Zdroj: Lisa Romerein

Originálne domáce knižnice nemusia ísť na úkor praktickosti. Inšpirujte sa tými najkrajšími

09. 12. 2022
Zdieľať

Ste vášnivým čitateľom a knihy sa vám kopia na každom kroku? Vystavte ich so štipkou originality, ktorá nemusí ísť na úkor praktickosti.

1. Harry Hole, si tu?

Interiér ako vystrihnutý z nejakej škandinávskej krajiny. Na mieru vyrobená knižnica nemôže byť v inej ako bielej farbe, aby zapadla do čierno-bielej farebnej palety, ktorá je pre tento štýl taká typická. Štipku farby vnášajú do priestoru práve knihy. Tiež ste zvedaví, či medzi nimi prevažujú napínavé severské kriminálky? A ak tiež potrebujete využiť každý centimeter priestoru, potiahnite knižnicu až nad dvere – šikovný stolár by s tým nemal mať problém.

Domáca knižnica v škandinávskom štýle

Zdroj: Martin Zeman

2. Parížska elegancia

Ak nahliadnete do akéhokoľvek parížskeho bytu, môžete si byť istí, že narazíte na tri veci: zlaté historické zrkadlo, jedálenské stoličky od Marcela Breuera a nadrozmernú knižnicu. A keďže väčšina interiérov je zariadených v elegantnom nadčasovom štýle, knižnice sú najčastejšie opäť v neutrálnej bielej farbe, ktorá sa nebije so zvyškom zariadenia a dáva vyniknúť tomu podstatnému – knihám Moliéra, Balzaca, Sartra, Camusa a, samozrejme, nejakým tým o móde…

Nadrozmerná domáca knižnica s parížskou eleganciou

Zdroj: Westwing

3. Úzka chodba

V malom či úzkom priestore môže rozmerná knižnica priestor opticky zmenšiť a pôsobiť stiesňujúco. Aby ste sa tomu vyhli, použite starý známy trik a zvoľte bielu farbu políc, prípadne dekor svetlého druhu dreva, ako je borovica, breza alebo javor. Do tohto úzkeho priestoru sa navyše zmestil i občasný pracovný kútik. Postačí výklopná doska, subtílna stolička a nenápadné miesto určené na home office je na svete. V obklopení kníh sa navyše človek sústredí tak akosi lepšie.

Domáca knižnica v úzkej chodbe

Zdroj: Westwing

4. S nádychom histórie

Nielen milovníci klasiky a starých románov určite ocenia túto knižnicu s vintage nádychom. Inšpirujte sa a umiestnite priamo pod ňu pohodlné kreslá. V spoločnosti obľúbených autorov v nich určite strávite nejeden príjemný večer.

Domáca vintage knižnica

Zdroj: Lisa Romerein

5. Pracovný kútik

Každý, kto pravidelne pracuje z domu, vie, že mať kúsok vyhradený len na túto činnosť je esenciálny pre maximálnu efektivitu. Stačí doň vkročiť a vy i ostatní viete, že je čas na prácu. Tento priestor pritom vôbec nemusí byť ohraničený štyrmi stenami, postačí policový systém. Ak navyše potrebujete mať občas kontrolu nad tým, čo sa deje vo zvyšku miestnosti, toto riešenie bude pre vás neoceniteľné.

Knižnica ako domáci pracovný kútik

Zdroj: Do Mal o Menos

6. Dvere do… Narnie?

O.K., v tomto prípade sa za nimi skrýva menej poetický priestor, a to komora. Čo však bude za tými vašimi dverami s policami kníh, necháme na vašej fantázii. 😉

Originálna domáca knižnica ako z Narnie

Zdroj: Aleksandra Vajd

7. Trochu ako v mestskej knižnici

Japonci sú majstri praktických nápadov a tento atypický byt je toho dôkazom. Steny tu nehľadajte – načo, veď knižnice od zeme po strop poslúžia dvojnásobne. V tomto prípade sa navyše všetky dajú posúvať, takže dispozíciu môžete upravovať podľa potreby.

Domáca knižnica ako v mestskej knižnici

Zdroj: Yashiro Photo

8. Krok za krokom

Ďalšou možnosťou na multifunkčné využitie knižnice je použiť ju ako schody do oddychovej zóny. Na ceste do postele si tak určite nikdy nezabudnete vybrať obľúbený román.

Domáca knižnica ako schody

Zdroj: Eva Cotman

9. Hlavne diskrétne, prosím!

Máte veľa kníh, ale nechcete ich všetky vystavovať? Prípadne chcete klasický vzhľad knižnice ozvláštniť? Umiestnite cez jej časť posuvný panel s grafikou tak, ako to urobili majitelia v tejto miestnosti. A ak chcete byť skutočne originálni, na grafiku použite motív z obľúbenej knihy.

Originálna domáca knižnica s posuvným panelom

Zdroj: Filip Šlapal

NÁŠ TIP

Multifunkčnosť

Preč so stenami! Prepojené priestory sú stále mimoriadne populárne, keď však predsa len chcete oddeliť jednotlivé miestnosti alebo vymedziť rôzne zóny, použite na to veľkú knižnicu. Je to skvelá voľba aj do menších priestorov, pretože oddelí priestor bez toho, aby obmedzila prístup denného svetla. O množstve cenného úložného priestoru, ktoré týmto riešením získate nielen na knihy, azda ani nemusíme hovoriť.

Text: Lucia Blažiová
Foto: Martin Zeman, Westwing, Lisa Romerein, Do Mal o Menos, Aleksandra Vajd, Yashiro Photo, Eva Cotman, Filip Šlapal
Zdroj: časopis Môj dom

Kategória: Nábytok
Tagy: knižnica knižnice
Zdieľať článok

Diskusia