Krištáľovo čistá voda v bazéne? Návod nie je žiadnym tajomstvom
Kúpacia sezóna, ktorá trvá až sedem mesiacov v roku, si vyžaduje, aby bol bazén v záhrade vždy pripravený na vodné športy, relaxáciu, zábavu a potešenie. Okrem príjemnej teploty vody je rovnako dôležitá aj čistota a zdravotná nezávadnosť, aby sme si všetci pobyt v bazéne naplno užili.
Počas horúceho leta, keď trávime hodiny v bazéne, sa do vody logicky dostane veľa nečistôt. Čiastočne je to spôsobené spádom z okolia, napríklad prachom, utopeným hmyzom, trávou alebo lístím a peľom z okolitej zelene.
Môžeme si však všimnúť napríklad aj mastné stopy opaľovacieho krému. A zďaleka nejde len o nečistoty viditeľné voľným okom. Ďalším nepriateľom dokonalej vody v bazéne sú baktérie a riasy. Ako teda vodu v bazéne jednoducho vyčistiť a vydezinfikovať?
Filtrácia vody je základ
Piesková filtrácia je základom systému na dosiahnutie a udržanie vysokej kvality, čistej a zdravej vody. Odstraňuje nečistoty z vody na spôsob prírody – filtruje ju, ako už názov napovedá, cez pieskovú náplň. Pri výbere správneho modelu je rozhodujúcim faktorom objem bazéna. Ten určuje potrebný výkon čerpadla na účinnú filtráciu.
Filtrácia by mala byť schopná prefiltrovať celý obsah bazéna za 3 – 4 hodiny. Aby mohla dokonale plniť svoju funkciu, stačí pieskovú náplň aspoň raz za 14 dní prepláchnuť a po každých 2 sezónach ju vymeniť za novú. Na filtráciu vody v niektorých typoch malých nadzemných bazénov však stačí kartušová filtrácia, ktorá zachytáva mechanické nečistoty vo filtračnej vložke.
Pustite na to vysávač!
„Spoliehať len na prácu filtrácie pre dokonalo čistý bazén nestačí. Steny aj dno i preto pravidelne zbavuje mechanických nečistôt a nánosov bazénový vysávač. Bez neho je „ťažko“ udržiavať bazénovú vodu v dokonalej kondícii,“ vysvetľuje Kateřina Toupalová, produktová manažérka spoločnosti Mountfield.
Pre luxusné zapustené bazény a ďalšie typy bazénov s väčšou plochou sú ideálne automatické bazénové vysávače. Vďaka moderným technológiám zvládajú najefektívnejšie sa starať o čistotu dna aj stien bazéna. Stačí ich do vody vložiť a celkom samostatne, aj v čase našej neprítomnosti, celý bazén ticho prebrázdia a následne sa automaticky vypnú. Majú programovateľnú riadiacu jednotku pre voľbu optimálneho režimu, nečistoty vrátane mikročastíc zbierajú do integrovaného koša.
Variantom pre nadzemné a menšie zapustené bazény sú poloautomatické vysávače. Zbavia dno (niektoré modely aj steny) bazéna nežiadúcich nečistôt. Jednoducho aj bez použitia náradia ich pripojíme k pieskovej filtrácii, ich silu využívajú k nasávaniu vody aj k pohybu po dne bazéna (sila nasávania narastá s výkonom pieskovej filtrácie). Ale pri bazéne sa oplatí mať po ruke kedykoľvek tiež niektorú z ponúkaných sieťok s teleskopickou násadou. List alebo usadeninu môžeme vďaka nim ľahko odstrániť kedykoľvek a nie je treba hneď do akcie povolávať vysávač.
Alchýmia pod hladinou
„Aby sme mohli účinne upravovať vodu v bazéne, mali by sme poznať aktuálne hodnoty jej základných vlastností. Sú to alkalita, zásaditosť a tvrdosť,“ hovorí Jan Linhart, produktový manažér spoločnosti Mountfield.
