Zdroj: Lívia Vargovčáková

Z tmavej kutice na Liptove pôvabná chalupa so slovenským srdcom

16. 11. 2020
Zdieľať

Práve v čase, keď Diana sama pre seba riešila otázku existencie či neexistencie typického slovenského štýlu bývania, dostala zaujímavé zadanie na interiér víkendového domu. Znelo: „Chceli by sme sa tu cítiť naozaj ako na chalupe.“ Náhoda? Osud? Isté je, že táto spolupráca dala na jej otázku jasnú odpoveď.

Patrícia chodila s rodinou na Liptov už roky a mala to tam veľmi rada, takže keď s manželom našli ponuku na predaj chaty v ich milovanom kraji, neváhali ani chvíľu.

Pôvodný stav chaty na Liptove

Pôvodný stav Zdroj: archív redakcie

Chata stála na nádhernom mieste kúsok za dedinou a prístup k nej bol naozaj romantický – po úzkom drevenom mostíku ponad potok a potom naprieč veľkou lúkou. So samotnou stavbou to však už bolo horšie. Niekoľko desiatok rokov bol starý murovaný objekt ponurý a neútulný, drevenému obkladu v interiéri zašlému časom patina rozhodne nepridala na kráse, skôr naopak. Bola to prosto tmavá kutica.

Prečítajte si tiež
Chalupu napadnutú drevokazom museli zbúrať a postaviť nanovo. Výsledok stojí za to!

Patrícia preto požiadala o pomoc svoju susedku Dianu, o ktorej vedela, že sa venuje interiérovému dizajnu, a spoločne sa pustili do práce na veľkej premene starej chaty.

pec v chalupe s keramickými kachlicami

Nová pec, po ktorej Patrícia túžila, nie je keramickými kachlicami obložená celá. Na veľkej časti je nahrubo uhladená omietka, ktorá štruktúrou pripomína staré hlinené pece. Zdroj: Lívia Vargovčáková

Ako sa počas rekonštrukcie ukázalo, k peci bolo potrebné postaviť aj nový komín, pretože pôvodný nespĺňal technické normy. Navyše, zohnať kvalitného remeselníka nie je ľahké. Šikovného kachliara našli cez cech kachliarov, no museli si naňho dlhšie počkať. Kachle boli aj preto dokončené ako posledné.

Odhad rozsahu prác bol, ako to často chodí, na začiatku iný, než neskôr ukázala realita. Väčšie zásahy do dispozície síce neboli potrebné, no na chate osadili nové štýlové okná a dvere, urobili nové rozvody, vymenili staré schodisko aj všetky podlahy, viaceré vnútorné steny a stropy dostali drevený obklad. A, samozrejme, toho správneho ducha chalupy vdýchlo interiéru nové zariadenie.

kuchynský drez pod oknom na chalupe

Drez pod oknom je snom mnohých dám, ktoré rady trávia čas v kuchyni. Patrícia tak má pri práci nádherný výhľad na lúku, les a neďaleký potok. Zdroj: Lívia Vargovčáková

Romantika je síce pekná vec, no krásna poloha práce na stavbe vôbec neuľahčovala – autom (aj to nie hocijakým) sa k chalupe dá dostať len okľukou cez les, navyše je tento prístup väčšinou neprejazdný.

Rekonštrukciu komplikoval aj fakt, že ju Patrícia s Dianou riadili na diaľku, z Košíc. Na mnohé práce bolo totiž šikovnejšie využiť miestnych remeselníkov, ktorých nepoznali tak ako firmy u nich doma. Pomoc veľakrát našli cez aplikáciu Wilio – niečo vyšlo lepšie, niečo menej dobre, no nakoniec sa všetko podarilo dotiahnuť do úspešného konca.

Prečítajte si tiež
Pri rekonštrukcii tradičnej chalupy sa podarilo zachovať dušu pôvodného domu

Z odhadovaného pol roka bol však takmer rok. Najskôr chceli dokončenie chalupy osláviť na letnej grilovačke, potom na jeseň, až z toho boli Vianoce v novom. No zato v parádnom!

imdukčná varná doska v kuchyni na chalupe

Patrícia rada varí, a to nielen chutne, ale aj zdravo, a je veľkou zástankyňou indukcie. Stenu za indukčnou varnou doskou chránia keramické obkladačky s tradičným vzorom – ručne a na mieru ich vyrobili Lenka a Martin Manikovci, ktorých krásne a originálne produkty nájdete pod značkou MMosaic (mmosaic.sk). Zdroj: Lívia Vargovčáková

Drez pod oknom je snom mnohých dám, ktoré rady trávia čas v kuchyni. Patrícia tak má pri práci nádherný výhľad na lúku, les a neďaleký potok. 

