý priestor v dome ponúka iný pohľad na krajinu. Zdroj: Ema Peter

Celá štruktúra sa točí okolo jedného betónového „stromu“

Architektov pri tvorbe projektu do veľkej miery inšpirovali kmene jedlí, smrekov a cédrov s listami vysoko vo vzduchu.

„Rôznorodá štruktúra domu je usporiadaná okolo jedného proporčného betónového stĺpika. Vystupuje z podlahy a napodobňuje kmene stromov v ich veľkosti i v mierke. Tento stĺp spolu s kachľami na drevo plne ladí s rytmom lesa. Keď sa pozriete v lese nad seba, uvidíte, že vás chránia veľké vetvy, ktoré vyrastajú z kmeňov stromov. Pritom filtrujú svetlo cez hustú filigránovú sieť ihličia. Hrebeň strechy sa pozdĺž hlavného priestoru vetví. Podporuje ho tenký strop z drevených lamiel, ktorý evokuje vrcholky okolitých ihličnanov,“ vysvetľujú tvorcovia inšpiratívneho domu.

stupňovitá drevená terasa

Rozmanitosť vonkajších priestorov podporujú nerovnomerné presahy strechy. Zdroj: Ema Peter

Skúsenosti z lesa premenené do architektúry

V podobe domu nájdete nielen fyzické metafory okolia. Architekti do interiéru a okolitých vonkajších priestorov preniesli aj skúsenosti z lesa. Každý priestor v dome ponúka iný pohľad na krajinu. Séria výhľadov v miestnostiach predstavuje rôzne aspekty: výhľad na kmene, koruny stromov, pobrežie, oceán, skaly a hory. Videli ste už také originálne riešenie?

Prečítajte si tiež
Namiesto chaty pri priehrade pohodlný dom na trvalé bývanie
prístupová cestička k domu so schodmi

Zaujímavý dom sedí na skalnatom pahorku, kde sa les stretáva s morom. Zdroj: Ema Peter

Dom Sooke 01

Architektonický ateliér: Campos Studio
Dizajnérsky tím: Javier Campos, Czarina Ray, Alix Demontrond
Lokalita: Sooke, Kanada
Plocha: 137,5 m2
Realizácia: 2018

Sabína Zavarská
Foto: Ema Peter

Kategória: Návšteva
Tagy: chata rodinný dom
Zdieľať článok

Diskusia