Zdroj: INT2 ARCHITECTURE

Drevo, betón, tmavozelená a odtiene sivej: Moderná kuchyňa s industriálnym nádychom

21. 06. 2021
Zdieľať

Dvojúrovňový apartmán v obytnom dome na predmestí Petrohradu sa rozhodne vymyká bežným ruským bytom. Je jedným z troch projektov dvojice mladých architektov, ktoré získali ocenenie v súťaži ADD Awards 2018.

Kým u nás je prístup DIY („urob si sám“) v súčasnosti veľmi trendový, v Rusku túžba niečo vlastnoručne vytvoriť či vylepšiť za posledné desaťročia výrazne poklesla. Tvorivý tím z INT2 ARCHITECTURE však zobral takmer všetky práce v byte do vlastných rúk. Celý interiér s názvom KAS bol navrhnutý ako experiment, ktorého cieľom bolo zistiť, čo všetko dokáže človek urobiť v interiéri vlastnými rukami pomocou jednoduchých nástrojov. A to aj vtedy, ak nemáte žiadne zručnosti súvisiace napríklad s opravami či s výrobou nábytku.

Prečítajte si tiež
Krásna zelená kuchyňa, na ktorú sa oplatilo čakať

Majitelia zakúpili byt ešte v stave bez povrchovej úpravy, neboli v ňom realizované ani inštalačné práce. O to lepšie sa pracovalo architektom, ktorí sa mohli s projektom pohrať od základu. Kovové skrinky, zábradlie, police, schody aj rebrík boli zvarené v blízkej autodielni. Všetko ostatné sa realizovalo priamo na mieste a postupne: omietanie a lakovanie stien, čistenie a lakovanie betónového stropu, kladenie a lakovanie podlahy, montáž podkrovného lôžka, nábytku, svietidiel a dekorácie.

Industrálna kuchyňa s čiernou stenou na písanie

Zdroj: INT2 ARCHITECTURE

Kuchyňa je súčasťou otvoreného denného priestoru. Mladý pár inšpirovaný industriálnym štýlom a ovplyvnený minimalizmom sa snažil skombinovať v centrálnej miestnosti čo najviac funkcií. Vznikol tak priestor na varenie, stravovanie, oddych i na víkendové prespávanie. Mestský byt, v ktorom prevažuje remeselný dizajn s odkazom na trvalú udržateľnosť, možno celkom výstižne charakterizovať slovným spojením: neopozerané nápady.

Prečítajte si tiež
Otvorený a zábavný pánsky loft v industriálnom štýle

Bez pretvárok

Skrinky z ťahokovu, s ktorým sa v interiéri len tak nestretnete, patria k výrazným originálnym prvkom bytu. Pôsobia vzdušne a zároveň vytvárajú netradičnú nábytkovú kompozíciu ako stvorenú na život v meste. Načierno natreté radiátory sú vďaka ťahokovu skryté a zároveň i odhalené. Jednoducho industriál bez pretvárok.

Industrálna kuchyňa s vintage stoličkami

Zdroj: INT2 ARCHITECTURE

Udržateľná

Za čiernym blokom sa ukrýva kúpeľňa s toaletou. Strohý a účelne zariadený kuchynský priestor v industriálnom štýle je ako celý interiér – bez zbytočných detailov. Všetko, čo nie je potrebné, sa tu jednoducho nepoužíva. V tomto zmysle môžeme povedať, že priemyselný dizajn môže byť udržateľným životným štýlom. Ak sa, pravdaže, sústredíte len na to podstatné.

Čierny blok je nielen zaujímavým pohľadovým prvkom, ale každá stena má funkciu odkazovej tabule. Tá sa zároveň stáva miestom dočasného umenia domácich. Keď sa zunuje, stačí ju jednoducho zotrieť.

2v1

Jednoduchá kuchynská linka je z IKEY. Mladým majiteľom nevyhovovali nijaké dvierka z ponuky švédskeho výrobcu, a tak si nechali dvierka prefarbiť. Matná tmavozelená farba príjemne dopĺňa drevo, betón a odtiene sivej. Jedálenský stôl farebne i materiálovo nadväzuje na pracovnú linku a je vyrobený na mieru. Zaujímavým prvkom sú práve jeho nohy. Kým jedna jeho bočnica vytvára dojem ostrovčeka, z druhej strany vás prekvapí kovová stolová noha s rustikálnym nádychom. Netradičné a pritom šikovné riešenie, čo poviete?

Industrálna kuchyňa s vintage stoličkami

Zdroj: INT2 ARCHITECTURE

Prvky originality

Veľký otvorený priestor s vysokými stropmi a s veľkými oknami je aj napriek tmavým odtieňom plný svetla. Chlad z kovu a betónu vyvažuje teplá drevená podlaha, schody a nábytok na mieru. Na to, aby architekti dosiahli starý vzhľad kovových prvkov, použili metódu čiernenia (brunírovania). Týmto spôsobom je v byte ošetrené všetko kovové od zábradlia schodiska cez skrinky a stolík pod rastliny až po skrutky a úchytky. Treba uznať, že architekti použili túto metódu chemického čiernenia kovu, ktoré obmedzuje koróziu, naozaj nezvyčajne. A aj vďaka tomu sa im podarilo dodať celému bytu špeciálne čaro.

NÁŠ TIP

Prirodzená krása nadovšetko. Stoličky v dizajne vintage, ktoré už majú čo-to za sebou, sú len zľahka obrúsené a naolejované. Netreba zabúdať, že rustikálny a industriálny štýl sa výborne dopĺňajú.

Text: Katarína Paukeje

Foto: INT2 ARCHITECTURE

Zdroj: časopis Môj dom

Kategória: Kuchyňa, jedáleň
Tagy: industriálny štýl kuchyňa na mieru minimalizmus moderné bývanie otvorený priestor udržateľnosť
Zdieľať článok

Diskusia