Z rozpadnutej usadlosti so stodolou vznikol krásny vidiecky dom pre starších manželov
Manželia s odrastenými deťmi túžili prežiť ďalšiu etapu života na pokojnom mieste na vidieku. Pri hľadaní pohodlného domova, respektíve pozemku v lone prírody natrafili na opustenú poľnohospodársku usadlosť z roku 1922. Mala všetko podstatné – veľkú záhradu, výhľady do okolitej krajiny a pokoj. Samotný statok však nebol v dobrom stave. Ako vyzerá dnes?
Usadlosť nebola rozsiahla, ale mala dnes často používaný praktický tvar veľkého U. Uprostred boli chlievy, na jednej strane chalupa, na druhej stodola. Ramená statku obklopujú pootvorený dvor, ktorý chráni vstup do domu pred vetrom. Manželia s požiadavkou rekonštrukcie statku oslovili architektov Michala Schwarza a Jana Formana.
Prieskum ukázal poškodené konštrukcie
Na začiatku každej rekonštrukcie je dôkladný prieskum aktuálneho stavu stavby. V tomto prípade však nedopadol najlepšie. Ukázalo sa totiž, že značná časť konštrukcií je v nevyhovujúcom stave. Preto bolo potrebné časť chalupy nanovo vymurovať. Na tento účel autori premeny vybrali kvalitné keramické tvárnice, aby dom mohol byť efektívne vykurovaný tepelným čerpadlom. Stodola bola v ešte horšom stave, tú sa zachrániť nepodarilo. Namiesto nej architekti navrhli novú drevostavbu, ktorá harmonicky dopĺňa celok.
Pôdorys prispôsobili pôvodnému statku
„Napriek búraniu sme ponechali pôvodnú pôdorysnú stopu domu a iba mierne zväčšili objem podkrovia. Pravé krídlo (pôvodná chalupa) je aj naďalej obytným centrom domu, v prostrednej časti je poschodie určené pre návštevy a v novej stodole sú prevažne technické priestory a garáž,“ upresňujú riešenie rekonštrukcie architekti Michal Schwarz a Jan Forman.
Kachľová pec s vyhrievanou lavicou nesmela chýbať
Do domu vojdete cez zápražie, ktoré prekrýva konzola novej spojovacej chodby na poschodí. Ocitnete sa v hale so schodiskom a veľkým oknom nad schodmi. Prirodzené svetlo sa odráža od zaobleného stropu z bielych paluboviek do celého priestoru. Z haly vedú dvere do veľkej izby, ktorá funguje ako denná spoločenská zóna. Zaberá celý pôdorys ľavého krídla. Dominantou tejto izby je kachľová pec s vyhrievanou lavicou, ktorá oddeľuje kuchyňu a odpočinkový kút s veľkým oknom a výhľadmi na okolitú krajinu. Celú jednu stenu zaberá drevená knižnica.
Horné podlažie patrí spálni a izbám pre hostí
Nad hlavnou izbou je spálňa majiteľov. Tri menšie spálne a veľká kúpeľňa sa nachádzajú na hornom podlaží v strednej časti domu. Spája ich obytná chodba s krásnymi výhľadmi. Pod nimi sú dielňa a jedna izba domácich. Oproti vchodu do domu nájdete dvierka na terasu s letnou kuchyňou. Nachádza sa v rožnom priestore medzi strednou hmotou domu a ramenom s drevenou novostavbou, ktorá slúži ako garáž a sklad dreva.
Opaľované drevo, šindle, modré rámy okien i kameň
Príjemnú vidiecku atmosféru zrekonštruovanej stodoly majú z veľkej časti na svedomí použité materiály. Bielu omietku na fasádach dopĺňajú drevo s čiernou lazúrou a červené keramické škridle, vo vnútri dominuje svetlé a biele drevo. Celý interiér osviežujú na modro namaľované rámy okien, biela omietka. Pri schodoch nájdete odhalené kamenné múry a vzorovú dlažbu s opotrebovaným vzhľadom, ktorá zintenzívňuje charakter bývania.
Záhrada prechádza voľne do lúky pod domom – veľká časť nie je oplotená. Špecialitou je menšia bylinková záhradka pred chalupou, na ktorú sa dá vyjsť cez krídlo veľkého okna pri odpočinkovom kúte v hlavnej izbe.
Usadlosť na Vysočine
architektonický ateliér: Jan Forman ateliér a RANGHERKA
architekti: Michal Schwarz, Jan Forman
lokalita: Vysočina, ČR
projekt: 2016
realizácia: 2019
TEXT: Sabína Zavarská
FOTO: Ivan Bárta