Zdroj: IPEĽSKÉ TEHELNE a.s.

Ako postaviť tehlový dom zadarmo

07. 12. 2021 Zdieľať

Na prelome februára a marca vyhlásila spoločnosť Ipeľské tehelne súťaž o stavebný materiál značky Britterm na celý dom zadarmo. Od 5. novembra sú známi 3 výhercovia. Prinášame skúsenosti a príbehy z víťazných stavieb.

Na začiatku bolo rozhodnutie

Ako pri každej stavbe aj v prípade rodín, ktoré získali materiál na stavbu od Ipeľských tehelní, stálo na začiatku cesty za novým domom zadarmo dôležité rozhodnutie. Áno, išlo o výber stavebného materiálu. Skúsenosti priviedli pána Dominika P. s manželkou, pani Veroniku Š. s rodinou aj manželov Majku a Martina H. k tehle. „Bývame v starej drevostavbe, ktorá nám už nevyhovuje technicky ani veľkosťou. Chceli sme tehlu alebo drevo, o pórobetóne či inom stavebnom materiáli sme neuvažovali. Ľudia, ktorí už majú takúto stavbu za sebou, nám odporučili tehlu Britterm. Dali sme si poradiť a sme spokojní,“ hovorí Veronika.

Gratulácia výherkyni nového domu Veronike Š. s partnerom

Výhru Veronike Š. a jej partnerovi odovzdali zástupcovia Ipeľských tehelní a stavebnín Domstav Ružomberok. Zdroj: IPEĽSKÉ TEHELNE a.s.

Aj pán Dominik dal na dobré skúsenosti, ale v trochu inom zmysle: „O inom stavebnom materiáli sme neuvažovali. Načo, veď tehlové domy tu stoja roky a sú dobré.“ Čím ho zaujal práve Britterm? „Chceli sme podporiť slovenského výrobcu, načo podporovať zahraničné značky, keď máme kvalitu aj doma.“ Dominik stavil na 70 rokov skúseností novohradských tehliarov a podľa vlastných slov neľutuje. Majku s Martinom tiež motivovala tradícia a rady odborníkov. „Uvažovali sme aj o pórobetóne a dreve, ale tehla bola favorit. Rodičia mali s ňou tiež dobré skúsenosti. Miestni profesionálni stavbári nám to potvrdili a odporučili Britterm.“

Gratulácia výhercovi nového domu Martinovi H.

Gratulácia výhercovi Martinovi H. v prítomnosti zástupcov Ipeľských tehelní a stavebnín Hruštín. Zdroj: IPEĽSKÉ TEHELNE a.s.

Vyhrá iba ten, kto súťaží…

Tri víťazné rodiny teda nakúpili materiál značky Britterm. Vďaka tomu sa mohli zapojiť do súťaže, ktorá prebiehala od 1.3.2021 do 31.10.2021. Podmienkou bolo zaregistrovať faktúry za nakúpený stavebný materiál značky Britterm (tehly, preklady, vencovky) do formulára na webe www.britterm.sk. Zatiaľ čo súťažiaci čakali, na koho sa usmeje šťastie a vyhrá preplatenie stavebného materiálu, ich rodinné domy rástli ako z vody… teda vlastne ako z tehly. Tento prírodný materiál má vo svojej súčasnej modernej podobe ešte lepšie tepelnoizolačné vlastnosti, takže v zime umožňuje ušetriť na vykurovaní a aj v lete udržuje príjemnú klímu.

Ďalšími výhodami tehlových stavieb sú dobrá odolnosť proti hluku, plesniam, hlodavcom či hmyzu, výborná akumulačná schopnosť, tvarová stálosť. Navyše, keď sa muruje z brúsenej tehly, práca je omnoho jednoduchšia presnejšia. Overila si to aj rodina pani Veroniky, keďže stavebné práce si zabezpečovali po vlastnej osi. „Mnohé veci sme robili svojpomocne,“ prezrádza počas rozhovoru.

Vymurované zadarmo

Prijali sme aj pozvanie na stavby, ktoré z „víťazných tehál“ vznikli. „Na obvodové murivo sa použila tehla Britterm 44 brúsená, ktorá vyhovuje platnej norme v kategórii A0,a na priečkové steny sme použili Britterm
14 brúsenú. Čo sa týka prekladov, použili sa keramické preklady Atlas s rôznymi dĺžkami pre rôzne veľkosti okien. Sme veľmi radi, že sme tento materiál vyhrali. Nemusíme riešiť taký vysoký úver. Hrubá stavba je už, našťastie, pod strechou a dúfame, že v priebehu budúceho roka tam s manželkou a neskôr aj s naším potomkom budeme bývať,“ približuje Dominik svoju výhru.

Odovzdávanie šeku výhercovi Dominikovi P.

Odovzdávanie šeku výhercovi Dominikovi P. v prítomnosti zástupcov organizátora súťaže. Zdroj: IPEĽSKÉ TEHELNE a.s.

Pani Veronika sa pridáva: „Výhra nás veľmi potešila, veľmi nám pomohla. Domček nie je veľký, už je pod strechou, teraz prídu robiť okná… Nevieme sa s deťmi dočkať, dúfame, že budúci rok sa presťahujeme.“ Martin s Majkou získali tehly na obvodové murivo a nosné priečky. „Staviame rodinný dom na okraji obce pre našu päťčlennú rodinu. Veríme, že to bude pekný priestor pre náš spoločný život. Na jar 2022 sa plánujeme presťahovať.“

Aj my veríme, že všetky tieto tehlové stavby privítajú svojich obyvateľov podľa plánu. Držíme im palce.

www.britterm.sk

Zdroj: PR článok spoločnosti Ipeľské tehelne

Kategória: Materiály
Tagy: Britterm novostavba domu projekty domov rodinný dom stavba domu tehly
Zdieľať článok
Murovaný záhradný krb: 11 inšpirácií pre začiatočníkovDom z tehly

Murovaný záhradný krb: 11 inšpirácií pre začiatočníkov

Kameň, drevo a tehla: 21 tipov, ako ich kombinovaťDom z tehly

Kameň, drevo a tehla: 21 tipov, ako ich kombinovať

Prístavba k domu: Čo potrebujete vedieť?Dom z tehly

Prístavba k domu: Čo potrebujete vedieť?

Poschodový rodinný dom: 5 inšpirácií s plochou strechouDom z tehly

Poschodový rodinný dom: 5 inšpirácií s plochou strechou