Radikálna premena bytu zo 60. rokov. Otec bol najprv v rozpakoch, potom s obdivom prijal bývanie, ktoré mu navrhol syn
Trojizbový byt na pražskom sídlisku Prosek pripomína už len rozloha 57 metrov štvorcových. Odstránením priečok vznikol otvorený priestor zjednotený betónovou podlahou a presvetlený z oboch strán pásom okien. Nový koncept bývania pre svojho otca - výtvarníka - navrhol syn - architekt v spolupráci s kolegami z PAPUNDEKL ARCHITEKTI.
Byt sa nachádza na siedmom, poslednom poschodí panelového domu z konca 60. rokov minulého storočia. Ulicu tvoria dva bloky domov lemované stromami a parkovou úpravou. Byty na vrchných poschodiach majú výhľad na oblohu ponad bohaté zelené koruny.
Orientácia na východ a západ ovplyvnila riešenie usporiadania priestoru. Byt s obdĺžnikovou dispozíciou slúži ako bývanie a ateliér v jednom. Architekti pri návrhu projektu zohľadnili aj veľkú záľubu nového majiteľa vo varení.
K bývalej dispozícii pristúpili bez pátosu a nostalgie
Z východnej strany je byt vymedzený po celej šírke lodžiou. Pôvodne tu bola samostatná kuchyňa a najväčšia z miestností, pravdepodobne obývacia izba. Západnú obvodovú stenu charakterizuje druhý pás okien. Patrili dvom izbám s nosnými železobetónovými stenami.
Všetky miestnosti, kúpeľňu s vaňou a samostatné WC prepájala chodba. Byt za päťdesiat rokov užívania nebol významnejšie zrekonštruovaný. Architekt ho ale dobre poznal, pretože patril jeho starým rodičom. Keď nedávno dozrel čas na jeho prestavbu, ujal sa jej so svojím tímom.
Ako pôvodne vyzerali ostatné miestnosti bytu, si pozrite v galérii.
Najprv rozpaky, potom chvála
S radikálnou zmenou vzhľadu, ktorá je skôr typická pre bývalý industriálny priestor ako pre štandardný panelákový byt, sa nový obyvateľ chvíľu stotožňoval. Originálne autorsky poňatý interiér napokon prijal s obdivom.
Architekti do vyprázdneného priestoru vložili tri minimalistické boxy s rôznym využitím. Byt tak získal potrebné priestorové kvality a presvetlenie.
“Všetky tieto hlavné prvky sú po celom svojom obvode opláštené doskami z recyklovaného materiálu Packwall,” vysvetľujú architekti. Nápojové obaly boli pomleté a lisované za tepla. Výsledná jednotná viacfarebná kombinácia efektne oživuje priestor (podlaha, steny a strop) tónovaný do svetlosivej.
Všetky veci majú svoje miesto
Do bytu sa vstupuje priamo, bez predsiene. Úložný priestor na šatstvo poskytuje prvý z boxov, ktorý slúži zároveň ako predel dennej časti a miesta na spanie. Priehľad z laminátu zabezpečuje prehľad o dianí v jadre domácnosti a prepúšťa k vstupu dostatok svetla.
Dominantou bytu je kuchyňa. Nechýba kuchynský pult so zabudovaným sporákom a drezom. Pracovnou doskou vľavo prechádza stĺp s nastaviteľným osvetlením. Antikorový povrch dosky aj stĺpa vhodne odráža svetlo. Miesto na sedenie poskytujú tri stabilné kovové barové stoličky.
V boxe oproti vstupu je z vonkajšej strany zabudovaná chladnička, mikrovlnná rúra a police na riad a kuchynské potreby. Samotný box slúži ako kúpeľňa so sprchovým kútom, umývadlom, práčkou a WC. Smerom do pracovne – ateliéru – je presklený a vybavený roletou.
Nové, retro a originálne
Obývaciu izbu tvorí minimum zariadenia: oranžová rozkladacia retro pohovka zo 60. rokov minulého storočia od dizajnéra Miroslava Navrátila, dve zrenovované sivé kreslá z rovnakého obdobia a červený perzský koberec.
Steny zdobí jednoduchý policový systém s voliteľným nastavením. Zachovaný jedálenský stôl so štyrmi stoličkami rovnako reaguje na históriu bytu.
Viac foto nájdete v galérii.
V opačnej časti bytu sa nachádza spálňa s manželskou posteľou v súčasnom dizajne. Neformálne zariadený priestor určený na výtvarné aktivity vznikol oproti spálni. Charakterizuje ho praktický policový systém obohatený o pracovnú dosku, rôzne druhy úložných organizérov a drevený maliarsky stojan.
Podlaha z liateho betónu zjednocuje byt a uľahčuje údržbu. V byte absentujú závesné svietidlá. Boxy sú zhora osvetlené podobne ako všetky policové diely a obraz v spálni. Polopriesvitná a vzdušná biela záclona na oknách chráni pred slnkom.
Byt s obkladom z pomletých obalov
Architekti: PAPUNDEKL ARCHITEKTI
Autorský tím: Jan Bárta, Šimon Bierhanzl, Marek Fischer, Kristýna Geržová
Lokalita: Prosek, Praha
Projekt: 2021
Realizácia: 2022
Úžitková plocha: 57 m2
Text: Katarína Mácová
Foto: Alex Shoots Buildings