Zdroj: Liloon /Shutterstock

Vyznajte sa v štýloch

12. 01. 2024 Zdieľať

Domov je nielen miesto, kde prespávame a žijeme, ale je to do určitej miery aj vizuálne vyjadrenie nášho vnútorného nastavenia. A pretože každý preferujeme niečo iné, nie je sa čomu diviť, že sú domácnosti také odlišné. Napriek tomu je možné s istým nadhľadom nájsť určité pravidlá, ktoré sú charakteristické pre určitý štýl. Poďme sa na ne pozrieť.

Škandinávsky štýl

Hlavným výrazom škandinávskeho štýlu sú neutrálne, tlmené farby (najmä odtiene sivej, hnedej), práca s drevom, precízne spracovanie detailov, elegancia, funkčnosť a vzdušnosť. Na oživenie sa využívajú najmä zelené kvety, ale skvelý efekt dosiahnete aj využitím čiernych prvkov. Vybavenie býva vysoko funkčné, línie hladké a povrchy nie sú „znečistené“ ozdobami, naopak nájdete tu jednu či dve účelové, ale zároveň krásne dekorácie.

Japandi štýl

Malým veľkým rozšírením škandinávskeho štýlu je Japandi, ktorý k sebe ešte priberá prvky wabi sabi. Pre úplnosť, wabi sabi je podobne ako boho štýl viac životnou filozofiou, než „len“ krásnou prácou s priestorom. Využíva efekt prirodzeného starnutia a opotrebovávania, pracuje so zemitými farbami (najmä hnedou) a dôrazom na „nedokonalosti“ spôsobené životom a používaním. Japandi štýl potom určité prvky wabi sabi využíva na vytvorenie útulného priestoru. V ponuke Sanitino nájdete krásne prvky, ktoré práve s motívom dreva pracujú, môže ísť nielen o kúpeľňové, ale aj kuchynské prvky.

Vidiecky (rustikálny) štýl

Na prírodu a útulnosť je zameraný aj vidiecky štýl, ktorý niekedy môžeme nájsť pod pojmom rustikálny. Medzi základné atribúty patrí hojné využitie dreva (a iného prírodného materiálu), otvorené police s viditeľne umiestneným riadom či koreničkami, rôzne ozdobné prvky a vzorované dekorácie (najmä kvety, prúžky, kocky). Ak máte podkrovný byt, priznajte trámy. Obývaciu izbu či kuchyňu môžete oživiť priznanou tehlovou stenou. K vidieckemu štýlu sa hodí aj dekor medi, ktorý sa využíva najmä na vodovodné batérie, držadlá, úchytky, kovanie, ale tiež napríklad na digestor alebo dokonca na kúpeľňové vykurovacie teleso.

Minimalizmus

Veľkým trendom posledných rokov je minimalistický štýl. Jednoduchou definíciou tohto štýlu je veta „menej je viac“. Práve absencia „rušivých“ prvkov dodáva priestoru svoje čaro. Cieľom je vytvoriť vizuálne jednoduchý a vysoko funkčný priestor. To sa dosahuje maximálnou minimalizáciou podnetov – skrine sú bez úchytiek, povrchy hladké a prísne „hranaté“, farby starostlivo zladené (aj keď môžu využívať efekt jednej výraznej farby). Často tu nájdeme zabudované LED svietidlá a namiesto záclon žalúzie alebo japonské závesy. Všetko vybavenie je prísne minimalistické, a to aj v prípade vypínačov, kovania, vodovodných batérií, umývadla, drezu, vane a sprchového kúta. Tam sa často využíva aj sprchová vanička, ktorá je zabudovaná priamo do podlahy. Aj tie sú v ponuke Sanitino, a to v rôznych odtieňoch a vyhotoveniach.

Kuchyňa s čierno-dreveným zariadenm v industriálnom štýle.

