Zdroj: shutterstock

6 spôsobov, ako podoprieť svah a vytvoriť rovinu

19. 06. 2020
Zdieľať

Na spevnenie nerovného pozemku máme poruke hneď niekoľko vizuálne atraktívnych riešení. Rozhodnúť sa môžete podľa dostupného materiálu, ceny, typu pôdy a v neposlednom rade i podľa svojho vkusu.

Stabilný základ

Kým ľahké piesčité pôdy sú samy prirodzenou drenážou, pôdy s vyšším podielom ílu vodou nasiaknu. V tej chvíli sa výrazne zvýši ich hmotnosť a tým i tlak, ktorý je vyvíjaný na oporný múrik. Preto sa žiadne riešenie nedá aplikovať všeobecne a na akýkoľvek pozemok. Navyše, aj sklon svahu je iný, rovnako aj to, čo sa nad múrikom deje.

Iná stabilita je potrebná, ak je tam trávnik a pár ovocných stromov, iná, ak tam plánujete státie pre autá. V každom prípade pri oporných múrikoch vyšších ako približne 60 cm je kvôli bezpečnosti svahu nutné riešiť pevné betónové základy a drenáž. Stabilizovanie vyšších svahov patrí do rúk odborníkov a vhodný je i statický výpočet.

Suchý záhradný múrik z kameňa

Zdroj: shutterstock

Suchý múrik z kameňa

Tradičným spôsobom podopretia svahu je ukladanie kameňa nasucho. Maltu nahrádza zmes zeminy, štrku a piesku, ktorá slúži ako drenáž. Buduje sa do výšky cca 50 – 60 cm. Začína sa s najväčšími kusmi a prvý rad má byť zapustený do terénu cca 10 cm. Aby sa zvýšila jeho stabilita, spodná základňa je širšia a jeho stena sa nestavia kolmo, ale mierne šikmo proti svahu. Väčšie medzery medzi skalami je možné vyplniť pôdou a suchomilnými trvalkami – k tým najodolnejším patria skalné ruže a rozchodníky, v menej extrémnych podmienkach aj iné skalničky. Múriky nad 60 cm je nutné murovať s použitím malty na betónový základ.

Náš tip

Aby suchý múrik pôsobil prirodzene, využite lokálny kameň priamo z pozemku alebo z blízkeho kameňolomu.

Betónové tvárnice v záhrade so vzhľadom kameňa

Zdroj: shutterstock

Betónové tvárnice vhodné na oporné múriky sa zvyčajne dajú farebne dobre skombinovať s dlažbou chodníkov a terás, čo je ich veľká prednosť. V ponuke ich je pomerne veľké množstvo s rôznymi tvarmi, veľkosťou a hmotnosťou. Vždy si v technických listoch zistite odporúčania výrobcu, akým spôsobom a do akej výšky sa majú používať.

Prečítajte si tiež
Ako si rozumne rozvrhnúť terasu, bazén či kozub?

Tvarovky do výšky 60 cm sa nemusia lepiť, ako základ postačí zhutnené makadamové lôžko a na ochranu pred pôdou nopová fólia. Nad 60 cm už je nutný betónový základ a tvárnice sa k sebe lepia stavebným lepidlom. Maximálna výška múrika je 1 m.

Náš tip

Výhodou nízkeho lepeného múrika je, že príležitostne poslúži aj ako sedenie.

Svahové tvárnice

Zdroj: shutterstock

S rastlinami

Svahové tvárnice plnia v záhrade nielen praktickú, ale aj dekoratívnu funkciu. Podľa toho, aký sklon ukladania smerom do svahu zvolíte, ostane miesto na substrát a rastliny. Pri ich ukladaní zvyčajne nie je nutná drenážna vrstva ani netkaná textília. To, či je potrebné riešiť i základy, sa bude odvíjať od výšky múrika. Rastliny do múrika môžete vysadiť tak, že betón zakryjú iba čiastočne alebo úplne.

Palisády v záhrade

Zdroj: shutterstock

Vo všeobecnosti sa používajú na prekonanie malých výškových rozdielov, no majú široké uplatnenie aj v záhradnej architektúre. Dnes už sú dostupné v niekoľkých farbách, výškach a povrchových štruktúrach napodobujúcich napríklad opracovaný kameň. Rôzne výšky umožňujú lícovanie sklonu svahu.

Ideálne tiež je, ak si ich farebne skombinujete s chodníkmi či schodmi. Kým kedysi sa používali skôr na menšie prevýšenia, dnes sú v ponuke i palisády vyššie ako meter. Osádzajú sa kolmo do betónového základu asi do štvrtiny svojej výšky.

Tip redakcie

Palisády môžete zakúpiť jednotlivo alebo v blokoch. Blokový tvar sa osádza jednoduchšie, pretože stĺpiky sa nemusia narovnávať jednotlivo, ale sú úplne presne v rovnakom smere.

Gabióny, kameň v pletive

Zdroj: shutterstock

Oproti iným spôsobom riešenia vyžadujú viac miesta, bežná hrúbka používaná na spevnenie svahu je 0,5 m. Keďže je konštrukcia priepustná, nevyžadujú drenážny zásyp, no od terénu ich treba oddeliť netkanou textíliou. Ukladajú sa na spevnené makadamové lôžko, pričom sa spodný rad zapustí mierne do terénu.

Drôtené koše sa vyrábajú zo zváraných alebo pletených sietí z pozinkovaného drôtu či drôtu obaleného plastom. Dodávajú sa v zloženom stave a skladajú priamo na mieste. Kamene musia mať väčšie rozmery ako oká. Ukladajú sa buď ručne, alebo sa strojovo sypú, prípadne sa spôsob kombinuje, predný rad sa uloží ručne a zadná časť sa dosype.

Náš tip

Drôtené siete majú rôznu kvalitu. Za kvalitnejšie sa považujú žiarovo pozinkované oceľové drôty s priemerom 4 mm.

Stratené debnenie

Zdroj: Hornbach

Plotové tvárnice sa využívajú aj na oporu svahov. Sú vhodné aj na vyššie svahy, pretože sa dajú podľa zadania statika vystužiť oceľovými prútmi. Ľahko sa na seba skladajú a ich vnútro sa s výstužou či bez vylieva betónom. Rozmery betónového základu sa odvíjajú od rozmerov oporného múru a nutnosťou je drenážny systém.

Skvelé je, že na ne možno lepiť obklad – či už kamenný, imitáciu kameňa, alebo tehlový, takže ich viete prispôsobiť iným prvkom použitým v záhrade
alebo na dome.

Náš tip

Pred samotným obkladaním treba povrch zbaviť prachu a impregnovať. Lepeniu obkladu sa vyhnete, ak zvolíte debniace tvárnice s pohľadovým štiepaným povrchom.

Text: Monika Králová
Odborná spolupráca: Hornbach
Redakčná úprava: Katarína Paukeje
Foto: isifa/shutterstock, archív firiem
Zdroj: časopis Môj dom

Kategória: Zakladanie záhrady
Tagy: gabiony palisády svahové tvárnice
Zdieľať článok

Diskusia