Zdroj: Deceuninck

Skromný a neokázalý rodinný dom, ktorý majiteľ postavil namiesto starého, sprevádza tak trochu rozprávkový príbeh

31. 10. 2022
Zdieľať

Na mieste starého domu, ktorý pre problémy so statikou už nebolo možné zachrániť, vyrástol nový dom. Síce moderný, ale citlivo zasadený do okolitého prostredia.

Pavel sa narodil v Bruntále, ale vyrastal v malej obci Vrbno pod Pradědem. Po vojne ho však začal lákať mestský život, takže na nejaký čas zakotvil v Brne a neskôr sa presťahoval až do Prahy. O byt sa delil so šiestimi priateľmi z Vrbna a psom. Pracoval v reštauráciách a baroch, ale aj ako model.

Prečítajte si tiež
Starý dom nahradil nový, ktorý rešpektuje typickú zástavbu obce a k tomu prináša aj viacero prekvapení!

Keď spoznal svojho partnera, najskôr spolu bývali v byte po babičke, potom v krásnom lofte a nakoniec si kúpili vlastný byt v pražských Vysočanoch. Medzitým rok strážili kamarátom rodinný dom v Běchoviciach. Pavel odtiaľ chodil na dočasnú zastávku MHD do uličky na samom okraji zástavby. „Z tej zastávky som videl malý domček, ktorý ma hneď okúzlil. Bola to taká babičkina záhradka,“ spomína. „Stál tam aj skleník, králikáreň, nádherný starý altánok a v záhrade bolo niekoľko ovocných stromov. Hovoril som si, že tu by som chcel raz žiť.“

Obrazy súčasných umelcov na stenách - Rodinný dom Praha-Běchovice

Majitelia domu majú radi dizajn, takže v dome nájdeme aj veľké obrazy mladých súčasných umelcov. Zdroj: Deceuninck

Netrvalo to ani príliš dlho a dom bol na predaj. Keď sa to partneri od svojho kamaráta dozvedeli, neváhali. Bohužiaľ sa však dozvedeli aj jednu nemilú správu. Starý domček, ktorý si chceli zrekonštruovať, bol v zlom stave, mal narušenú statiku a stavebná firma im ho odporučila zbúrať.

S architektkou Terezou Dvořákovou z A3 architects sa stretávali asi pol roka. Zhodli sa na tom, že nový dom by nemal byť žiadna veľká moderna, ale mal by skôr zapadnúť do okolitého prostredia. Rovnako mal byť skôr kompaktný a nie rozľahlý. Dom má celkovú obytnú plochu 250 m2 a bol postavený do tvaru písmena L, kde jedno krídlo má tradičnú sedlovú strechu a druhé plochú strechu.

Pôvodná predstava klienta bol prízemný dom. Rýchlo však pochopil, že pravým bonusom bude práve poschodie s krásnym výhľadom do okolia. Dôležité pre mňa bolo i maximálne využitie pozemku, uplatnenie existujúcej zelene, zaistenie intimity aj variabilita vonkajšieho priestoru. Každé okno ponúka iný vizuálny zážitok.
Tereza Dvořáková, architektka

V časti so sedlovou strechou sa nachádza hlavný obytný priestor – kuchyňa a obývacia izba otvorená do krovu, čo bola jedna z hlavných požiadaviek majiteľov, s veľkými HS portálmi pre pohodlný vstup na jednotlivé terasy prislúchajúce k domu. V kratšej časti vybiehajúcej do záhrady je izba pre hostí, priestranná kúpeľňa so saunou, WC a práčovňa. Na poschodí sa nachádza spálňa, priestranná šatňa a sprcha s WC.

Jedáleň - Rodinný dom Praha-Běchovice

Na obývačku nadväzuje jedáleň s veľkou drevenou zabudovanou knižnicou navrhnutou na mieru. Okrem dreva dominuje priestoru sklo, kov a betón. Zdroj: Deceuninck

Všetky okná a dvere vrátane vstupných sú s PVC profilmi Elegant v antracitovom dekore od belgického výrobcu Deceuninck. „Pôvode som majiteľom domu odporúčala hliníkové okná, ale potom som videla vzorku profilov Elegant a bola som naozaj príjemne prekvapená dizajnom, ktorý je na nerozoznanie od hliníka. Cenovo je však, samozrejme, priaznivejší,“ hovorí architektka Tereza Dvořáková. Antracit ladí jednak so sivou fasádou domu, ale aj s drevenými obkladmi z thermo borovice, ktoré ju dopĺňajú.

Kuchyňa - Rodinný dom Praha-Běchovice

Kuchyňa v sivom odtieni pôsobí štýlovo a minimalisticky. Dostatok denného svetla na prípravu originálnych jedál zabezpečuje domácemu pánovi rozľahlé okno. Predsadené krídlo Elegant Abstract so štíhlymi líniami, ostrými hranami a hranatou zasklievacou lištou korešponduje s minimalistickým dizajnom kuchyne. Zdroj: Deceuninck

Pre veľké zasklené prvky bolo potrebné zaistiť jednak kvalitné predokenné tienenie, ale aj aktívne chladenie obytných priestorov. V obývačke a spálni sú nainštalované dve vnútorné klimatizačné jednotky napojené na jednu vonkajšiu jednotku. Vykurovanie a ohrev teplej úžitkovej vody pre domácnosť má na starosti tepelné čerpadlo, ktoré dokáže ohriať vodu až na teplotu 65 °C alebo v lete, naopak, prostredníctvom podlahového vykurovania interiér ochladzovať.

