Zdroj: David Rodriguez / Xstudio

Obnažený interiér, ktorý rebeluje proti modernej výstavbe v historickej štvrti mesta

30. 09. 2022
Zdieľať

V meste Las Palmas de Gran Canaria na Kanárskych ostrovoch je rušno v každom ročnom období. Staršie skromné domy sú pod tlakom masívnej modernej výstavby, ktorá akoby nemala konca-kraja. Táto expanzia zmenila zasiahla aj historickú robotnícku štvrť Guanarteme a náhle zmenila okolitú štruktúru budov. Popri pôvodných domčekoch tu spolunažívajú moderné veľké budovy. Jeden z nich rekonštruovali architekti zo štúdia Xstudio a nazvali ho „nahý“, respektíve obnažený dom.

„Nahý dom“ funguje po premene ako protipól voči modernej zástavbe, ktorá dusí pôvodnú historickú štvrť. Architekti sa rozhodli vytvoriť jedinečné bývanie, ktoré poukazuje na dôležitosť obnovy a zveľaďovania toho, čo už existuje. Ako hlavnú devízu rekonštrukcie vnímali historický a kultúrny kontext, z ktorého pôvodná stavba vyplynula. Rekonštruovaný dom svojou drsnosťou a odhalením pôvodného muriva (aj s rôznymi chybami) rebeluje proti hladkému a veľkorysému modernému štýlu nových stavieb. 

Prečítajte si tiež
Rekonštrukcia bytu v centre Bratislavy odhalila tehly zo zbombardovanej Apolky

Dom ponúka oddych od okolitého prostredia

V rámci novej dispozície patrí prízemie domu pracovni majiteľa – funguje ako zázemie dizajnérskeho štúdia. Na poschodí je obytná časť a najvyššie nájdete oddychovú zónu. Návrh premeny vznikol ako „stratégia formovania nového domáceho priestoru, vytvárania vnútorného sveta, ktorý umožňuje určitý odstup od prostredia“ a oddych od stavebného zahustenia veľkými budovami. Architektom z Xstudia sa podarilo inšpiratívnu premenu dosiahnuť aj pri finančných a materiálnych obmedzeniach.

Rekonštruovaný rodinný dom s pôvodným murivom a odhalenými stenami

„Nahý dom“ funguje po premene ako protipól voči modernej zástavbe, ktorá dusí pôvodnú historickú štvrť Zdroj: David Rodriguez / Xstudio

Átrium ako symbol izolácie od okolia

Súčasťou rekonštrukcie, okrem odhalenia pôvodných múrov a zrušenia zbytočných nánosov, bolo tiež zväčšenie existujúcich otvorov – či už vonkajších alebo vnútorných. Všetky miestnosti sa točia okolo neveľkého átria uprostred dispozície, ktoré slúži ako oddychové miesto izolované od vonkajšieho sveta. Domu pribudli viaceré svetlíky, ktoré podporujú nový vzťah s exteriérom. Strešné svetlíky odhaľujú oblohu a znásobujú vstup prirodzeného svetla.

Prečítajte si tiež
Rodinný dom v Rovinke púta kontrastom tehly a dreva na fasáde

Odhalili pôvodné materiály a stavebné techniky

Interiérové riešenie zachraňuje históriu budovy, odhaľuje pôvodné materiály a stavebné techniky. Betónové dosky, vápenné tehly a nosné steny vytvárajú novú krajinu, ktorá kombinuje surové a biele povrchové úpravy. Dopadajúce svetlo zvýrazňuje rôznorodé textúry.

Rekonštruovaný rodinný dom s pôvodným murivom a odhalenými stenami

Interiérové riešenie zachraňuje históriu budovy, odhaľuje pôvodné materiály a stavebné techniky. Zdroj: David Rodriguez / Xstudio

Borovicové drevo, mikrocement, stierkový betón

„V súlade s logikou rekonštrukcie sme dispozičné riešenie chápali ako vrstvenie zvýrazňujúce kontrast medzi existujúcim a novým. Pridané prvky sú zo skromnej palety materiálov: na mieru vyrobený nábytok a stolárske diela sú z borovicového dreva, vo vlhkých priestoroch nájdete mikrocement, dlažba je zo stierkového betónu, čím vzniká napätie medzi novou podlahou a pôvodnou strechou,“ konkretizujú atmosféru v rekonštruovanom dome autori premeny.

Rekonštruovaný rodinný dom s pôvodným murivom a odhalenými stenami

Strešné svetlíky odhaľujú oblohu a znásobujú vstup prirodzeného svetla. Zdroj: David Rodriguez / Xstudio

„Obnažený dom“

architektonické štúdio: Xstudio

autori: Leticia Romero Hernández, Ancor Suárez 

lokalita: Las Palmas de Gran Canaria, Španielsko

plocha: 160 m2

realizácia: 2018 – 2020 

Sabína Zavarská

Foto: David Rodriguez / Xstudio

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: átrium murivo pôvodný stav rekonštrukcia rodinný dom stavebné materiály textúry
Zdieľať článok

Diskusia