Zdroj: iStock

9 rád z praxe, ktoré by ste si mali prečítať pred rekonštrukciou bytu

22. 07. 2022
Zdieľať

Ako bezpečne prekonať rôzne úskalia, ktoré vás môžu pri prestavbe bytu čakať? Čo radí stavebný inžinier, ktorý ako stavbyvedúci organizuje stavby na kľúč?

1. Nešetrite na návrhu

Asi najdôležitejšia rada znie – na začiatku nešetrite! Pri komplexnej rekonštrukcii by ste určite mali mať v rukách návrh, ktorý bude domyslený do detailov. Ak sa totiž spôsoby realizácie alebo nápravy chýb vymýšľajú za pochodu, bude to určite stáť čas aj peniaze. Najmä pri väčších stavebných zásahoch a výrobe zariadenia na mieru by ste sa preto nemali uspokojiť len s ideovým návrhom architekta alebo dizajnéra.

Ružová kuchyňa s terrazzo zástenou

Zdroj: iStock

Aj keď nie je potrebné stavebné povolenie, je dobré, keď sa na návrhu podieľa aj konštruktér alebo technik. Spoločne by mali vytvoriť návrh, ktorý je funkčný, pekný aj realizovateľný za rozumnú cenu. Jeden sa postará o architektonický koncept, dá bytu celkovú ideu, domyslí farebnosť, druhý dorieši technické detaily.

Prečítajte si tiež
Tepelné čerpadlo alebo kondenzačný kotol?

2. Nepleťte si profesie

Stavebný inžinier nie je dizajnér a architekt nie je statik ani elektrikár. Hoci majú tieto profesie k sebe blízko, každý má iné úlohy. Neočakávajte napríklad od šéfa stavebnej firmy, že vám navrhne interiér, rovnako ako nepôjdete s pokazeným žalúdkom k ortopédovi, i keď je lekár. Úlohou architekta alebo dizajnéra je navrhnúť interiér tak, aby všetko spolu ladilo, aby mali priestory logiku, funkčnosť a estetickú kvalitu.

Stavbár

Zdroj: iStock

Pokiaľ však ide o to, ako konkrétne sa bude všetko realizovať, ako sa vyriešia rôzne technické detaily, s tým sa musíte obrátiť na niekoho iného. Skôr než sa pustíte do prestavby, mali by ste si preto dohodnúť na obhliadku špecialistov – najmä statika, inštalatéra a elektrikára, aby zhodnotili technický stav a realizovateľnosť vašich predstáv.

3. Aj na papiere potrebujete čas

Ak pri prestavbe zasiahnete do priečok – búrate ich alebo staviate –, ste povinní ohlásiť stavbu stavebnému úradu. Slovo ohlásenie je však trochu mätúce – nestačí totiž stavbu len ohlásiť, musíte aj počkať na súhlasné vyjadrenie. Stavebný úrad má na to lehotu 30 dní, ktorú obvykle využije (alebo prekročí). Ak by ste začali s prácami bez schválenia, riskujete pokutu vo výške 331,94 €. Dobrou správou je, že ohlásená drobná stavba sa po dokončení nemusí kolaudovať.

Nahnevaná žena si pozerá účty

Zdroj: iStock

Ak stavebnými úpravami zasiahnete aj do nosných konštrukcií, budete potrebovať stavebné povolenie. Takúto rekonštrukciu odporúčam dobre zvážiť, pretože bude náročná z technického, finančného aj časového hľadiska. Napríklad na vydanie stavebného povolenia budete potrebovať aj viacero súhlasov, pričom len získanie súhlasov od susedov vám môže trvať niekoľko týždňov.

Prečítajte si tiež
Chcete nový rodinný dom a zvažujete drevostavbu? Najprv spoznajte odpovede na týchto 5 základných otázok

4. Počítajte s prekvapeniami

Keď sa chystáte rekonštruovať naozaj od základu, nikdy neviete, čo vás čaká po odstránení povrchových vrstiev, respektíve pri ich odstraňovaní. Typickým prekvapením v starých bytoch je skladba podlahy. Namiesto betónového poteru, ktorý sa bežne používa v dnešných stavbách, môžu byť pod starými parketami popraskané dosky a násyp zo škvary alebo piesku. Odstránenie podobných prekvapení aj vytvorenie nových konštrukcií vás bude stáť čas i peniaze, s ktorými ste pôvodne nepočítali. Nechajte si preto rezervu. Finančnú aj časovú.

