Zdroj: FLERA

7 úžasných nápadov na záhradné chodníky

04. 10. 2022
Zdieľať

Pri návrhu spevnených plôch treba dôkladne zvážiť všetky za a proti, a ak je to možné, navrhnúť dom spolu so záhradou. Ujasnite si, ktorá cesta bude často využívaná (hlavná) a ktorá vedľajšia (chodníček v zadnej časti záhrady). Do úvahy vezmite aj to, či by ste v záhrade chceli viac dlažby ako trávy alebo je pre vás zeleň na prvom mieste.

Chce to viac zelene?

Cesty v záhrade majú kúzelnú moc. Tak ako nás dokáže chodníček na prechádzku záhradou zlákať, rovnako nás môže nevhodne navrhnutá cesta od prechádzok spoľahlivo odradiť. Zvážte preto, ako často ju plánujete využívať a či po nej budete musieť chodiť aj v nepriaznivom počasí. Priamo pred terasou a smerom k vchodu do domu sa vyhnite mäkkým materiálom, ako je mlat, trávnik, piesok alebo štrk. Často sa prilepia na podrážku a blato sa tak rýchlo roznesie aj do čistých pobytových zón záhrady.

Anglická vidiecka záhrada

Zdroj: iStock

Mäkké materiály voľte skôr na bočné chodníčky. Výhodou týchto materiálov je, že dobre prepúšťajú vodu a v záhrade pôsobia nenápadne. Mlat je lacný a príjemný a netreba sa ho báť ani priamo pod pergolou. Ak potrebujete štrkový povrch, dobre zhutnite podložie pod ním a samotnú štrkovú frakciu sypte v tenkej vrstve, stačí dva až tri centimetre, nech sa neboríte ani vy, ani nábytok.

Prečítajte si tiež
10 najkrajších kvitnúcich kríkov pre menšie aj väčšie záhrady

Hlavné a dôležité cesty by mali byť jednoduché

Uplatnia sa tu klasické dlažobné kocky, obklady alebo zatrávňovacie dlaždice. Chodníkmi z menších materiálov, ako je štrk, nášľapy, okruhliaky či kôra, prepojíte záhony alebo jednotlivé oddychové kúty v záhrade. Vysaďte pomedzi ne mach, pôdopokryvnú zeleň či bylinky a nechajte ich splynúť s okolím.

Pekná záhrada s kamenným chodníkom

Zdroj: Nora a Jakub Čaprnka

Do záhrad v prírodnom štýle

Kľukatá cestička s kamennými nášľapmi obsypaná drobným štrkom je tým najlepším riešením. Obklopená bujnými trvalkami láka na prechádzku aj do tých najvzdialenejších kútov záhrady.

Kamenný chodník v záhrade so psom

Zdroj: FLERA

Nenápadné

Vždy je dobré, ak máte dôvod ísť do záhrady. Nenápadná cestička uložená v tráve vedie k lavičke, z ktorej je výhľad na dom i celú záhradu.

Prečítajte si tiež
Krtkodom z Úporu: Keď je najlepšou voľbou dom krytý zeminou

Jednoduché a čisté riešenie, ktorým architekti nasmerovali pohľady od terasy do ďalšieho kútika na čítanie.

Záhrada s kamenným chodíčkom

Zdroj: FLERA

Rôzne výšky a typy chodníčkov

Dokážu vniesť do záhrady chýbajúcu dynamiku. Takéto netradičné prvky vyniknú najmä v moderných záhradách s jednoduchou výsadbou. Krátky chodník je vyrobený z dlhých drevených hranolov a spája dve rôzne časti dvora obklopené štrkovými plochami a zeleňou.

Drevený chodník v záhrade

Zdroj: Marty Peters photography

Mlatové cesty

Sú tvorené sypanou zmesou hrubšieho a jemnejšieho prírodného či umelého kameniva, ktoré sa po uložení na príslušnú plochu mechanicky zhutní.

Prečítajte si tiež
Ekologický a praktický: Byt, ktorý je celý zariadený nábytkom z paliet!

Okraje upravených plôch sa niekedy spevňujú a vymedzujú oceľovou pásovinou, prípadne dubovými alebo bukovými trámami. Spravidla nejde o zvýšené obrubníky, spevňujúce prvky skôr splývajú s terénom.

Prírodná záhrada

Zdroj: FLERA

Starý kameň

Má v sebe čosi krásne a nostalgické. Veľké žulové obrubníky rôznych dĺžok vedú v tomto átriu z domu do priestoru na sedenie. Pôdopokryvná rastlina dichondra vysadená okolo nich je mäkká a príjemná na chôdzu a je obľúbenou náhradou trávnika.

Záhrada s kamenným chodníkom

Zdroj: Brett Boardman

Čím vyplniť prázdne miesta medzi nášľapmi?

Skúste machovičku šidlovitú, rozchodník (Thymus), materinu dúšku (Sedum) alebo nátržník jarný (Potentila verna) a vytvorte si voňavý a farebný koberec.

Záhrada s farebnými kvetmi

Zdroj: FLERA

Zatrávňovacia (vegetačná) dlažba

Je vhodná na veľké plochy, ktoré potrebujete spevniť, no zároveň chcete, aby pôsobili zelenšie. Po takto spevnenom povrchu sa dobre chodí, aj keď naprší, deti sa po ňom môžu bicyklovať a bez problémov tu aj zaparkujete.

terasa s ľuďmi v prírodnej záhrade

Zdroj: AUSTIN MAYNARD

Text: Katarína Paukeje

Foto: Nora a Jakub Čaprnka, Flera, AUSTIN MAYNARD, BRETT BOARDMAN, MARTY PETERS, iStock

Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Zakladanie záhrady
Tagy: chodník záhradné inšpirácie záhradné trendy
Zdieľať článok

Diskusia