Zdroj: Shutterstock

Február v záhrade: čo vysiať, skontrolovať, zrezať a ošetriť?

23. 02. 2022
Zdieľať

Výsevy budúcej úrody sa naplno rozbiehajú a s nimi prichádza prvý závan jari.

Čo robiť vo februári?

  • Všetky živé výhonky levandule skráťte zhruba o tretinu, mladé a riedke jedince aj hlbšie, až do cca dvoch tretín. Nestrihajte do starého dreva.
  • Po odkvitnutí môžete delením trsov s ešte zelenými listami rozmnožiť snežienky.
  • Brečtan, cezmínu alebo vždyzelený vtáčí zob si teraz môžete rozmnožiť odrezkami.
  • Je najvyšší čas na výsev agerátov, železníkov, plamenníkov, netýkaviek, šalvií, petúnií a lobeliek.
  • Odumreté steblá vyšších druhov okrasných tráv odrežte vo výške 15 – 20 cm nad pôdou. Dôležité je urobiť to skôr, než začnú vyrastať nové výhonky.
  • Zazimované rastliny pravidelne čistite od suchých listov, občas ich zalejte. Vo februári možno muškáty aj vysievať. Rastliny získané zo semien nádherne kvitnú.

Okrasné kry

V období od decembra do polovice marca treba myslieť na rez okrasných krov, ktoré kvitnú v lete a začiatkom jesene. K takýmto patrí napríklad budleja Dávidova, bradavec, nátržník, perovskia, ľubovník kalíškatý alebo niektorý z tavoľníkov (Spirea × bumalda, Spirea japonica). Uvedené dreviny sa totiž vyznačujú tým, že bohato kvitnú len na nových výhonkoch.

Prečítajte si tiež
Osem najdôležitejších krokov pri zakladaní novej záhrady

V rámci rezu odstráňte asi 20 cm nad pôdou všetky minuloročné konáre, pri budleji nechajte o niečo vyššiu základnú bázu a strihajte ju až tesne po vypučaní nových výhonkov. Pri tavoľníku Bumaldovom, ale i japonskom môžete odstrániť všetky konáriky cca 20 cm nad pôdou.

Palieska obyčajná

Palieska obyčajná (Corylopsis pauciflora) je nenáročný ker z Japonska a Taiwanu. Jej malé žlté kvety v previsnutých strapcoch kvitnú od začiatku marca do konca apríla. Palieska dorastá do výšky 1,5 až 2 metre, potrebuje kyslú, vlhkú pôdu a polotienisté stanovište. Zdroj: Shutterstock

Cibuľoviny

V tomto období nájdete v predaji rôzne rýchlené cibuľoviny aj hľuznaté rastliny. Môžete si s nimi vytvoriť prvé farebné kvetinové aranžmány. Žlto kvitnúce narcisy svojou farebnosťou nabíjajú energiou, navyše aj pekne voňajú. Doplňte ich rýchlenými krókusmi a netradičnými botanickými tulipánmi.

Prečítajte si tiež
Dula, moruša a oskoruša: Menej známe stromy, ktoré v záhrade oceníte

Dariť sa im bude na svetlom a chladnejšom mieste. Počas kvitnutia ich pravidelne roste vlažnou vodou, zároveň dbajte na to, aby bol ich substrát stále mierne vlhký, nie však premočený. Po odkvitnutí ich nevyhadzujte, neskôr sa hodia na výsadbu do záhrady.

Cibuľoviny

Zdroj: Shutterstock

Kontrola zimného krytu

Počas zimy občas skontrolujte neporušenosť zimného krytu pri chúlostivejších rastlinách. Ešte stále je dôležité chrániť rastliny pred chladom. Keď je teplejšie, ihličnaté chvojky, ktoré chránia výsadby dvojročných rastlín alebo trvaliek vysadených na jeseň, nadvihnite a skontrolujte stav rastlín pod nimi.

Prečítajte si tiež
Ako si vytvoriť záhradu v stredomorskom štýle

Takýmto „vyvetraním“ navyše obmedzíte tvorbu plesní. S úplným odstránením zimného krytu sa však zatiaľ neponáhľajte, sledujte počasie a stav rastlín pod ním.

Zimný kryt v záhrade

Zdroj: Shutterstock

Čím soliť?

Počas zimy sa často posýpajú chodníky soľou. V záhrade by sa nemali používať priemyselne vyrábané posypové soli, pretože chlorid sodný (NaCl) mení vlastnosti pôdy. Ak sa použije v blízkosti živých plotov, trávnikov, pôdopokryvnej zelene, stromov či krov, môžu trpieť. Soľ poškodzuje aj vresoviská a skalky pri chodníkoch, ale i jazierka.

Malé dievčatko s lopatou snehu

Zdroj: Shutterstock

Dážď ju z chodníčkov a schodov či terasy zmyje do pôdy, kde sa časom vytvorí takzvané zasolenie pôdy, v ktorej bežné rastliny vôbec nebudú schopné rásť. Namiesto nej použite na posyp popol z piecky, prípadne drevené piliny. V oboch prípadoch stačí zvyšky na jar pozametať do záhonov, kde po rozložení obohatia pôdu. Ďalšími ekologickými materiálmi sú posypový piesok a liapor (drvené prírodné keramické kamenivo).

Text: Daniel Košťál, Anna Szabóová, Lucie Peukert

Foto: Isifa/Shutterstock

Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Zo života rastlín
Tagy: cibuľoviny okrasné kry okrasné trávy záhrada
Zdieľať článok

Diskusia