Zdroj: iStock

Ako vybrať správny druh exteriérového osvetlenia a čo si všímať pri výbere

13. 09. 2022
Zdieľať

Vonkajšie svietidlá sú neoddeliteľnou súčasťou domu. Dotvárajú celkový vzhľad a umocňujú atmosféru okolia. Sú viac než len dizajnový doplnok – zvyšujú pohodlie a bezpečnosť pohybu na terase i v záhrade. Ako vybrať správny typ osvetlenia a čo si všímať pri výbere?

Aké vonkajšie osvetlenie si žiada vaša záhrada? Predstavte si, ako vyzerajú vaše všedné dni. A potom si v mysli prehrajte aj dni nevšedné. Napríklad tie, keď k vám prídu priatelia a sedíte na záhrade do neskorých hodín. Zaznamenajte si všetky miesta, ktoré potrebujete osvetliť. Na vašom zozname sa môžu objaviť napríklad tieto položky: príjazdová cesta do garáže, altánok, terasa, bazén, vchod do domu, okrasná záhrada alebo cesta z domu do altánku.

Prečítajte si tiež
16 krokov k zariaďovaniu nového bývania: Čím začať, ako postupovať a na čo nezabudnúť

Výdrž a bezpečnosť

Exteriérové svietidlá musia odolať nielen dažďu, mrazu a vetru, ale aj slnku a vysokým teplotám. Je vhodné vyberať lampy, ktoré majú stupeň ochrany IP aspoň 44. Tento stupeň krytia odolá ako striekajúcej vode, tak aj vniknutiu cudzích predmetov, dokonca aj menších než 1 mm. Svietidlo teda ochráni tým, že zamedzí vleteniu hmyzu či vniknutiu vody a prachu. Ďalej by vás pri vonkajšom svietidle malo zaujímať, ako dlho vydrží svietiť a či je úsporné. Pod počtom wattov sa skrývajú dva výkony – svetelný a tepelný. Aby ste vyčíslili spotrebu energie presnejšie, pátrajte po skratke lm (lúmen), čo je intenzita osvetlenia. Lúmeny vydeľte celkovým príkonom vo wattoch a razom viete, koľko wattov zo svietidla skutočne získate. Platí tu ďalšia jednoduchá rovnica: čím vyššie číslo vám vyjde, tým menej peňazí za svietenie miniete.

Moderné exteriérové osvetlenie terasy a záhrady

Zdroj: JOHN CULLEN LIGHTING

NÁŠ TIP

Všeobecne platí, že čím je hodnota IP vyššia, tým lepšiu ochranu poskytuje. Pokiaľ viete, že na svietidlo bude dopadať prskajúca voda, zvoľte IP 65 alebo vyššie a môžete si byť istí, že lampa s vami vydrží dlhé roky.

Atmosféra

Pokiaľ si radi užívate pohodové letné večery na terase alebo na balkóne, vyberajte svetelné zdroje v teplej bielej farbe v rozmedzí 2700 – 3000 K. Tieto lampy majú žltkastý nádych, ktorý navodí tú správnu hrejivú atmosféru. Pri čítaní parametrov sa zrejme stretnete aj so skratkou CRI. CRI, čiže Color Rendering Index, možno preložiť ako index podania farieb. Určuje, aké je umelé svetlo vierohodné v porovnaní s realitou. Táto škála sa pohybuje na stupnici od 0 do 100. Čím je hodnota CRI vyššia, tým viac sa svetlo podobá pestrému dennému svetlu.

Moderné exteriérové osvetlenie terasy a záhrady

Zdroj: NORDLUX

Žiarovky

Ďalším dôležitým krokom je výber vhodnej žiarovky. Halogénové sú o 30 % úspornejšie ako „obyčajné“ žiarovky, a to najmä vďaka dlhšej životnosti. Po zapnutí sa okamžite rozsvietia na plný výkon. Využijete ich teda pri vstupných dverách, na schodoch či na príjazdovej ceste. Úsporné (kompaktné) žiarovky vám ušetria až o 80 % viac energie v porovnaní s klasickými. Nerozsvietia sa hneď naplno, nie sú vhodné do nízkych teplôt a pre obsah ortuti sa musia recyklovať. Sú vhodné ako nočné svetlo do zásuvky so senzorom pohybu. LED osvetlením ušetríte oproti klasickým žiarovkám až 90 % elektrickej energie a ich životnosť dosahuje až 50-tisíc hodín svietenia. Sú veľmi bezpečné, ani pri dlhej prevádzke nevydávajú teplo a odolajú aj mrazivému počasiu.

