Vysoké letné teploty môžu napáchať škody na bývaní
Horúčavy, prívalové dažde, vietor, sucho – to všetko môže spôsobiť škody na vašom bývaní. Hoci ide o vyčíňanie počasia, nie vždy sa na škody vzťahuje poistenie. Väčšine z nich sa však dá predchádzať.
Aj keď letné dni máme oveľa radšej ako usmoklenú zimu bez slnka, prílišné horúčavy a typické letné vrtochy počasia ročne spôsobujú na domoch škody za stovky až tisícky eur.
„Leto je obdobie spojené s výkyvmi počasia ako horúčava, búrka, víchrica, záplavy… Je to rovnako čas oddychu doma a na záhrade, ktorý si spríjemňujeme využívaním klimatizácie, slnečníkov, slnečných clôn či zvlhčovačov vzduchu. Všetky spomínané veci však môžu pri vyčíňaní počasia škody buď spôsobiť, alebo môže poškodenie vzniknúť na nich,“ povedal Pavol Ondruška, riaditeľ úseku likvidácie PREMIUM Poisťovne.
Horúčavy poškodzujú náš majetok
Poisťovne sa stretávajú napríklad s poškodením materiálov vplyvom vysokých teplôt. Stavebné materiály dlhodobo vystavené slnku sa môžu deformovať alebo inak zničiť – plasty menia tvar, betón, drevo a dlažba praskajú. Občas sa dokonca roztopí asfaltový povrch na chodníku prislúchajúcom k domu.
Fasáda tiež mení farbu, výnimočne však rovnomerne. Slnečná strana máva výrazne odlišný odtieň ako strana v chládku. Podľa P. Ondrušku z PREMIUM Poisťovne ľudia v horúcom letnom období nahlasujú poisťovni napríklad vznik plesní, ktoré „vykvitli“ v dôsledku permanentne zapnutého zvlhčovača vzduchu, zašpinenie fasády zle urobeným vývodom z klimatizácie či špinavú fasádu v dôsledku suchých a prašných dní.
„V uvedených prípadoch nie je možné poskytnúť poistné plnenia, nakoľko ide o škody spôsobené trvalým vplyvom prevádzky, následkom teplotných vplyvov a bežnými atmosférickými podmienkami,“ upozornil P. Ondruška.
Ako predchádzať škodám
Iné je to v prípade, keď škody na dome a majetku vzniknú ako dôsledok vyčíňania počasia. „Áno, škody na majetku spôsobené napríklad krupobitím, víchricou a rozbitím skla, krádež slnečníka zo záhrady či požiar po grilovačke môžu byť poistením kryté,“ pokračuje riaditeľ úseku likvidácie PREMIUM Poisťovne.
Aj tak je však najlepšie škodám predchádzať – napríklad upratať voľne postavené veci na záhrade na bezpečné miesto, stiahnuť vysunutú markízu, keď ju práve nepotrebujeme, alebo zabezpečiť otvorený oheň.
Počas horúčav odborníci odporúčajú nenechávať elektroniku na mieste s priamym slnečným žiarením a v režime spánku, pretože hrozí jej prehriatie a poškodenie. Týka sa to televízorov, počítačov, tabletov aj smartfónov.
„Vzniku škôd, ktoré sú, ale aj nie sú poistením kryté, je možné vo veľkej miere predchádzať,“ upozorňuje P. Ondruška. Prevenciou je okrem poriadku v exteriéri a odkladania vecí, ktoré by mohli byť poškodené alebo spôsobiť škodu pri vrtochoch počasia, správne vetranie interiéru, jeho tienenie a chladenie.
Elektrické šoky
Extra náklady, náhradu ktorých nezískame z poistenia a vznikajú v dôsledku extrémne vysokých letných teplôt, sú účty za elektrinu. Intenzívne používanie klimatizácie alebo ventilátorov pritom zásadným spôsobom zvyšuje spotrebu elektrickej energie.
„Pri likvidácii škôd sa často stretávame so škodami na majetku, ktoré vzniknú z príčiny, ktorá nie je majetkovým poistením krytá. V princípe sa poistenie vzťahuje na priamu fyzickú škodu na poistenej veci, spôsobenú náhodnou udalosťou, ktorá nastala nečakane a náhle,“ skonštatoval P. Ondruška.
Zvýšené náklady na chladenie medzi ne nepatria – na rozdiel od slnečníka, ktorý počas búrky poškodil veci v záhrade alebo ktorý sa zapáčil zlodejom. Leto si však predstavujeme inak, ako pohodu a oddych, nie ako riešenie poistných udalostí, preto je lepšie im predchádzať.
Zdroj: PR článok PREMIUM Poisťovňa