Zdroj: Shutterstock

Glamour štýl

Pokiaľ milujete eleganciu, lesk a luxus, potom je vašou cestou glamour štýl. Prepracovaná elegancia nenecháva nič na náhodu. Stávka na luxusné materiály ako zamat, mramor, brúsené sklo, lesk, atypické využitie geometrie a výrazné dominantné farby spolu s využitím zlatých dekorov dodáva priestoru až kráľovské ladenie. Aby bol priestor naozaj luxusom a nie „cirkusom“, obvykle sa stavia na jednu, dve farby (najčastejšie kráľovská modrá, temná zeleň, staroružová…), ktoré sa kombinujú s neutrálnou pieskovou či bielou.

Industriálny štýl

Industriálny štýl má svoje korene v čase, keď sa staré továrne začali prerábať na byty. Priestory boli také špecifické, že sa designéri rozhodli im ponechať ich surovosť. V moderných domácnostiach sa tento vzhľad dosahuje pomocou tvrdých farieb a kontrastov, často kombináciou šedej a zemitej farby a výrazných farieb ako žltá (horčičná), červená, zelená… Typickými materiálmi sú betón a kov (nielen v podobe nábytku, ale napríklad aj obkladov). Využiť je možné aj holých tehlových stien. Ideálom sú vysoké stropy a delené okná. V industriálnom štýle nájdete aj mosadz, kameň a hrubé textílie. Zjemnenie sa dosahuje pomocou dreva a teplejšieho odtieňa svetla. Napríklad vodovodné batérie v industriálnom štýle pracujú s designom rúrok a masívnosťou. Inšpirujte sa v ponuke Sanitino.

Moderná a minimalistická bielo-drevená kuchyňa s jedálenským stolom.

Zdroj: Shutterstock

Vintage alebo retro?

Dva zdanlivo podobné štýly, ktoré majú ale spoločné len to, že sa sústredia na prenos minulosti do súčasnosti. Zatiaľ čo vintage štýl pracuje s reálnymi starožitnosťami, ktoré majú svoj príbeh a „osobnosť“, retro štýl len využíva línie, farby, materiály, ktoré boli v minulosti obľúbené. Napriek tomu oba druhy štýlov môžu byť veľmi pôsobivé. Viac ako kde inde však treba v tomto štýle vybaviť celú domácnosť. V kúpeľni by napríklad nemala chýbať voľne stojaca vaňa.

Kuchyňa zariadená vo vidieckom shabby chic štýle

Zdroj: Shutterstock

Provensálsky štýl

Romantika. Tak presne týmto slovom možno opísať provensálsky štýl, ktorý sa odvíja od francúzskej oblasti Provence charakteristickej levanduľovými poľami, morským vánkom, bielymi kopcami a nádhernou slnečnou atmosférou. Často tu teda nájdeme motívy levandule, ale aj byliniek, olív alebo kvetov. Typická je modrobiela keramika. Útulnej atmosfére nahrávajú aj drôtené košíky, dekorácie z divokých tráv, sušené kvety, vence … Hojným materiálom je ratan, prútie (sedačky) a kov (napríklad kovové stoličky). V interiéroch nesmú chýbať zásuvkové komody, zelené kvety a otvorené police. Často sa tu objavujú aj vintage prvky.

Zdroj: PR článok Sanitino

Kategória: Kuchyňa, jedáleň
Tagy: glamour industriálny štýl japandi štýl kuchynská linka minimalizmus rustikálny štýl škandinávsky štýl vidiecky štýl
Zdieľať článok
Krásne fialové kvety a vanilková vôňa. Za otočníkom sa budú ľudia vo vašej záhrade otáčaťUrob si sám

Krásne fialové kvety a vanilková vôňa. Za otočníkom sa budú ľudia vo vašej záhrade otáčať

Zo starej drevenice po starých rodičoch malebná chalúpka na oravskej polosamoteUrob si sám

Zo starej drevenice po starých rodičoch malebná chalúpka na oravskej polosamote

Tehlový retro hotel s farebnou dušouDom z tehly

Tehlový retro hotel s farebnou dušou

Pôvodnú chalupu museli zbúrať. Na jej pôdoryse postavili novú s úctou k tradíciám a prírodným materiálomUrob si sám

Pôvodnú chalupu museli zbúrať. Na jej pôdoryse postavili novú s úctou k tradíciám a prírodným materiálom