Moderné exteriérové osvetlenie terasy a záhrady

Zdroj: Hornbach

Vo väčšine prípadov sa vonkajšie svietidlá nevypínajú celú noc. Často bývajú nastavené automaticky a rozsvecujú sa v konkrétnej hodine. Práve z týchto dôvodov je dôležité, aby mali dlhú životnosť a nízku spotrebu energie. Tieto požiadavky spĺňa väčšina svietidiel s technológiou LED.

Stĺpiky

Vytvárajú efektné lemovanie chodníkov v záhrade a cestičiek k domu či k záhradnému domčeku. Štýlové nižšie svietidlá, napríklad v tvare lampášov alebo malých pouličných lámp, dodajú nádych romantiky bohatým kvetinovým záhonom. Pomocou otočného stĺpikového osvetlenia rozjasníte najkrajšie zákutia svojej záhrady. Tieto svetlá môžete zapojiť aj do systému nízkonapäťového záhradného osvetlenia – postačí na to trafo, záhradná zásuvka, stĺpové osvetlenie a dobrý plán, ako a kam svetlá umiestniť. Stĺpik Helsinki z nehrdzavejúcej ocele, IP 65, 29,90 €, www.eglo.sk

Moderné exteriérové osvetlenie terasy a záhrady

Zdroj: EGLO

Nástenné a stropné

Tieto svetlá sú vyrobené z odolných a kvalitných materiálov. Paleta sortimentu je neuveriteľne pestrá, vďaka čomu sa dajú dokonale ladiť ako s celkovým štýlom priestoru, tak aj s kompletným systémom exteriérového osvetlenia. Súčasťou mnohých typov vonkajšieho stropného a nástenného osvetlenia sú pohybové senzory a LED svetelné zdroje.

Prečítajte si tiež
Ako si postaviť víkendový dom, aby spĺňal požiadavky moderného bývania a zapadol do prostredia

Pohybový senzor využijete, keď prichádzate do garáže alebo sa chcete premiestniť na terasu. Tieto svietidlá vo väčšine prípadov disponujú LED svetelným zdrojom, vďaka čomu vás účet za elektrinu nezaskočí. Svietidlá so súmrakovým senzorom sa zapnú presne vo chvíli, keď ich potrebujete – pri stmievaní. Nielenže ušetríte za elektrinu, ale navyše získate naozaj účinný bezpečnostný prvok. Nástenné svietidlo ASTRO Thurso Oval 1376002, IP 44, 192 €, ledlux.sk

Moderné exteriérové osvetlenie terasy a záhrady

Zdroj: LEDLUX

Reflektory

Sú vyrobené tak, aby boli chránené pred vniknutím cudzích telies, prachu a striekajúcej vody. Preto majú všetky vonkajšie reflektory vysoký stupeň ochrany IP. „Reflektory môžete rôzne natáčať a rozmiestniť ich po záhrade, garáži, stavenisku, terase alebo v pivnici. Niektoré typy majú navyše zabudovaný senzor pohybu. Módne sú aj LED reflektory, ktoré je možné prepojiť so sieťou inteligentného osvetlenia v celej domácnosti. Napríklad Philips Hue disponuje až 16 miliónmi farieb a pri osvetlení exteriéru sa tak môžete dokonale vyhrať s atmosférou,“ vysvetľuje Zlatko Slebodník, odborník na osvetlenie z projektových marketov Hornbach. Nástenné LED svietidlo HUE Welcome IP44, 139,90 €, www.hornbach.sk

Moderné exteriérové osvetlenie terasy a záhrady

Zdroj: Hornbach

VEDELI STE?

