Svoj dom vybudoval svojpomocne: Aké výhody mu priniesol systém HELUZ?
Marek Holko sa rozhodol realizovať svoj dom svojpomocne, takže užívateľská prívetivosť stavebného systému bola preňho úplne kľúčová. Prečo sa rozhodol pre stavebný systém HELUZ a prečo nakoniec zvíťazilo jednovrstvové murivo?
Aký približne veľký dom ste realizovali?
Je to dvojpodlažný dom s úžitkovou plochou asi 200 metrov štvorcových. Pôdorys má v tvare písmena L, strechu klasickú sedlovú so sklonom 45 °.
Boli ste od úplného začiatku rozhodnutý stavať zo systému HELUZ?
Úplne na začiatku som mal v pláne zaobstarať tehlu hrúbky 30 cm od iného výrobcu a doplniť ju 15 cm tepelnej izolácie. Ale tehla HELUZ hrúbky 38 cm mala lepšie tepelnoizolačné vlastnosti a vyšla cenovo priaznivejšie, takže som sa v prvej fáze rozhodol pre ňu. Svoju úlohu zohralo aj to, že som chcel podporiť domácu spoločnosť.
Pôvodne vybranú tehlu HELUZ hrúbky 38 cm ste však nakoniec pre stavbu domu tiež nezvolili.
Je to tak, s obchodným tímom HELUZ sme diskutovali o alternatívach, o tom, aké výhody mi môžu priniesť. Vysoká odbornosť obchodných zástupcov a poradcov ma presvedčila o ich fundovanosti, a preto som na ich odporúčanie zvolil jednovrstvové murivo hrúbky 44 cm bez zateplenia. Zvolil som brúsené tehly, pretože pre mňa bola s ohľadom na svojpomocnú realizáciu domu úplne kľúčová rovinatosť a minimálna rozmerová tolerancia.
Čo bolo kľúčovým faktorom, zásadným rozhodovacím okamihom, ktorý vás priviedol k jednovrstvovému murivu?
Úprimne sa mi nechcelo zaťažovať sa so zateplením, respektíve riešiť v súvislosti s ním fasádu. Zaoberať sa lepením, kotvením… Som presvedčený, že hrubá stavba domu by mala byť čo najjednoduchšia, a teda aj konštrukčne najbezpečnejšia. S vyriešenými detailmi, s elimináciou miest, kde môže vznikať ľudská chyba. Navyše, v čase, keď som dom začínal stavať, bola cena tepelných izolácií extrémne vysoká. Hoci v súčasnosti už mierne klesla, stále ide o veľmi veľký finančný výdaj. A rozhodujúca pre mňa bola aj zdravá vnútorná mikroklíma.
Môžete to rozviesť?
Chcel som dom, ktorý bude prirodzene regulovať vlhkosť, nebude zabalený v polystyréne. Takže jednovrstvové murivo bolo pre mňa jasnou voľbou.
Ako sa vám s tehlami HELUZ pracovalo?
Bola to jednoduchá práca, veľmi mi pomohla služba založenia prvého radu muriva. Celkovo bola práca s prvkami HELUZ príjemná a rýchla. A obrovským bonusom bola práca s HELUZ SIDI.
To je vopred pripravená murovacia malta na tenkú škáru určená pre brúsené tehly. Naplnila vaše očakávania?
Úplne. S jej využitím sa murovanie v podstate veľmi približuje suchému procesu. Vezmete vedierko s hotovou maltou, valčekom ju nanesiete na rad tehál, položíte na ňu ďalší rad a počas niekoľkých minút je malta tuhá. Nie je nutné pracovať s miešačkou alebo ťažkými nástrojmi. Maltu SIDI považujem skutočne za obrovskú výhodu.
Aké ďalšie komponenty zo sortimentu HELUZ ste zvolili pre váš dom?
Začal by som asi doplnkovými tvarovkami pre obvodové murivo, konkrétne tehlami s drážkou na osadenie tepelnej izolácie, na ktorú následne nadväzuje rám okna. Plus, samozrejme, delené tehly kvôli preväzbe muriva, riešeniu rohov. Stropy som kombinoval, základom sú keramické panely a v miestach naozaj veľkých rozpätí sme zhotovili železobetónový monolitický strop.
Využili ste i systémové okenné preklady?
Áno, podľa svetových strán som vyberal rozdielne typy. Na sever štandardné preklady, na oslnené strany preklady s žalúziovou schránkou. Aj keby som žalúzie neinštaloval hneď, mám hotovú stavebnú pripravenosť vrátane elektroinštalácie a môžem ich doinštalovať kedykoľvek bez toho, aby som nejako zasahoval do fasády.
Zdroj: PR článok HELUZ cihlářský průmysl v.o.s.