Zdroj: BcA. Petr Polák

Skromný, ale moderný! Toto je ideálny domov pre starší pár s odrastenými deťmi

08. 02. 2023
Zdieľať

Pár s odrastenými deťmi uvažoval nad návratom do mesta Příbram, napriek tomu, že pracovné povinnosti ich odviedli do Prahy. Vyhliadli si pozemok na okraji záhradkárskej kolónie. Dnes na ňom stojí malá moderná stavba, trochu extravagantná, avšak nerušivá, ktorá šikmou strechou kopíruje geometriu svahu. Keďže deti už odrástli, nebolo treba veľký dom. Stačili štyri múry – dva takmer plné a dva naopak, takmer presklené, a pár línií. I keď je výsledná stavba minimalistická, má silný charakter.

Majitelia chceli prízemnú stavbu. Architektovi Lukášovi Pejsarovi šlo tiež o to, aby nevyčnievala z okolitej zástavby. Z tohto dôvodu zavrhli sedlovú strechu. S klasickou plochou strechou by však dom vyzeral ako škatuľa od topánok a do tohto miesta by sa nehodil. Preto autor projektu navrhol pultovú strechu, ktorá sklonom kopíruje svah, na ktorom dom stojí a prenáša jeho dynamiku.

Vďaka šikmej streche nepôsobí prehnane nápadne a lichobežníkový profil rodinný domček opticky odľahčuje. I keď pôsobí ako relatívne nízky, vo vnútri sú nadštandardne vysoké stropy a dostatok vzdušného priestoru.

Exteriér s terasou - Jednopodlažný dom pod Brdy v Příbrame

Architekt umocnil čaro okolia veľkými preskleniami, ktoré spájajú interiér s terasou a následne aj so záhradou. Zdroj: BcA. Petr Polák

Na 90 metroch dve bytové jednotky

Interiér ponúka dve bytové jednotky. Hlavná určená pre domácich zahŕňa obývací priestor s kuchyňou, kúpeľňu, spálňu a chodbu s knižnicou. Veľká knižnica s knihovníckymi schodíkmi bola nevyhnutnosťou, pretože obaja domáci majú radi knihy. Oproti knižnici pod strechou je úložný priestor.

Druhý „byt“ tvorí vlastne jedna menšia samostatná izba s kúpeľňou a kuchynkou. Môže slúžiť ako hosťovská, pre rodičov na starobu alebo na podnájom.

Denná zóna - Jednopodlažný dom pod Brdy v Příbrame

Hlavná časť zahŕňa obývací priestor s kuchyňou, kúpeľňu, spálňu a chodbu s knižnicou. Zdroj: BcA. Petr Polák

Drevo a zelená farba

Výrazný podiel na podobe domu malo aj zamestnanie majiteľa. Pracuje ako úradník v lesníctve, a tak bolo vopred jasné bohaté použitie pohľadového dreva a zelenej farby v interiéri. Dizajn interiéru vyšiel z dielne architekta Lukáša Pejsara a je prispôsobený na mieru domácim. Keďže pán domáci pestuje kaktusy, nemôže chýbať polica na pestovanie rastlín hneď pri veľkom okne v kuchynskej časti.

Polica na pestovanie rastlín - Jednopodlažný dom pod Brdy v Příbrame

Pán domáci pestuje kaktusy, preto nemôže chýbať polica na pestovanie rastlín hneď pri veľkom okne v kuchynskej časti. Zdroj: BcA. Petr Polák

Jedno z najväčších presklení

Pri menších domoch je mimoriadne dôležité prepojenie s exteriérom. Vďaka svahovitému pozemku majú domáci výhľad na vrch Tremošná, aj keď má dom len jedno podlažie. Architekt umocnil čaro okolia veľkými preskleniami, ktoré spájajú interiér s terasou a následne aj so záhradou. Dostatočnú intimitu na pozemku vytvára vyrastená zeleň. Dom a okolitá krajina sú vo vzájomnej harmónii. Vďaka maximálnemu prepojeniu so záhradou otvorením presklených dverí v lete vznikne ďalší pobytový priestor.

„Čo sa týka presklenia, je až neuveriteľné, že takto malý a skromný dom má jedno z najväčších rohových presklení, ktoré sme kedy na dom inštalovali. Rohové okno má 15 metrov,“ upresňuje autor projektu.

Hosťovská izba - Jednopodlažný dom pod Brdy v Příbrame

Druhý „byt“ tvorí vlastne jedna menšia samostatná izba s kúpeľňou a kuchynkou. Zdroj: BcA. Petr Polák

Ako architekt dosiahol úsporu energií?

„Presklené časti domu sú otočené na juhozápad. Táto orientácia je najviac náchylná na prehrievanie. Aj preto som navrhol na týchto stranách presahy strechy, ktoré chránia terasu pred dažďom a v lete pasívne tienia interiér. V zime, keď je slnko na obzore nízko, dom prijíma veľké množstvo tepla vďaka solárnym ziskom,“ vysvetľuje autor Lukáš Pejsar.

Prečítajte si tiež
Jednoduchý prízemný dom s drevenou fasádou perfektne zapadol do prostredia pod lesom (VIDEO)

Nečakaná prekážka skoro stopla celú stavbu

Počas „papierovačiek“ sa domáci spolu s architektom stretli s nečakaným problémom. Úrad požadoval, že majiteľ musí opraviť príjazdovú cestu, ktorá vedie k asi 20 ďalším chatkám.

„Celú opravu mal zaplatiť náš klient, v jednej chvíli dokonca s novým asfaltom a verejným osvetlením. Nakoniec zvíťazil sedliacky rozum a dokázali sme to vydiskutovať. V jednej chvíli to však skutočne vyzeralo, že zo stavby nič nebude. Nová cesta by totiž stála viac ako dom samotný,“ dopĺňa architekt.

Knižnica - Jednopodlažný dom pod Brdy v Příbrame

Veľká knižnica s knihovníckymi schodíkmi bola nevyhnutnosťou, pretože obaja domáci majú radi knihy. Zdroj: BcA. Petr Polák

Okrem knižnice so schodíkmi má dom ešte jednu skrytú zaujímavosť. Vonku pod drevenou terasou dostal priestor sklad na ovocie zo záhrady s úložnými boxami. Jednoduché a lacné riešenie, ktoré nahradí pivnicu a pritom nemusíte chodiť po schodoch.

Dom pod Brdy

architektonický ateliér: Štúdio 3AE s.r.o.
autori: Ing. arch. Lukáš Pejsar
lokalita: Stredočeský kraj, Příbram
zastavaná plocha: 149 m²
úžitková plocha: 89 m²
plocha pozemku: 714 m²
projekt: 2020
realizácia: 2021

Sabína Zavarská
Foto: BcA. Petr Polák

Kategória: Návšteva
Tagy: drevená terasa drevené fasády jednopodlažné domy knižnica novostavby presklené plochy
Zdieľať článok

Diskusia