Zdroj: Cynthia Shirk/Shutterstock

Nenáročná liečivka vám okrášli záhradu a pomôže pri bolestiach hrdla. Počuli ste už o angínovníku?

03. 05. 2024
Zdieľať

O tom, že sila niektorých rastlín je viac ako prekvapivá, netreba absolútne pochybovať. Patrí medzi ne aj okrasná izbovka a liečivka zároveň, ktorá nesie príznačný názov – angínovník. Ak doma pestujete už nádchovník, rozšírte si zbierku. Neoľutujete!

Pôvod tejto už na pohľad krásnej liečivej rastliny treba hľadať v Číne, rastie však aj v Indii, na Filipínach a vo veľkej miere sa teší obľube aj v našich končinách. Jej pozitívne účinky oceníte hlavne v časoch, keď vás obchádzajú rôzne ochorenia.

Angínovník čínsky.

Ako už z mena angínovníka vyplýva, najčastejšie sa jeho liečivé účinky spájajú s bolesťami a zápalmi dýchacích ciest. Zdroj: Shutterstock

Rastlina mnohých mien

Angínovník, zvaný tiež leopardovka čínska, môžete poznať aj pod latinským názvom Iris domestica, prípadne aj pod starším menom Belamcanda chinensis. Je to pomerne nenáročná a odolná trvalka s krásnymi kvetmi.

Prečítajte si tiež
Táto vďačná liečivá rastlina by mala rásť v každej domácnosti! Ako pestovať a využiť nádchovník?

Táto rastlina, patriaca do čeľade kosatcovitých, je populárna nielen pre svoju estetickú hodnotu, ale aj pre svoje liečivé vlastnosti a schopnosť prispieť k biodiverzite v záhradách. Jej listy sú úzke a kopijovité a začiatkom leta vám okrášli záhradu oranžovými a žltými kvetmi s tmavými škvrnami.

Detail na kvety angínovníka čínskeho.

Pre svoje škvrniné kvety dostal angínovník prezývku aj leopardia ľalia. Zdroj: Shutterstock

Pestovanie angínovníka

Ide o relatívne nenáročnú rastlinku, preferujúcu slnečné miesta a humóznu, dobre priepustnú pôdu, ktorú je vhodné pred výsadbou obohatiť kompostom alebo hnojivom. Angínovník čínsky potrebuje dostatočnú zálievku najmä počas suchých období. Je však dôležité zabrániť premočeniu pôdy, ktoré by mohlo spôsobiť hnilobu koreňov. Rozmnožiť si ju môžete semenami, ktoré sa vysievajú v interiéri počas februára alebo marca, alebo delením trsov na jar alebo na jeseň.

Prečítajte si tiež
Ako si vypestovať čerstvé bylinky na balkóne či terase

Rastlina býva vcelku odolná voči škodcom a chorobám, ale občas môže byť napadnutá voškami alebo inými škodcami. V zimných mesiacoch sa rastlina zaťahuje a listy zvyknú uschnúť, s príchodom jari a po dodaní hnojiva bude opäť krásne prosperovať. Odkvitnuté kvety je vhodné odstraňovať.

Záhon angínovníka čínskeho.

Angínovník je nenáročná rastlina s krásnymi kvetmi, ktoré vám ozvláštnia záhradu. Zdroj: Shutterstock

Liečivé účinky angínovníka

Angínovník čínsky má okrem estetickej hodnoty aj liečivé účinky, pre ktoré sa je známy hlavne v tradičnej čínskej medicíne. Obsahuje rôzne fytochemikálie a majú protizápalové, analgetické a antibakteriálne účinky.

Koreňové odnože či listy tejto rastliny majú podľa ľudovej medicíny pomáhať pri bolestiach hrdla, liečbe angíny či zápale priedušiek, uľavovať od pocitu škrabania a prispievať k uvoľneniu hlienov. Najčastejšie sa uvádza jej užívanie vo forme odvaru či kloktadla, prípadne aj ako krátke požutie koncov mladých listov. Tie sa však odporúča maximálne po polminúte vypľuť.

Prečítajte si tiež
9 jedlých kvetov a byliniek do kuchyne, ktoré si vypestujete v interiéri alebo na balkóne a nepotrebujú veľa priestoru!

Pozor však na dávkovanie, jej nadmerné užívanie môže byť i toxické, preto ju radšej najprv testujte v malých dávkach, prípadne sa o jej užívaní poraďte s odborníkom. Citliví jedinci a tehotné ženy by sa jej mali vyhnúť.

Text: Michaela Krivdová
Foto: Shutterstock

Kategória: Zo života rastlín
Tagy: kvitnúce trvalky liečivé rastliny trvalkové záhony
Zdieľať článok
Nenadarmo sa jej hovorí víla kvetín či rozprávkový kvet. Ako sa starať o vejárovku, aby vám prosperovala a krásne kvitla?Urob si sám

Nenadarmo sa jej hovorí víla kvetín či rozprávkový kvet. Ako sa starať o vejárovku, aby vám prosperovala a krásne kvitla?

Leto bude farebné, ako nikdy predtým! Postará sa o to týchto 10 kvitnúcich trvaliekUrob si sám

Leto bude farebné, ako nikdy predtým! Postará sa o to týchto 10 kvitnúcich trvaliek

Rastie vám v záhrade kapucínka? Spoznajte jej liečivé účinky a kulinársky potenciál!Urob si sám

Rastie vám v záhrade kapucínka? Spoznajte jej liečivé účinky a kulinársky potenciál!

Prečo by nemal šalviový čaj chýbať u vás doma ani túto jeseň? Ako na zber a využitie šalvieUrob si sám

Prečo by nemal šalviový čaj chýbať u vás doma ani túto jeseň? Ako na zber a využitie šalvie

Diskusia