Zdroj: Sarah Cuttle, Gardenersworld

Každý deň vstáva pred piatou ráno, aby sa mohol starať o svoju záhradu. Vytvoriť takúto nádheru mu trvalo roky!

19. 09. 2022
Zdieľať

Vstávať každé ráno sedem dní v týždni pred piatou môže azda len pekár alebo ten, kto trpí nespavosťou. A potom ešte aj Ken Mines, a to i napriek tomu, že ani jedno z toho naňho neplatí. Kenovi už roky zvoní budík pred východom slnka, aby sa mohol niekoľko hodín pred raňajkami venovať svojej kvetinovej záhrade vo východnom Sussexe.

Riaditeľ záhradníkom

Vytvoriť takúto krásu mu trvalo roky, ale ani jedinú minútu z toho neľutuje. Bola to veľká výzva a tie on má rád. „Skoré ranné vstávanie mi nerobí problém. Dve až tri hodinky sa pomotám po záhrade a až potom si vychutnám raňajky,“ prezrádza húževnatý dôchodca, ktorý miluje najmä ruže.

Vidiecka anglická záhrada

Tri štvrtiny pozemku tvorí tradičná anglická záhrada s obrovským množstvom rastlín vrátane starých odrôd ruží či vzácnych kvitnúcich trvaliek, kríkov a letničiek. Zdroj: Sarah Cuttle, Gardenersworld

Jeho manželka Heather s ním toto nadšenie ranostaja nezdieľa a smeje sa, že o piatej ráno ešte spí tuhým spánkom spravodlivých a sníva. Keď sa prizriete bližšie na všetko, čo v záhrade rastie, Kenovo ranné vstávanie vám začne dávať zmysel. Tri štvrtiny pozemku tvorí tradičná anglická záhrada s obrovským množstvom rastlín vrátane starých odrôd ruží či vzácnych kvitnúcich trvaliek, kríkov a letničiek.

Prečítajte si tiež
Ako sa snúbi škandinávsky štýl s anglickou klasikou? Tento rodinný dom vám odpovie

Ken priznáva, že na údržbu je záhrada ozaj náročná, ale potešenie z nej je niekoľkonásobne väčšie ako práca, ktorú vyžaduje. A to Ken robí všetko sám. Kosí trávnik, pleje buriny, uväzuje rastlinky, zalieva. Všetku zeleninu pestuje zo semien, takže polievanie je nekonečný proces, prezrádza. Našťastie je už na dôchodku, a teda všetok voľný čas venuje tejto svojej vášni.

Vidiecka anglická záhrada

Ken má najradšej ruže, najmä starobylé odrody, ako napríklad Comte de Chambord, Königin von Dänemark alebo Charles de Mills s jej krásnymi fialovými hlávkami zabalenými hlboko do listov. V záhrade ich má vyše sto rôznych druhov. Zdroj: Sarah Cuttle, Gardenersworld

Predtým, ako v roku 1994 odišiel do predčasného dôchodku, pracoval ako riaditeľ školy vo východnom Londýne a spolu s manželkou bývali v prímestskej oblasti severovýchodne od hlavného mesta. Nuž a keď zavesil riaditeľovanie na klinec, nič im nebránilo predať byt v meste a rozhliadnuť sa po „chalúpke snov“.

„Kolegyňa zo školy mi raz spomenula, že má na predaj chatku s rozľahlým pozemkom, tak som jej navrhol, že sa na to prídeme s Heather pozrieť,“ hovorí Ken. „Vždy sa nám páčili chalupy z 18. storočia a staré záhrady. Keď sme sem prišli a uvideli to, pozreli sme sa na seba a povedali si, že to je presne ono,“ spomína Heather.

Záhrada nemôže byť dokonalá. Má svoj prirodzený a primeraný podiel škodcov a chorôb. Napriek tomu sa pri ich likvidácii vyhýbam chémii, a čo sa dá, zbieram ručne.

Záhrada bola v tom čase zarastená burinou, ale to manželov vôbec neodradilo, práve naopak, veľmi sa im to páčilo. „Bola to taká romantická divočina, z ktorej sálal pocit nedotknuteľnosti,“ spomína Ken. Približne rok mu trvalo, kým sa buriny vlastnými rukami zbavil a mohol začať navrhovať celkom novú podobu záhrady.

Prečítajte si tiež
Malé Anglicko na malebnej samote v srdci Slovenska

Ovplyvnila ho najmä návšteva pôsobivej záhrady anglickej spisovateľky a záhradkárky Margery Fish, ktorá sa nachádza v East Lambrock Manor v grófstve Somerset a je prístupná verejnosti. Tvorila ju takmer 30 rokov v polovici minulého storočia a stala sa akýmsi vzorom pre tisícky iných záhrad po celej Británii. Ide o štýl English Cottage Garden, čo by sme mohli preložiť ako anglická vidiecka záhrada. „V Margerinej divokej romantickej záhrade som videl niektoré rastliny po prvýkrát v živote a to bol moment, ktorý ma inšpiroval,“ spomína Ken.

Vidiecka anglická záhrada

Vytvoriť takúto krásu trvalo Kenovi roky, ale ani jedinú minútu z toho neľutuje. Zdroj: Sarah Cuttle, Gardenersworld

Kenove rady pre úspešné pestovanie ruží

„Vyberajte si odrody, ktoré sa páčia vám. Ruže integrujte do záhrady s trvalkami, len tak vynikne ich krása. Záhrada plná ruží bez iných kvetov vyzerá hrozne. Vyberte si dobrého a osvedčeného dodávateľa. A prečítajte si aj výbornú knihu s názvom Sprievodca ružami od autorov Rogera Phillipsa a Martyna Rixa. Je neoceniteľná. Roky do nej nakúkam a čerpám z nej cenné rady.“

Pripravila: Katarína Barošová
Foto: Sarah Cuttle, Gardenersworld
Zdroj: Časopis Tvorivé bývanie

Kategória: Zakladanie záhrady
Tagy: anglická záhrada anglický vidiek návrh záhrady ruže vidiecky štýl záhradné inšpirácie záhradné prvky
Zdieľať článok

Diskusia