Zdroj: Studio Flusser

Interiérom roka sa stal Mezonet 69

29. 04. 2022 Zdieľať

Absolútnym víťazom siedmeho ročníka súťaže Interiér roka (za obdobie 2021) sa stal Mezonet 69 v Prahe. Autormi interiéru sú MgA. Jakub Filip Novák, Mgr. MgA. Daniela Baráčková a Ing. arch. Ján Šefčík zo štúdia NO ARCHITECTS. Víťaz si prevzal hlavnú cenu v utorok 26. 4. 2022 v pražskom Centre súčasného umenia DOX. Absolútny víťaz sa stal zároveň víťazom kategórie rekonštrukcie.

„Číslo 69 sa prelína celým interiérom. Zďaleka však neznamená len slávnu sexuálnu polohu, ktorá mimochodom nebola priamou inšpiráciou návrhu tohto priestoru – tým sa stal obraz. Číslo 69 je numerickým vyjadrením jing a jang a symbolom stability, ale aj harmónie,“ vysvetľujú samotní tvorcovia víťazného interiéru.

Odôvodnenie 18-člennej medzinárodnej poroty

Medzinárodná porota ocenila najmä rafinovaný koncept striedmeho a nezahlteného interiéru, ktorý pôsobí veľmi antistresovo. Ďalej vyzdvihla hru s farbami, konotácie s tvarovaním prvej republiky a pochopenia génia loci. Zároveň zdôraznila citlivé začlenenie umeleckých diel, skvelé remeselné spracovanie a zmysel pre detail.

Ceny do tohto ročníka súťaže navrhol dizajnér Václav Mlynář ako 50-centimetrové originálne svetelné objekty, ktoré boli ručne fúkané, pokovované a brúsené v sklárni BOMMA Martina Wichterleho. „Tohtoročná svetelná podoba ocenenia zrkadlí okolitý interiér. Oblými krivkami ho deformuje a vytvára tak úplne novú prekvapivú realitu,“ hovorí o podobe ocenenia jeho autor.

V súlade s pravidlami musia byť všetky súťažné interiéry dokončené v predchádzajúcom roku. Za sedem ročníkov sa tak súťaž de facto stala akýmsi pravidelným reportom o vývoji a stave interiérov v Českej a Slovenskej republike, a to vždy za daný rok. Zároveň vďaka tomu dokáže byť silným inšpiračným zdrojom pre širokú verejnosť. Okrem Interiéru roka sa u nás žiadne ocenenie priamo vnútorným priestorom nezaoberá.

Siedmy ročník Interiéru roka priniesol dve nové súťažné kategórie. Prvá je Hlasovanie verejnosti – cena ČSOB Stavebnej sporiteľne a druhá Súkromný interiér – nízkonákladové bývanie. „Nová súťažná kategória Súkromný interiér – nízkonákladové bývanie vzbudila medzi architektmi a interiérovými dizajnérmi zaslúžený záujem. Je evidentné, že tvorcovia interiérov majú potrebu hľadať nové riešenia a čeliť tak turbulentnej ekonomickej situácii. Najväčší počet interiérov (45) je zastúpený v kategórii novostavba, čo je mimoriadne dobrá správa. Dokladá totiž, že sa stavebný priemysel nezabrzdil napriek tomu, že už vlani došlo k výraznému zdraženiu mnohých materiálov a oneskoreniu dodávok,“ hovorí zakladateľ a riaditeľ súťaže Petr Tschakert.

