Zdroj: istock.com

Vybrali sme tie najkrajšie spálne! Štipka elegancie, kúsok prírody, hrsť hravosti a záplava farieb

06. 11. 2022
Zdieľať

Vneste do svojej spálne kus prírody prostredníctvom trendu "urban jungle", štipku elegancie štýlom boho, hrsť škandinávskej hravosti alebo záplavu farieb s prvkami retra.

Džungľa v spálni

Nový trend „urban jungle“ je ako stvorený do spálne. Živé rastliny v interiéri zvyšujú pohodu, vytvárajú upokojujúcu atmosféru a niektoré dokonca pomôžu vyčistiť vzduch, čím zlepšia váš spánok.

Do spálne sa hodia druhy, ktoré zo vzduchu odstránia škodlivé látky, prípadne zmiernia vplyv elektromagnetického žiarenia. Ideálne sú svokrine jazyky, palma areková, lopatkovec kvetnatý, brečtan popínavý, aloa pravá. A ak vás v noci otravujú nepríjemné komáre, kúpte si mäsožravú rastlinu saracéniu, ktorá ich odpudzuje.

Spálňa v štýle urban jungle

Zdroj: B&M

Klasika so štipkou boho

Atmosféru klasickej spálne dosiahnete veľmi ľahko. Masívna posteľ z dubového dreva s niekoľkými vankúšmi a zo stropu visiace svietidlo. Vedľa postele nočné stolíky, oproti bielizník so zásuvkami alebo samostatne stojaci šatník. To je bežný štandard.

Spálňa v boho štýle

Zdroj: Karup Design

No ako do nej vniesť štýl boho? Postačí pridať zopár prvkov v jednom farebnom tóne a klasiku premeníte na niečo neopozerané. Na stenu zaveste veniec so sušených tráv, do veľkej vázy naaranžujte pampovú trávu a na posteľ prehoďte „chunky“ deku. Hotovo!

Po špičkách…

… sa chodí tadiaľ, kde niekto spí. Spálňa je miesto, kde najviac záleží na pohodlí a kde nechceme byť nikým a ničím rušení. Preto okrem pohodlnej postele a mäkkých vankúšov dbajte na kvalitnú podlahu. Mala by byť príjemná a hrejivá na dotyk, jednoduchá na údržbu, prípadne antialergická. Vhodné sú laminátové, vinylové a drevené podlahy, ktoré sú na pohľad teplé a mäkké a vydržia roky.

Funkčne útulná

Ak ste milovníci útulných a hrejivých izieb, táto spálňa by vás mohla inšpirovať. Prírodný štýl si žiada drevo, ratan alebo bambus. Pekne ich doplnia obliečky, vankúše či závesy s geometrickými vzormi alebo s potlačou fauny a flóry. Držte sa jednej farebnosti – tón v tóne, ktorú oživíte napríklad závesmi s čiernymi prvkami.

Spálňa v prírodnom štýle

Zdroj: IKEA

Šikovným riešením je postaviť posteľ do stredu miestnosti, kúsok od okna, čím získate vzdušnejší vzhľad. Okrem originality sa zamerajte aj na funkčnosť a každú vec či doplnok využívajte aj prakticky.

Sila jednoduchosti

Minimalistická spálňa dýcha striedmosťou, čistotou, útulnosťou, ale najmä minimálnym neporiadkom. Uprednostnite biele steny pred farebnými. Posteľ, obliečky a vankúše by mali byť dominantným prvkom celej miestnosti, preto môžu byť výraznejšie, napríklad tmavomodré, smaragdové alebo ružové.

Spálňa v minimalistickom štýle

Zdroj: Lebonom

Na drevenú podlahu položte jeden až dva väčšie svetlé koberce. Zvyšok zariadenia by mal byť tiež skromný – jednoduché nočné stolíky, voľne stojaci šatník alebo skriňa. Pár doplnkov môžete umiestniť na zem alebo na okenný parapet.

V zajatí pohodlia

Obľubujete anglickú vznešenosť, honosnejší nábytok a výrazné tmavé farby? Táto spálňa s rustikálnych nádychom, v krásnych jesenných farbách bude pre vás ako stvorená.