Búranie jadra

Zdroj: iStock

5. Zvážte svoje sily

Mnohí majú ambíciu zvládnuť rekonštrukčné práce svojpomocne, no nemusí to byť dobrý nápad. Najmä väčšia prestavba si žiada odpracovaný čas, a ak sa jej budete venovať len popri práci, môže sa natiahnuť na veľa únavných mesiacov. Alebo sa vzdáte príjmu a budete namiesto svojej práce rekonštruovať? Ekonomicky to obvykle nemá veľký zmysel. Niektoré zmeny, napríklad výmena rozvodov, sa navyše nedajú robiť postupne a pri zásadnej prestavbe sa aspoň istý čas nebude dať v byte bývať – čím dlhší, tým viac peňazí vás bude stáť náhradné bývanie.

Ak chcete spojiť kuchyňu s obývačkou, potrebujete architekta, ak chcete búrať steny, tak statika.

6. Remeselníkov nevyberajte podľa ceny

Kvalita ich práce je dôležitá a pri najlacnejšom majstrovi zrejme nebude veľmi vysoká. Na tom, ako urobia remeselníci svoju robotu, záleží – s lacnejšími ušetríte možno niekoľko stoviek eur, no bude vás to zrejme stáť viac času, a ak nebudete spokojní s výsledkom, môže vás to rozčuľovať roky. Alebo zaplatíte ešte raz za to isté, aby to bolo urobené poriadne? Potom ste neušetrili, ale prerobili. Počítajte aj s tým, že momentálne sú remeselníci veľmi vyťažení, najmä na stolára si počkáte zopár mesiacov. Ak potrebujete vyrobiť nejaký nábytok na mieru, začnite hľadať, hneď ako budete mať v rukách finálny návrh od architekta. Dajte si urobiť cenové ponuky a dohodnite si stretnutia v súvislosti s výrobou.

Biela tehlová stena so zeleným gaučom

Zdroj: Luboš Polčík

NÁŠ TIP

Vďaka profesionálnemu vybaveniu bude mať šikovný elektrikár drážky na rozvody urobené rýchlejšie a krajšie. Tu sú do tehlovej steny zapracované káble tak, že nevidno, kadiaľ sú vedené – aj v tom je umenie dobrého remeselníka.

7. Strážte si stúpačku

Zmeny v dispozícii sa musia riadiť istými pravidlami. Zásadné obmedzenie predstavuje okrem nosných konštrukcií napríklad aj umiestnenie zvislých rozvodov, teda tzv. stúpačky. Odpad totiž nemôžete ťahať, ako sa vám zachce, musí sa dodržať predpísaný spád.

Prečítajte si tiež
Pohodlná drevostavba pre rodinu? Typový dom si upravili k maximálnej spokojnosti

Pri všetkom, čo potrebuje vodu a odpad, treba teda premyslieť rozvody, ktoré sa končia alebo začínajú práve v stúpačke. Komplikácie môže predstavovať aj zásah do rozvodov vykurovania alebo plynu.

Rekonštrukcia stupačky

Zdroj: Patrik Rusnák

8. Nezabudnite na koordináciu

Pri realizácii treba často koordinovať rôzne profesie – napríklad ak chcete mať v skrini osvetlenie, musí najskôr elektrikár urobiť prípravu, na ktorú potom nadviaže stolár. V návrhu preto treba vopred domyslieť všetky technické detaily.

Rozvody v stene

Zdroj: Patrik Rusnák

9. Nafoťte si rozvody

Skôr než zakryjete všetky káble a potrubia omietkou či obkladom, odfoťte si ich presnú polohu, prípadne si dajte urobiť výkresy skutočného stavu. Vyhnete sa tak nepríjemnostiam napríklad pri kotvení kuchynských skriniek alebo pri neskoršom vešaní obrazov.

Pripravila: Erika Kuhnová

Foto: Ľuboš Polčík, archív Patrika Rusnáka, iStock

Zdroj: Časopis Môj dom špeciál

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: návrh interiéru plánovanie prestavba projektová príprava rekonštrukcia bytu
Zdieľať článok

Diskusia