Všetko o hortenziách: Radíme, čo potrebujú najobľúbenejšie odrody, aby vám robili radosť
Hortenzie sú obľúbené a nádherne kvitnúce trvalky. Sú známe svojimi bohatými súkvetiami, ktoré vydržia dosť dlho rozkvitnuté. Sú veľmi jednoduché na udržiavanie, hoci na svoj rast potrebujú dostatok vlahy. V článku vás preto detailnejšie oboznámime s pestovaním týchto letných kríkov.
Kríky či stromy?
Hortenzie patria do rodu hortenziovitých a môžu sa vyskytovať vo forme kríkov či stromov. Na celom svete rastie viac ako 70 druhov týchto rastlín. U nás sa pestujú hlavne ako okrasné dreviny, a to ako samotné, v záhonoch či v kvetináčoch. Z hľadiska starostlivosti ide o nenáročnú trvalku, ale je potrebné rozlišovať jednotlivé druhy hortenzií (niektoré z nich môžu vyžadovať odlišný pestovateľský prístup).
Kam hortenzie umiestniť?
Hortenziám najlepšie vyhovuje vlhká pôda, ktorá je dobre priepustná a polotienisté miesto chránené pred vetrom či prievanom. Veľmi zatienené stanovište, napr. severne orientovaná stena, vyžaduje skôr popínavé hortenzie – Hydrangea anomala petiolaris. Tá v dospelosti dosahuje výšku piatich metrov a šírku dvoch až štyroch metrov (závisí od rezu).
Akú pôdu potrebujú?
Hortenzie môžete umiestniť do väčšiny pôdnych typov, avšak hortenzia kalinolistá (Hydrangea macrophylla) môže zmeniť farbu kvetu v kyslom prostredí z ružovej na modrú.
Ak pôda poskytuje hortenzii dostatok živín, nie je potrebné ju hnojiť – ak ju však chceme podporiť, na jar či na jeseň pridáme ku koreňom tekuté hnojivo, prípadne klasický kompost. Nezabudnite na jej pravidelné zalievanie, iba tak budete mať v záhrade bohato rastúci ker.
Tip
Ak do pôdy, v ktorej ste vysadili hortenziu, nasypete epsomskú soľ (síran horečnatý), vylepšíte tým farby jej kvetov, podporíte ich bohaté kvitnutie či minimalizujete riziko vzniku plesňových infekcií.
Ďalej si prečítajte, kedy a ako hortenzie vysádzať.