„Naše heslo je ‘bývaj ako v časopise’ :-). Chceme ľuďom ponúknuť domovy so skutočnou dušou, doladené do najmenších detailov. Fascinuje nás, ako z ruiny vznikne miesto, po akom túži hádam každý.“

Diana a Patrícia

Skrinka pod televízorom v obývačke chalupy z recyklovaného dreva

Skrinka pod televízorom v obývačke je z recyklovaného dreva. Rovnako ako policu osadenú vyššie ju vyrobila na mieru Soňa, ktorá ponúka svoj nábytok na sashe pod značkou Woodlove. Drevené lopáre zdobiace susednú stenu sú tiež zo sashe, tentoraz od Petry – ChopperArt. Zdroj: Lívia Vargovčáková 

Ako to vidí Diana…

Už roky je mojím hobby interiérový dizajn, a tak ma moja susedka Patrícia oslovila s tým, že potrebuje zrekonštruovať a zariadiť chatu v Liptove. Jej zadanie znelo, že by sa chceli cítiť naozaj ako na chalupe. Zvláštne je, že práve v tom čase som sama pre seba riešila otázku existencie či neexistencie typického slovenského štýlu bývania. A táto spolupráca mi na ňu dala jasnú odpoveď.

vzorované keramické umývadlo

V kúpeľni zvolili jednoduchý obklad stien, aby mohli vyniknúť krásne doplnky. Práve tie sem vniesli atmosféru vidieka. Na ručne vyrobenej skrinke (sashe.sk/staredrevo7) je položené vzorované keramické umývadlo a celok štýlovo dopĺňa rustikálna batéria a patinované zrkadlo. Zdroj: Lívia Vargovčáková

Patrícia sa zhostila úlohy realizátorky, na mne bol dizajn. Pravdou však je, že sme si do toho navzájom a rady „kafrali“ :-). Spoločne sme postupne skladali interiér celé mesiace – od podláh a obkladov až po tie najmenšie detaily. Venovali sme tomu naozaj veľa času, no oplatilo sa. Patríciina rodina tu našla druhý domov, ktorý si cez víkendy a prázdniny naozaj užívajú.

Prečítajte si tiež
Ako môže vyzerať tradičná chalupa v modernom prevedení

Asi najväčším bonusom tohto projektu však je, že sa vďaka nemu zo susedky stala priateľka a na konci sme sa obe zhodli, že sa nám spolu robí veľmi dobre, že sa úžasne dopĺňame a bola by škoda v tom nepokračovať. V súčasnosti dokončujeme tretí spoločný projekt a niekoľko ďalších máme rozpracovaných. Patrícia sa ujala úlohy investorky a realizátorky, ja mám na starosti dizajn. A obe sme získali prácu snov, v ktorej sme sa našli. Myslím, že naše stretnutie bolo tak trochu osudové:-).

podkrovie na chalupe prerobené na spálňu

Podkrovie využívajú najmä priatelia a príbuzní mladej rodiny – pohodlne sa tu vyspí minimálne šesť ľudí. Zdroj: Lívia Vargovčáková

Nočné stolíky vo väčšej z dvoch hosťovských izieb namaľovala kriedovými farbami Diana, ktorá sa popri dizajne interiérov už roky venuje aj recyklovaniu nábytku a kreatívnej tvorbe. Svoje produkty ponúka nielen na portáli sashe, ale aj na vlastnej stránke.

Profil

Majitelia

Cez víkendy a prázdniny využíva chatu Patrícia s manželom Petrom a ich dvoma deťmi. Patrícia je foodblogerka, zástankyňa zdravého a zároveň chutného varenia z dostupných surovín. Jej recepty nájdete v knižke Recepty mojej zdravej kuchyne a tiež na stránke receptymojejzdravejkuchyne.sk.

Nehnuteľnosť

Chata s obytným podkrovím a celkovou obytnou plochou cca 110 m2 na Liptove.

Autorky interiéru

O zásadnú premenu sa spolu s Patríciou postarala Diana Labošová, ktorá sa venuje návrhom a realizácii interiérov a tiež vlastnej kreatívnej tvorbe – jej keramiku, prútené košíky či doplnky nájdete na sashe aj na jej stránke lotitihome.sk.

Text: Erika Kuhnová
Foto: Lívia Vargovčáková
Zdroj: časopis Môj dom

Kategória: Návšteva
Tagy: chalupy chata rekonštrukcia rekonštrukcia chalupy
Zdieľať článok

Diskusia