Súprava veľmi rýchlych kvapkových a prúžkových testerov je pre dokonalú starostlivosť o bazén nevyhnutnosťou a najlepšie je vybaviť sa nimi hneď pri nákupe prípravkov na starostlivosť o bazénovú vodu. Dobrý bazénový špecialista vám poradí a nájde riešenia na obnovenie rovnováhy, optimálnych hodnôt a kvality vody v každom bazéne!
Optimálna hodnota meraných vlastností vody
- Zásaditosť: pH 7,0–7,4
- Alkalita: v rozmedzí 80–120 ppm
- Tvrdosť: 8–18 °N
- Obsah voľného chlóru: 0,3–0,6 mg/l
- Obsah aktívneho kyslíka: 4–20 mg/l
„Hodnota pH by sa mala pohybovať medzi 7,0 a 7,4. Táto hodnota je bezpečná pre zdravie a zároveň zabezpečuje efektívnu účinnosť všetkých produktov bazénovej chémie. Hodnota pH nad 7,4 (zásaditosť) môže spôsobiť mliečny zákal (vyzrážanie vápnika) alebo zápach chlóru. Naopak, pH pod 7,0 (kyslosť) spôsobuje zvýšenú koróziu kovových častí bazéna a blednutie farieb iných materiálov. Kolísanie pH v oboch smeroch však môže podráždiť aj oči alebo pokožku. Hodnotu pH preto pravidelne, aspoň raz týždenne, kontrolujte pomocou kvapkového alebo prúžkového testera. V horúcom počasí alebo ak sa do bazéna dostalo viac nečistôt, merajte zásaditosť ešte častejšie,“ vysvetľuje Jan Linhart zo spoločnosti Mountfield.
Pri alkalite v optimálnom rozmedzí 80-120 ppm (uhličitanová rovnováha) je bazénová voda schopná prirodzene vyrovnávať a udržiavať hladinu pH. Odchýlka v oboch smeroch spôsobuje zmeny hodnoty pH, t. j. alkalitu alebo kyslosť vody.
Hodnota tvrdosti vody v bazéne by nemala prekročiť 18 °N. Tvrdá voda (napr. voda zo studne) s vysokým obsahom železa a mangánu môže po dezinfekcii zhnednúť. Špeciálne prípravky preto viažu ióny týchto kovov a k nežiaducemu zafarbeniu bazénovej vody nedôjde. Je dôležité nezabudnúť na kontrolu a úpravu tvrdosti vody počas celej sezóny a najmä po vypustení bazéna.
Nie je voda ako voda!
Meranie a regulácia hodnôt bazénovej vody nás sprevádza po celú kúpaciu sezónu už od prvého napustenia alebo v priebehu jeho odzimovania. Podstatnú úlohu chémie hrá aj pri každom doplňovaní vody. Pre svoju ľahkú dostupnosť, nezávadnosť a optimálny obsah minerálov je obvykle prvá voľba už upravená voda z vodovodného systému, prípadne dovezená z úpravni vody. Neodporúča sa voda studňová alebo z povrchového zdroja, ktorá môže mať vyšší obsah minerálov aj organických nečistôt.
Doplňovanie vody do bazéna vyžaduje v niektorých prípadoch aj jej následnú úpravu, pretože môže ovplyvniť hodnoty celého obsahu bazéna, a to predovšetkým tvrdosti vody.
4 kroky starostlivosti o priezračne čistú vodu
- Pravidelná kontrola hodnôt alkality a zásaditosti
- Údržba vody špeciálnymi prípravkami bazénovej chémie
- Pravidelný preplach pieskovej náplni filtrácie
- Odstraňovanie hrubých nečistôt bazénovým vysávačom alebo sieťkou
Viac na www.mountfield.sk.
Zdroj: PR článok spoločnosti Mountfield a.s.