Stavebné konanie sa má zjednodušiť, na rozhodnutie budú mať orgány 30 dní. Čo mení nový stavebný zákon?
O novom stavebnom zákone sa hovorí už od roku 2021. Pôvodné plány boli prijať ho do účinnosti 1. 4. 2024. Keďže išlo o rozsiahlejšie zmeny a zásadnejšie úpravy, štát a vláda si vyhradili dostatok času na to, aby bol prechod požadovaných zmien čo najplynulejší. Napokon je všetko inak. Aké zmeny môžeme očakávať?
V stredu 6. novembra schválila vláda návrh nového stavebného zákona z dielne rezortu dopravy. Podľa ministra dopravy Jozefa Ráža ml. ide o kompromis, keďže k nemu bolo predložených vyše 2000 pripomienok. Sľubuje však od nej menej papierovačiek a rýchlejšie aj jednoduchšie stavebné procesy.
Pôvodná reforma mala nedostatky
Aktuálny stavebný zákon, ktorý je na našom území platný, pochádza ešte z roku 1976. Aj napriek viacerým novelám nevyhovuje súčasným pomerom ani potrebám výstavby. O zámere zmeniť ho hovorili viaceré vlády, no napriek tomu celé roky k žiadnym výrazným zmenám nedošlo.
V máji 2021 predložil návrh novely stavebného zákona (zákona o výstavbe a zákona o územnom plánovaní) vtedajší podpredseda vlády Štefan Holý. Podľa nich sa malo stavebné konanie zrýchliť a sprehľadniť a znížiť množstvo úkonov. Právomoc rozhodovať o stavbách sa zo samospráv mala presunúť na novovytvorený Úrad pre územné plánovanie a výstavbu. Veľká časť činností stavebných úradov zasa mala prejsť na projektantov a upravené mali byť aj poplatky za povolenie stavby na 1,25% stavebných nákladov.
Nový stavebný zákon vláda konečne schválila
Tieto i mnohé ďalšie navrhované zmeny sa však stretli s veľkou kritikou. Napokon sa v apríli 2024 stal účinným len zákon o územnom plánovaní. Zákon o výstavbe mal byť uvedený do praxe až od apríla 2025, aby tak vnikol čas na odstránenie nedostatkov.
Minister dopravy Jozef Ráž ml. sa však v lete 2024 rozhodol predložiť úplne novú právnu úpravu v oblasti výstavby, ktorú vláda napokon v novembri 2024 schválila.
„Navrhovaný stavebný zákon spresňuje jednotlivé správne konania a procesné práva a povinnosti účastníkov výstavby a dotknutých osôb a obsah výstupných rozhodnutí stavebného úradu ako osobitnej úpravy správneho konania,“ informuje predkladacia správa.
Čo sa teda mení?
Nová stavebná legislatíva zrušila pôvodný zámer preniesť právomoc rozhodovať o stavbách na štát. Agenda stavebných úradov teda ostáva aj naďalej obciam.
No s nelegálnymi stavbami to už nebude také jednoduché, ako doteraz. Po novom bude možné do určitého štátom vyhradeného času stavbu zlegalizovať, alebo sa pristúpi k jej odstráneniu.
Za výstavbu budú mať väčšiu zodpovednosť zhotovitelia stavieb, či stavebný dozor, ktorí môžu byť za isté porušenie postupov a protiprávne kroky sankcionovaní.
Cieľom úpravy bola profesionalizácia štátnej stavebnej správy a zjednodušenie stavebného konania najmä pri malých rodinných domoch. Vytvorila sa nová definícia drobných stavieb, ktoré po novom nebude potrebné ani ohlasovať. Elektronizácia povoľovacieho procesu však ostáva, tak ako bola plánovaná už od roku 2021.
Duplicitné vyjadrovania príslušných úradov a orgánov by mali byť minulosťou a proces posudzovania stavebných zámerov sa tak zjednoduší. Miesto územného a stavebného konania vznikne len jedno, tzv. konanie o stavebnom zámere.
„V mnohých prípadoch sa totiž dotknuté orgány a účastníci konania vyjadrovali k predmetu veci duplicitne, čím sa zjednoduší a skráti schvaľovací proces stavieb,“ vysvetľuje rezort dopravy.
Na všetky vyjadrenia bude po novom stanovená lehota do 30 dní. Ak sa príslušné orgány či právnické osoby v danom čase nevyjadria, nastúpi tzv. fikcia súhlasu.
Nový stavebný zákon je pripravený na predstavenie v parlamente. Ak bude schválený, účinnosť by mal nadobudnúť v apríli 2025.
Text: Michaela Pősová
Foto: iStock