LED reflektory sa dajú kúpiť priamo so senzorom na tele reflektora. Ak však potrebujete výkonnejší reflektor, prípadne chcete senzor umiestniť vo väčšej vzdialenosti od svietidla, je lepšie kúpiť si reflektor a senzor pohybu zvlášť.

Závesné/stojacie

V súčasnosti vládne trend takzvaných exteriérových obývačiek a jedální – terasy, verandy alebo altánky zariadené rovnako plnohodnotne ako interiérová obývacia izba či jedáleň dopĺňajú závesné svietidlá pripomínajúce moderné lustre, štýlové továrenské lampy alebo romantické lampáše. Svetlá by vždy mali korešpondovať s celkovým zariadením priestoru a byť pomyselnou čerešničkou na torte. Na záhradu si však môžete zaobstarať aj veľké žiarovky a svetelné reťaze v módnom retro štýle a zavesiť ich na spodné vetvy stromov v blízkosti domu alebo záhradného domčeka či ozdobiť nimi detský kútik podľa svojich predstáv.

Moderné exteriérové osvetlenie terasy a záhrady

Zdroj: PANZERI

Vstavané a bodové

Najčastejšie sa montuje do drevených terás. Do terasovej dosky sa vyvŕta otvor veľkosti krytu svietidla a elektrický kábel vstavaného osvetlenia sa potom vyvedie po strane. Vstavané osvetlenie je vhodné najmä na balkóny, terasy a záhrady. Niektoré typy disponujú aj funkciou stlmovania svetla. Dokonale nasvieti záhradu, detské kútiky, bazény, jazierka aj terasy.

Prečítajte si tiež
Minimalistický slnečný byt dokazuje, že prírodný štýl krásne ladí s francúzskou klasikou

Tento typ svietidiel môžete zapojiť do svojho systému nízkonapäťového záhradného osvetlenia. Vonkajšie bodové osvetlenie, stĺpiky, zapichovacie svetlá a reflektory ľahko pripojíte k zásuvke a transformátoru, ktorý zredukuje napätie na požadovaných 12/24 voltov. Vďaka vonkajšiemu bodovému LED osvetleniu a ďalším typom svetiel bude spotreba oveľa nižšia.

Moderné exteriérové osvetlenie terasy a záhrady

Zdroj: Hornbach

Inteligentné osvetlenie, akým je napríklad EGLO connect, vám umožní prepojiť všetky svietidlá vrátane interiérových a pohodlne ich ovládať z vášho telefónu. Môžete si nastaviť farbu a intenzitu svetla, ale aj čas zapnutia a vypnutia svietidiel, čo je skvelý bezpečnostný prvok, ktorý simuluje vašu prítomnosť, keď ste práve preč. Viac sa dozviete na eglo.sk.

Solárne

Solárne osvetlenie predstavuje veľmi lacný a úsporný variant, ako rozjasniť exteriér. Siahnuť môžete po zapichovacích stĺpikoch, nástennom osvetlení alebo napríklad po solárnych pásikoch. Zapichovacie stĺpiky oceníte okolo chodníkov aj záhonov, ale efektne zvýraznia aj zaujímavé miesta, akými sú fontány, umelé vodopády či jazierko.

Moderné exteriérové osvetlenie terasy a záhrady

Zdroj: FOSCARINI

Solárne pásiky skvele poslúžia na schodoch, okolo bazéna alebo ako lemovanie terasy. Solárny panel nasmerujte priamo na juh a dbajte o to, aby mu netienili žiadne predmety ani konáre. Nezabúdajte, že tento typ osvetlenia poslúži iba dovtedy, kým sa vybije batéria, ktorá sa vonku počas dňa nabíjala. Ako dlho to potrvá, však nemožno ovplyvniť.

Text: Katarína Paukeje

Foto: Isifa/Shutterstock, Foscarini, JOHN CULLEN LIGHTING, NORDLUX, Hornbach, LEDLUX, PANZERI, PINO

Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Záhradná technika
Tagy: doplnkové osvetlenie exteriér svietidlá terasy vonkajšia terasa ziarovky
Zdieľať článok

Diskusia