Aké bývanie ponúka dvojdom s dvoma samostatnými bytmi, ktoré sú riešené zrkadlovo

Aké bývanie ponúka dvojdom s dvoma samostatnými bytmi, ktoré sú riešené zrkadlovo

Galéria (12)
Zdroj: Pavel Kučera
07. 02. 2022
Zdieľať

Všimli ste si, že čoraz častejšie vidieť domy, ktoré v jednom obale ukrývajú dva byty alebo hlavný byt a garsónku určenú na prenájom? Takéto riešenie je úsporné, na druhej strane treba akceptovať, že v rovnakom dome žije ešte niekto iný. Ak sa dve rodiny dohodnú, výsledok môže byť veľmi pôsobivý – ako odraz v zrkadle.

Architekti z českého ateliéru Grido navrhli takýto dvojdom v obci Zbuzany v okrese Praha-Západ. Je určený na trvalé bývanie 8 osôb. Okolité pozemky sa mierne zvažujú od juhu na sever a rodinné domy v tejto časti niekde takmer vypĺňajú celú šírku parcely. Novostavba bola navrhnutá tak, aby umiestnením a objemom nerušila charakter územia – rešpektuje pomyselnú stavebnú čiaru, ktorú dodržiava väčšina stavieb vo východnej časti ulice (vzdialenosť sa pohybuje okolo 4,5 m od verejného priestoru).

Dva úzke rodinné domčeky vedľa seba

Časť stavby umiestnená vľavo je však o niekoľko metrov zasunutá, dom vpravo konzolovito vyčnieva viac k ulici. Zdroj: Pavel Kučera

Dva domčeky so sedlovou strechou nalepené k sebe

Dvojdom tvoria dve rovnaké hmoty – tubusy s archetypálnou podobou. Sú dvojpodlažné, pozdĺžne, zakončené sedlovou strechou a sedia na spoločnom sokli. Časť stavby umiestnená vľavo je však o niekoľko metrov zasunutá, dom vpravo konzolovito vyčnieva viac k ulici.

Drevené schodisko v úzkom dome

Na obytný priestor nadväzuje otvorené schodisko. Zdroj: Pavel Kučera

Vďaka tomuto riešeniu, ktoré sa zrkadlí aj zo strany záhrady, vznikol súkromný vonkajší priestor. Riešenie plynule nadväzuje na terén (spoločný sokel sa zo strany záhrady stráca vo svahu).

Prečítajte si tiež
Ušetrili na ploche, nemuseli šetriť na materiáloch. Praktický pasívny domček neďaleko Nitry

Samostatné byty, oba na troch podlažiach

V každom z tubusov sa nachádza samostatný byt. Medzi ulicou a vstupom do objektu je dláždená plocha chránená múrikom. Najnižšie podlažie, ktoré vidno len z ulice, je z betónových tvárnic. Ostatné podlažia sú zo systémových masívnych drevených panelov – technológie CLT. Južná fasáda je presklená s drevenými rámami, podobne i severná. Pohodlie v horúcich dňoch a dostatok súkromia zabezpečuje predsadená pevná tieniaca žalúzia zo smrekovcových hranolov.

Pekná obývačka s kuchyňou a východom na terasu domu

Z obývačky spojenej s kuchyňou je priamy bezbariérový vstup na terasu za domom. Zdroj: Pavel Kučera

Sokel stavby a komíny nesú kamenný obklad. Rovnaký druh kameňa je použitý na múriku pred domom. Do hry materiálov sa zapájajú aj vonkajšie spevnené plochy. Predný dvor je z veľkoformátovej kamennej dlažby, chodníky okolo domu sú betónové a terasy zútulňujú smrekovcové dosky. Strešná krytina je z lakovanej falcovanej hliníkovej krytiny.

Prečítajte si tiež
Bezrámové okná, ktoré nie sú len oknami. Eleganciu a čistotu domu vyšperkovali na maximum

Z obývačky na terasu, technické zázemie je v suteréne

Už ste určite zvedaví, ako vyzerá interiér týchto dvojičiek. Vchod do domu je spoločný, ale hneď za ním sa nachádza vstupná hala, v ktorej sú dvere do dvoch úplne samostatných bytov. Z dvora sa dá ešte vojsť do dvoch skladov. Oba sklady sú prístupné aj z bytu, ktorý k nim prilieha. Je tu taktiež technické zázemie pre každý byt – elektrokotol so zásobníkom, TÚV + podružné merania energií a vody. Každý byt má malú vlastnú predsieň, z ktorej vedú schody do 1. nadzemného podlažia, kde dominuje hlavný obytný priestor – denná zóna. Na schodisko nadväzuje tiež šatňa, za ktorou je umiestnené WC. Z obývačky spojenej s kuchyňou je priamy bezbariérový vstup na terasu za domom.

Dva úzke rodinné domčeky vedľa seba

Dvojdom tvoria dve rovnaké hmoty – tubusy s archetypálnou podobou. Zdroj: Pavel Kučera

Interiéry ako cez zrkadlo

Na obytný priestor nadväzuje otvorené schodisko. V mezaníne medzi
1. a 2. nadzemným podlažím je izba s kúpeľňou orientovaná do ulice.
O ďalšie pol poschodie vyššie nájdete chodbový priestor, ktorý prepája zvyšné miestnosti v dome – dve oproti stojace spálne. Aj na vrchnom podlaží sa nachádza kúpeľňa a malá komora. Interiér druhej časti domu je riešený zrkadlovo k prvej. Vo vnútri prevláda čistá sivo-biela kombinácia, pričom využíva viaceré odtiene sivej, od svetlej až po antracitovú. Priestory vertikálne prepája drevené schodisko.

Prečítajte si tiež
Ekológia so sedliackym rozumom: Prvý český poschodový „freedomček“

RD Zbuzany

architektonický ateliér: Grido

autori: Ing. arch. Peter Sticzay-Gromski, Ing. arch. Ladislav Vendel

spolupráca: Ing. Patrik Štancl, Ph.D., Ing. Lukáš Krbec, Ing. Petr Stanko (požiarna bezpečnosť)

lokalita: Zbuzany, ČR

zastavaná plocha: 201 m2

hrubá podlahová plocha: 423 m2

úžitková plocha: 350 m2

obostavaný objem: 1 470 m3

projekt: 2018 – 2019

realizácia: 2019 – 2020

Sabína Zavarská

Foto: Pavel Kučera

Kategória: Návšteva
Tagy: dvojdom interiérový dizajn moderná architektúra novostavby presklené plochy rodinný dom sedlová strecha
Zdieľať článok

Diskusia