Každý dom navrhovaný na mieru by mal byť jedinečný. Mal by byť odrazom svojho majiteľa a slúžiť jeho špecifickým potrebám. V tomto prípade bol klient estét túžiaci po určitom komforte, ale nie prehnanom. Zároveň je to však človek skromný a neokázalý. A taký je i jeho dom.
Tereza Dvořáková, autorka projektu

Súčasťou domu je aj vonkajší vyhrievaný bazén, ktorý má vlastné tepelné čerpadlo. Hoci by napojenie na tepelné čerpadlo v dome bolo možné, vzhľadom k vzdialenosti bazéna od vonkajšej jednotky by išlo o zložitejšie riešenie, ktoré by z ekonomického hľadiska nedávalo zmysel.

„Máme za sebou prvú vykurovaciu sezónu. Podlahové vykurovanie v celom dome je trochu niečo iné ako radiátory, na ktoré sme boli zvyknutí v bytoch. Na ten komfort si však zvyknete rýchlo. Všetko ovládame iba prostredníctvom mobilnej aplikácie,“ pochvaľuje si Pavel.

Prečítajte si tiež
Premenou starého bungalovu získala rodina plnohodnotný rodinný dom

Dizajnové prvky v interiéri

Celkový vzhľad domu a hlavné konštrukčné a dekoračné prvky, ako dizajnové schodisko s kovovou konštrukciou a kefovaným drevom alebo veľká drevená knižnica na mieru, nesú autorský zámer architektky.

Obývačka - Rodinný dom Praha-Běchovice

Najväčšie kúzlo má určite hlavný obytný priestor, t. j. kuchyňa prepojená s obývačkou, pôsobivé sú veľké zasklenia a otvorenie do krovu. To umožnilo priznať drevené krokvy, ktoré vytvárajú zaujímavý prvok. Zdroj: Deceuninck

Schodisko s kovovou konštrukciou a kefovaným drevom vytvára okrem úžitkového aj dekoratívny prvok v interiéri.

Pri niektorých prvkoch si však majitelia presadili aj svoje nápady, pridalo sa tak napríklad okrúhle okno do štítovej steny alebo dizajnovo výrazné osvetlenie od českej sklárskej firmy Bomma. Majitelia domu majú radi dizajn, takže zaujímavých kúskov nájdeme v dome omnoho viac, ako napríklad aj veľké obrazy mladých súčasných umelcov, ako sú Jan Harant či Petr Hajdyla.

Prečítajte si tiež
Päť dizajnových prvkov v interiéri, ktoré nikdy nevyjdú z módy

Oslavy, grilovačky, tanečné párty a preteky v plávaní

Partner Pavla je vášnivý kuchár a hostiteľ. Trúfa si na kačicu s kapustou a dvoma druhmi knedlí, a najnovšie sa dokonca pustil do pečenia sladkého. „Potom to, samozrejme, musíme ísť vyplávať do bazéna,“ smeje sa.

Dvere na terasu - Rodinný dom Praha-Běchovice

Okná a dvere z plastových profilov v sivom odtieni skvele dopĺňajú HS portály v obývačke, ktoré sú z hliníka. Zdroj: Deceuninck

Okolo vyhrievaného bazéna je kompozitná terasa Twinson (konkrétne Majestic Massive Pro). „Výhodou svetlého odtieňa dymového duba je, že slnko terasové dosky príliš nerozpaľuje, vďaka drážkovaniu ani zamokra nekĺžu a vďaka špeciálnej úprave povrchu z nich akúkoľvek mastnotu po grilovaní alebo od opaľovacieho krému jednoducho zotriete handrou,“ uvádza Tomáš Zounek, ktorého firma Zounek Design terasu kládla.

Bazén - Rodinný dom Praha-Běchovice

O príjemnú teplotu bazéna sa stará tepelné čerpadlo. Okolo bazéna sa nachádza terasa z dosiek na báze kompozitného materiálu. Celková plocha terás okolo domu a na balkóne je 96 m2. Použité terasové dosky majú na povrchu tenkú vrstvu PVC, preto je terasa odolná nielen proti vplyvom počasia a UV žiareniu, ale aj proti mastným škvrnám alebo poškriabaniu. Zdroj: Deceuninck

„Celková údržba sa potom vykonáva vysokotlakovým čističom, v smere drážok, nie z veľmi veľkej blízkosti – ideálne zo vzdialenosti asi 30 cm. Nie sú potrebné žiadne nátery a už vonkoncom nie brúsenie,“ dodáva.

Profil

Nehnuteľnosť
Rodinný dom s rozlohou 250 m2 v obci Běchovice

Architektonický návrh
Tereza Dvořáková študovala architektúru na FA ČVUT a Bauhaus-Universität vo Weimare. Má 20 rokov praxe, posledných 10 rokov spolu s Aleksandrom Miticom vlastní štúdio A3 architects s. r. o. v Prahe. Je vydatá a má 3 deti.

Text: Silvia Bíňovská pre Deceuninck
Redakčná úprava: Andrea Dingová
Foto: Deceuninck
Zdroj: časopis Môj dom Špeciál

Kategória: Návšteva
Tagy: bazény drevené schodisko moderné bývanie poschodové domy rodinný dom
Zdieľať článok

Diskusia