Jesenné sadenie cibule a cesnaku má oproti jari viacero výhod. Viete, ako pri ňom správne postupovať?
Nie je lepší čas na výsadbu cesnaku a cibule ako jeseň. Nielenže vám dá príležitosť udržať časť záhrady produktívnu aj počas zimných mesiacov, ale na ďalší rok zároveň prinesie veľkú a chutnú úrodu oboch druhov zeleniny.
Cesnak a cibuľu bežne pestujeme ako jarnú plodinu, ale sadenie týchto druhov zeleniny na začiatku jesene má oproti jarnej výsadbe niekoľko nemalých výhod. Jesenná výsadba umožňuje cibuľkám cibule aj cesnaku výrazne zväčšiť veľkosť. Ak ich vysádzate koncom septembra alebo v októbri, majú šancu vyklíčiť a trošku povyrásť. Zimné mesiace prečkajú v spánku a na jar sa rýchlo vrátia k životu. Keďže si už v pôde vytvorili dobre zakorenenú základňu, majú pri vývoji a raste výrazný náskok pred plodinami zasadenými na jar. A ešte jeden bonus: cesnak a cibuľa, ktoré prečkajú zimu v pôde, majú lepší chuťový profil.
1. Výsadbu správne načasujte
Pri výsadbe jesennej úrody cesnaku alebo cibule je načasovanie najdôležitejšie. V prípade oboch druhov zeleniny to znamená výsadbu, ktorá umožní šesť až osem týždňov rastu pred prvým predpokladaným dňom mrazu.
Toto šesť- až osemtýždňové obdobie pestovania je pre obe plodiny kritické. Umožňuje im zapustiť dobré korene, aby dokázali bez problémov prekonať zimu a na začiatku jari zdravo rásť.
Prečo nezasadiť cibuľu a cesnak ešte skôr?
Pretože oba druhy zeleniny potrebujú chladné jesenné počasie na to, aby sa im darilo. Ak ich zasadíte skoro, keď je ešte teplo, cibule aj strúčiky cesnaku budú mať problémy s klíčením a rastom.
2. Pripravte cibuľky na sadenie
Koncom leta a začiatkom jesene môže byť problém zohnať cibuľky a strúčiky na výsadbu. Preto si ich zaobstarajte už skôr (na začiatku leta) a odložte na chladnom a suchom mieste, kým príde správny čas na výsadbu.
3. Nachystajte pôdu
Cesnak aj cibuľa potrebujú kyprú, úrodnú a dobre priepustnú pôdu, aby rástli čo najlepšie. Takáto pôda im umožní pekne rásť a zároveň ich chráni pred hnilobou v mokrých podmienkach neskorej jesene a skorej jari.
Pôdu pred výsadbou cesnaku a cibule najlepšie pripravíte tak, že na dno každej výsadbovej brázdy pridáte veľké množstvo kompostu. Kompost poskytne živiny a drenáž, ktoré cibuľky potrebujú, aby sa im darilo.
Cesnak saďte do hĺbky troch centimetrov, cibuľu do hĺbky dvoch centimetrov. Samozrejme, vždy miestom klíčenia (špičkou) nahor. Rozstup medzi cibuľkami by mal byť približne 10 centimetrov.
4. Cibuľky pred výsadbou namočte
Tento trik používajú šikovní záhradkári pri jesennej výsadbe cesnaku a cibule a oplatí sa ho vyskúšať. Večer pred sadením cibuľky namočte. Pomôže im to absorbovať vlhkosť skôr, ako sa dostanú do zeme.
Prečo je to dôležité? Bez vlhkosti jednoducho nevyklíčia. Navyše koncom leta a začiatkom jesene býva pôda dosť suchá. Na namáčanie vždy používajte destilovanú alebo neupravenú vodu. Chemikálie v mestskej alebo upravenej vode môžu ovplyvniť schopnosť cibúľ klíčiť.
5. Vysadený cesnak a cibuľku chráňte mulčom
Hneď po výsadbe zakryte holú pôdu približne 2,5-centimetrovou vrstvou mulču. Dobre funguje slama, drvené lístie alebo pokosená tráva. Keď začnú plodiny rásť, pokračujte v zahusťovaní mulču. V čase neskorej jesene a začiatku zimy by mala vrstva mulču tvoriť 10 až 15 centimetrov. Pomôže ochrániť cibuľu a cesnak pred drsnými zimnými teplotami a vetrom. Len čo príde jar, pridajte trochu čerstvého mulču a sledujte rast plodín.
Text: Sabína Zavarská
Foto: iStock
Zdroj: časopis Môj dom