Plánujete novú záhradu? Toto je 10 vecí, ktoré by ste si mali vopred premyslieť
Refresh záhrady pred novou sezónou je projekt, ktorého výsledok môže priniesť veľa pekného a príjemný priestor na relax či pestovanie. Aby to tak bolo, treba si dostatočne vopred dobre premyslieť zopár vecí.
Začiatok je v hlave
Myslite. To je na začiatku základ. Vyjasnite si, na čo všetko má nová alebo zrekonštruovaná záhrada slúžiť. Ak nežijete sami, zapojte aj ostatných členov rodiny. Je dobré vedieť, čo by v záhrade chceli ostatní, či jej netreba pridať ešte nejakú funkciu. Niekto sa možno chce len opaľovať na trávniku, iný by však rád pestoval kvety či zeleninu a pre tretieho môže byť základom bazén… A tomu treba prispôsobiť nároky na budúcu záhradu, materiály a rastliny, resp. ich zreálniť.
Sám či s odborníkom?
Aj keď nie ste úplný začiatočník a v „záhradkárčení“ sa vyznáte, nezatvárajte si hneď dvere pred možnosťou osloviť záhradného architekta. Môže vám pomôcť aspoň s technickými záležitosťami (napr. zavlažovací systém, výber vhodných materiálov). Rozhodne ho odporúčame, ak pozemok či veľkosť záhrady nie sú úplne ideálne (napr. malá záhrada, svah, príliš tienisté miesto a pod.). Mnohokrát to pomôže ušetriť financie za následné prerábanie.
Štýl
Premyslite si štýl aj charakter záhrady. Ak veci prekombinujete, výsledkom môže byť nesúrodá džungľa, ktorú budete prerábať už ďalšiu sezónu… Takže ste skôr minimalisti, milovníci stromov, pestrých farieb alebo chcete nechať záhradu rásť prirodzene a vytvoriť si akúsi permakultúrnu lúku? Štýl záhrady a domu by si nemali odporovať. Nezabudnite, že štýl záhrady vytvárajú aj prvky ako záhradný nábytok, chodníky a podobne. Napríklad rôzne typy ležadiel či stoličiek nemusia byť v tejto súvislosti to pravé.
Mapa záhrady
Základom dobrého plánu je zmapovanie situácie. Pozorujte a zapisujte svetelné a slnečné podmienky, zrážky a vlhkosť jednotlivých častí záhrady, zapíšte si orientáciu na svetové strany, ale napríklad aj to, ktoré časti sú citlivé vo vzťahu k susedným pozemkom. Ani sa nenazdáte a o pár mesiacov či rokov prídu zbytočné škriepky o padajúce lístie či ovocie… Dobrým pomocníkom je štvorčekový papier. Naň si v jednotnej mierke môžete preniesť (nakresliť alebo inak zaznačiť) všetky prvky, ktoré v záhrade chcete mať, resp. máte, aj s príslušnými vzdialenosťami. Dokonca si napr. namiesto stromov alebo ležadiel môžete vystrihnúť krúžky a pracovať s ich potenciálnym umiestnením.
Spevnené plochy a terasy
Ono sa to nezdá, ale plot a spevnené plochy patria do menších stavebno-technických úprav, ktoré treba urobiť skôr, ako začnete so samotným vysádzaním. Funkčnosť a praktickosť záhrady od nich dosť závisia, no majú vplyv aj na jej vzhľad. S materiálmi opatrne. Všetkého veľa škodí, a keď na príliš malej ploche skombinujete viac ako 3 materiály, bude z toho chaos, ktorý nepôsobí príjemne. Zladené by mali byť aj materiály na malých záhradných stavbách: garáži, altánku, terase, sklade náradia a pod. Myslite aj na to, že spevnené plochy sú vystavené počasiu a výber materiálu rozhodne o ich šmykľavosti a trvácnosti. Chodníky by mali spájať všetky pobytové časti. Obrubníky a múriky zasa pomáhajú záhradu rozčleniť, aby nepôsobila jednotvárne a aby sa dali aj opticky oddeliť časti s rôznymi funkciami. Malo by sa vám po nich chodiť pohodlne aj s náradím, takže rátajte so šírkou 80 až 120 cm. Pred výsadbou treba vyriešiť zavlažovanie aj osvetlenie.
O ďalších piatich tipoch si môžete prečítať na webe vdobrom.sk.