Zdroj: Anette Nilsson

Aký je interiérový štýl Nordic Glam? Nenásilná fúzia komfortu a elegancie

16. 12. 2021
Zdieľať

Minimalizmus, harmónia a teplo domova – to sú hlavné aspekty, ktoré zhmotňuje severský štýl bývania. Neutrálna paleta farieb, čisté línie a prírodné materiály typické pre tento štýl vytvárajú ideálny základ pre nekonvenčné kombinácie doplnkov, ktoré sa dajú meniť podľa preferencií alebo nálady. Stačí pridať štipku elegancie v podobe lesklých povrchov, zlatých a strieborných akcentov a celý interiér dostane punc jedinečnosti a nenápadného luxusu.

Pôvod

Nordic glam, teda nordický, severský alebo i škandinávsky glam, vychádza z obľúbeného škandinávskeho štýlu bývania, ktorý už dávno prekročil hranice týchto štátov.

Prečítajte si tiež
Domáca pracovňa a domáca učebňa: Ako ich vytvoríte, aby ste zvládli karanténu?

Čoraz väčšej obľube sa začína tešiť jeho jemná glamour verzia, vďaka ktorej pôsobí jednoduchý interiér viac originálne a sofistikovane.

Nordic glam

Nordic glam je fúzia severského a glamour štýlu bývania, v ktorom zohráva hlavnú úlohu minimalizmus a harmónia.

Moderná dizajnová retro jedáleň

Zdroj: Estee Chandelier

Základná charakteristika

Zo severského štýlu je zachovaný predovšetkým minimalizmus, typická útulnosť a funkčnosť. Glam štýl je aplikovaný len vo veľmi jemnej podobe v duchu hesla „menej je viac“, vďaka čomu zapadne do severskej estetiky bývania.

Mramorový stolík s čajníkom a vázou so slamenými kvetmi

Nezabudnite na textílie. Vďaka nim interiér s pocitovo chladnými materiálmi, ako je kov, sklo alebo mramor, dostane hĺbku a mäkkosť. Zdroj: Westwing

Ako na to?

Veľké plochy, ako sú steny a podlaha, a kúsky nábytku v neutrálnych farbách sú skvelým základom, na ktorom možno stavať a vytvoriť tak elegantnejšiu a sofistikovanejšiu verziu interiéru. Tú dosiahnete pomocou niekoľkých kúskov (naozaj to neprežeňte s počtom!) v luxusnejších materiáloch, ako je zlato, striebro a mramor.

Prečítajte si tiež
Predsieň v severskom štýle

Pokojne si zvoľte jeden veľký kúsok, ktorý strhne na seba všetku pozornosť, do interiéru by však mal nenásilne zapadnúť. Severania totiž milujú dizajn, ktorý je skôr jemný a nenápadný.

Obývačka v boho štýle s bielou podlahou a veľkým zlatým rámom na stene

Minimalizmus v čiernej, bielej a zlatej. Výrazné svietidlo podčiarkuje jedinečnosť interiéru. Zdroj: Annika von Holdt

Najlepší partneri

Bielu a čiernu môžete doladiť zlatou a striebornou farbou, drevo doplňte mramorom, sklom a kovom. Nič viac, nič menej.

Prečítajte si tiež
Máte radi prírodné materiály, ekológiu i tradičné vidiecke prvky? Farmársky štýl vám bude sedieť

Farebná paleta Nordic glam oproti škandinávskemu štýlu viac využíva čiernu farbu a vytvára tak v priestore žiadaný dramatický kontrast, či už v kombinácii s bielou, alebo ďalšími neutrálnymi odtieňmi.

Moderná sivá kuchyňa s ostrovčekom a zlatými lampami

Už dávno neplatí, že zlatá a strieborná farba by sa nemali navzájom kombinovať. Naopak, pokiaľ zvolíte menej kúskov, vytvoria zaujímavý kontrast bez toho, aby sa vzájomne rušili. Zdroj: Andrea West Design

Paletu farieb dopĺňajú zlaté a strieborné doplnky. Už dávno neplatí, že zlatá a strieborná farba by sa nemali navzájom kombinovať. Naopak, pokiaľ zvolíte menej kúskov, vytvoria zaujímavý kontrast bez toho, aby sa vzájomne rušili.

Pripravila: Lucia Blažiová, zodpovedná redaktorka Katarína Paukeje

Foto: Annika von Holdt, Andrea West Design, Westwing, Anette Nilsson, Estee Chandelier

Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Dizajn
Tagy: bytové doplnky dekorácie glamour minimalizmus škandinávsky dizajn škandinávsky štýl
Zdieľať článok

Diskusia