Rustikálny štýl, podobne ako vidiecky, čerpá z prírody. Preto pracujte najmä s drevom, kameňom a kovom. Základom je masívna čalúnená posteľ s vysokým čelom a nadýchanými perinami. Dopĺňajú ju nočné stolíky z mosadze, pohodlné kreslo, výrazné nočné lampy a tradičné drevené okenice.

Spálňa v rustikálnom štýle

Zdroj: Furniture Village

V rustikálnom štýle pracujte vždy s teplými farbami. Okrem bielej siahnite po oranžovej, červenej, hnedej, škoricovej a sivej.

Ako u babičky

Doprajte si po dlhom a náročnom dni spánok v masívnej posteli ako u babičky. Nadýchané periny a voňavé obliečky vás uspia raz-dva. Táto spálňa je vďaka svojmu svetlému zariadeniu ideálnym miestom pre človeka s rušným životom. Otočením postele smerom k oknu vznikol útulný priestor s krásnym výhľadom.

Spálňa ako u babičky vo vidieckom štýle

Zdroj: Westwing

Jeho pokojnú atmosféru dotvárajú tlmené farby, jemné textúry a najmä praktické a štýlové prvky ako drevená polica v kombinácii so sklom, dámsky budoár i štýlová skriňa po strop s patinou.

Pre ňu…

Už na prvý pohľad spoznáte, pre koho je táto spálňa určená. Prezrádza to nielen jej farebnosť, ale aj vybavenie a výber doplnkov. My ženy zväčša chceme niečo svetlé, útulné a teplo pôsobiace. No zároveň niečo, čo odráža našu osobnosť.

Spálňa v romantickom štýle pre ženy

Zdroj: Möbelix

Ak túžite po romantickej, ale zároveň neprezdobenej spálni, zvoľte si rovnakú kombináciu farieb. Púdrová ružová spolu s béžovou a krémovou sú nadčasovou trojicou. Pôsobia čisto, nežne a žensky, no zároveň nie príliš sladko. Správnym výberom doplnkov ešte umocníte celkový dojem z miestnosti.

Preňho…

Mužská spálňa je jednoduchá, funkčná a oproti tej ženskej tmavšia. Vyplýva to z poznania, že muži preferujú skôr čisté línie, funkčný nábytok, dokonalé osvetlenie a prípadne doplnky, ku ktorým majú určitú citovú väzbu. No a v neposlednom rade im ide o to, aby bola údržba ich pelechu minimálna.

Spálňa pre muža

Zdroj: Go Modern Furniture

Napriek takýmto požiadavkám majú mužské spálne svoje čaro, podobne ako táto. Dominantná posteľ so štýlovými lampami a s praktickou komodou, odetá do bielej, hnedej, sivej a čiernej, osloví nejednu z nás.

Zatočte s nudou

Skúste si trochu zaexperimentovať a namiešať do spálne rôzne farby, vzory, štýly a materiály. Spojte napríklad škandinávsku jednoduchosť s prvkami retra či industriálneho štýlu.

Spálňa v kombinácii štýlov - škandinávskeho a industriálneho s retro prvkami

Zdroj: istock.com

Dominantou tejto spálne je azúrovomodrý pléd spolu s obliečkami s veľkými geometrickými vzormi. Všimnite si, ako perfektne spolu ladia. Dokonca sa vôbec nemusíte obávať miešania rôznych vzorov. Pásiky, bodky, cik-cak – všetky spolu pod jedinou podmienkou: dodržte rovnakú farbu.

Tak čo? Pripravení na veľkú zmenu?

Text: Miroslava Maceková
Foto: B&M, Karup Design, IKEA, Lebonom, Furniture Village, Westwing, Möbelix, Go Modern Furniture, istock.com
Zdroj: časopis Môj dom

Kategória: Spálňa
Tagy: boho štýl minimalizmus nábytok do spálne rustikálny štýl škandinávsky štýl trendy v spálni zariaďovanie spálne
Zdieľať článok

Diskusia