Odborná porota pod vedením emeritného rektora pražskej Vysokej školy umeleckopriemyselnej, architekta a dizajnéra prof. akad. arch. Jiřího Pelcla dr.h.c. vyberala z 200 interiérov českých a slovenských architektov a interiérových dizajnérov. (Od začiatku sa súťaže zúčastnilo už 1 196 interiérov.) V medzinárodnej odbornej porote rozhodovali o víťazoch okrem Čechov aj španielsky architekt José Toral, dánsky architekt Rasmus Kruse Jensen, talianska architektka Daniela Colli, grécky interiérový dizajnér Vangelis Bonios a mnohí ďalší. Okrem architektov a interiérových dizajnérov zasadli v porote aj tuzemské osobnosti s výnimočnými výsledkami v oblasti vizuálnej kultúry, napr. dizajnér a sochár Rony Plesl, filmová režisérka a producentka Hana Třeštíková, dizajnér Jakub Pollág, výtvarník Pasta Oner a ďalší. Odborová pestrosť poroty je zámerná. Snaží sa dosiahnuť, aby výsledky plastickejšie zohľadňovali interiér ako multidisciplinárny a nie iba ako architektonickú disciplínu.

Záštitu nad siedmym ročníkom súťaže Interiér roka prevzali Ministerstvo kultúry ČR, Ministerstvo kultúry SR, Ministerstvo priemyslu a obchodu ČR, Senát Parlamentu ČR, Magistrát hlavného mesta Prahy a starosta mestskej časti Praha 7.

Prehľad víťazov všetkých kategórií súťaže Interiér roka 2021

Kategória REKONŠTRUKCIA (+ ABSOLÚTNY VÍŤAZ)

Mezonet 69, Praha
Autori: Ing. arch. MgA. Jakub Filip Novák, Mgr. MgA. Baráčková, Ing. arch. Ján Šefčík, štúdio NO ARCHITECTS

Kategória NOVOSTAVBA

Víkendový dom v Bukovanoch
Autori: Václav Navrátil, Jan Sedláček, Kateřina Zabadalová, Jan Gadziala, štúdio SENAA ARCHITEKTI

Kategória NÍZKONÁKLADOVÉ BÝVANIE

Dom pre rodáčku zo Šale
Autor: Ing. arch. Zoran Samoľ, spolupráce Ing. arch. Martina Barborjaková, štúdio ORA-ARCHITEKTI

Kategória VEREJNÝ INTEIÉR I (reštaurácie, kaviarne, hotely)

Winelist v pražskom Karlíne
Autori: MgA. Ondřej Janků, Ing. arch. Veronika Kommová, MgA. Shota Tsikoliya, Ph.D., M.Sc., štúdio COLLARCH

Kategória VEREJNÝ INTERIÉR II (obchody, služby, školy, zdravotnícke zariadenia a verejné priestory)

Cellularium, Praha
Autori: Ing. arch. Dagmar Štěpánová a Ing. arch. Martina Homolková, štúdio FORMAFATAL

Kategória INTERIÉR ROKA – SOMFY (kancelárie, huby a coworkingové centrá)

BASE v Jurkovičovej teplárni, Bratislava
Autori: Ing. arch. Ján Antal a Ing. arch. Barbora Babocká, spolupráca: Ing. arch. Jakub Budaj a Ing. arch. David Cháľ, STUDIO PERSPEKTIV, prihlasovateľ PENTA REAL ESTATE

Kategória INTERIÉR ROKA – VELUX (cena generálneho partnera)

Dom na Kozině
Autori: Barbora Weinzettlová a Jiří Weinzettl, štúdio ATELIER 111 ARCHITEKTI

Kategória HLASOVANIE VEREJNOSTI – CENA ČSOB STAVEBNEJ SPORITEĽNE

Jednoizbový byt, Zvolen
Autori: Mgr. art. Lenka Zobal Janeková a Mgr. art. Marek Ceglédy, ArtD, MIMESIS STUDIO

Kategória CENA NOVINÁROV

Spálený mlyn
Autori: Aleš Lapka a Petr kolář, spolupráca: Tomáš Novák, Tomáš Havlíček, Ivo Bartoněk, Roman Polehla, Iva Adamů, štúdio ADR

Zdroj:

Kategória: Aktuality Navrhovanie interiéru
Tagy: Interiér roku interiérový dizajn moderná architektúra súťaž
Zdieľať článok