Átriový dom vhodný do mestskej zástavby

29. 07. 2015
Zdieľať

Študent architektúry Patrik Janoušek sa rozhodol zareagovať na hlavnú nevýhodu súčasnej rodinnej výstavby – nedostatok súkromia vyplývajúci z malých pozemkov a domov osadených príliš blízko seba. V našej rubrike, ktorú pripravujeme v spolupráci so spoločnosťou Ekonomické stavby, predstavuje svoje riešenie tohto veľmi bežného problému.

Veľká časť pozemkov trpí v súčasnosti nedostatkom súkromia. Domy majú veľmi často okná nasmerované priamo  k susedom. Pri tomto dome sa s podobným problémom majitelia trápiť nemusia. Polovica obývacej izby s jedálňou a celá chodba domu sú zasklené, avšak iba v smere do súkromného átria, kam nikto iný nevidí. Inokedy nepríjemná a často aj temná chodba sa tu stáva svetlým momentom pre obývanie domu. Na mieste átria, ktoré je z troch strán ohraničené domom, vzniká súkromná terasa oddelená od okolitej zástavby. Je ideálna pre pokojné a nikým nerušené posedenie, či už počas letných podvečerov, alebo ráno pri raňajkách. Doprostred terasy je možné zasadiť strom a átrium tak ešte viac zútulniť.


Átriový dom vhodný do mestskej zástavby

1604127

Dom vhodný do mestskej zástavby

Vizuálne ide o reprezentatívne sídlo s plochou strechou a veľmi moderným výrazom, ktoré je navrhnuté do mestskej zástavby. Vo vyššej časti domu sa nachádza obývacia izba s kuchyňou a jedálňou. Spálne a detské izby s kúpeľňami sú ukryté v druhej, kameňom obloženej časti domu, ktorú symbolicky ochraňuje biely „rám“. Presahy bieleho „rámu“ majú tiež praktické využitie – čiastočne zatieňujú zasklené plochy a bránia tak prehrievaniu v lete, bez nutnosti zaťahovať všade žalúzie. Pri vstupe do domu vytvára presah bieleho rámu šikovné závetrie.


Átrium pre väčšie súkromie

Átrium pre väčšie súkromie
EKONOMICKÉ STAVBY s.r.o.


Átrium pre väčšie súkromie

Átrium pre väčšie súkromie
EKONOMICKÉ STAVBY s.r.o.

Materiály pre náročných

Použité moderné materiály dávajú domu elegantný vzhľad. Či už fasádne do hneda prefarbené dosky, kamenný obklad, či bezrámové zasklenie, určite nezostanú bez povšimnutia, ale rozhodne v tom kladnom zmysle slova. Bezrámové zasklenie je výborným detailom, ktoré podporuje ideu átriového domu. Pevné časti zasklenia majú nebadateľný rám a len posuvné časti sú orámované ako pri bežnom zasklení. Výsledkom je dokonalá priehľadnosť sklenených plôch bez rušivých elementov a prepojenie s exteriérom tým dostáva nový rozmer.


Átrium pre väčšie súkromie

Átrium pre väčšie súkromie
EKONOMICKÉ STAVBY s.r.o.

Strom uprostred átria môže slúžiť ako symbol alebo ako krásny prírodný prvok prepojený s domom. Správnym zvolením typu stromu je zaručená ideálna výška koruny stromu a smer rastu koreňov.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste

Prechádzka domom

Dispozícia domu je jasne rozdelená na spoločenskú a súkromnú časť, čo zabezpečuje dobrú funkčnosť a akustické pomery v dome. Do domu sa vstupuje klasicky cez zádverie, kde je umiestnená lavička so skrinkou na topánkya šatníková skriňa. Po pravej strane nájdeme vstup do priechodnej špajze, kam môžeme okamžite odložiť nákup, a to bez nutnosti obchádzať pol domu. Po ľavej strane sa nachádza technická miestnosť či úložné priestory. Ihneď zo zádveria je vizuálny kontakt cez zasklené dvere s najdôležitejším prvkom domu – átriom. V západnej časti domu sa potom nachádza veľká miestnosť s kuchyňou, jedálňou a obývacou izbou. Veľkosť miestnosti zodpovedá jej funkcii (bude tu prebiehať väčšina rodinného života) a bez problémov prijme aj návštevu. Vo východnej časti domu sa nachádzajú dve detské izby s vlastnou nadštandardne vybavenou kúpeľňou, ktorá zároveň tvorí akustickú bariéru oddeľujúcu izbu rodičov. Hlavná spálňa má potom svoju vlastnú kúpeľňu. Ďalej je na okraji chodby umiestnená oddelená toaleta vhodná napríklad aj pre návštevy, ktoré tak nebudú musieť chodiť do súkromných kúpeľní domu.

Átriový dom ponúka jedinečnú možnosť prepojiť interiér domu so záhradou aj v miestach, kde by to pri bežných domoch znamenalo stratu súkromia.


Átrium pre väčšie súkromie

Átrium pre väčšie súkromie
EKONOMICKÉ STAVBY s.r.o.


Átrium pre väčšie súkromie

Átrium pre väčšie súkromie
EKONOMICKÉ STAVBY s.r.o.


Átrium pre väčšie súkromie

Átrium pre väčšie súkromie
EKONOMICKÉ STAVBY s.r.o.

Bc. Patrik Janoušek
Študent posledného ročníka odboru Architektúra a staviteľstvo na ČVUT v Prahe. Jeden semester vyštudoval v rámci programu Erasmus v Dánsku na VIA Horsens University. Teraz okrem iného pôsobí vo firme Ekonomické stavby, kde sa snaží vytvárať predovšetkým dobre fungujúce moderné domy.

 

Kategória: Aktuality
Tagy: ekonomicke stavby projekt rodinné domy
Zdieľať článok

Diskusia