Strešné okná do plochej strechy zlepšujú vnútornú klímu domov

Strešné okná do plochej strechy zlepšujú vnútornú klímu domov

21. 01. 2013 Zdieľať

Dlhé roky bolo denné svetlo a čerstvý vzduch cez strechu k dispozícii najmä pre domy so šikmou strechou. Ale už to tak nie je. Skupina VELUX vytvorila strešné okno pre ploché strechy a strechy s nízkym sklonom.

 

Denné svetlo a čerstvý vzduch sú základom nášho zdravia a pohody. Trávime 90% času vo vnútri, takže je dôležité, aby sme počas týchto mnohých hodín dostávali čerstvý vzduch a denné svetlo, ktoré potrebujeme bez ohľadu na to, či je strecha na dome šikmá alebo plochá.
 

Strešné okná do plochej strechy od roku 2008

V roku 2008 sa skupina VELUX rozhodla, že svetlo a čerstvý vzduch by mali byť k dispozícii cez strechu bez ohľadu na jej sklon. Koncept návrhu bol produkt, ktorý by bol výhodný pre obyvateľov domov s plochou strechou alebo strechou so sklonom do 15 stupňov – a to rovnakej kvality ako bežné strešné okná VELUX. Výsledkom bolo strešné okno do plochej strechy, ktoré David Brož, generálny riaditeľ VELUXSLOVENSKO spol. s r.o., popisuje ako revolučné v danej oblasti.
 
„Keď sme takmer pred piatimi rokmi začali s naším strešným oknom do plochej strechy, boli sme prvými v tejto oblasti, ktorí priniesli čerstvý vzduch a denné svetlo cez plochú strechu, najmä v bežne izolovaných domoch. Nebol to len inovatívny koncept, tiež sme kládli prísne požiadavky na kvalitu, energetickú efektívnosť a estetický dojem. Stručne povedané sme chceli byť schopní dodávať skutočne vysoko kvalitný produkt tým ľuďom, ktorí si nemohli namontovať naše tradičné strešné okná. A teraz to dokážeme.”
 

Strešné okná do plochej strechy zlepšujú vnútornú klímu domov

1185847
VELUX

 

Inteligentný systém ovládania

Strešné okno do plochej strechy malo dobrú odozvu a počas ďalších rokov bolo vylepšené vďaka novým vlastnostiam a príslušenstvu. Je napríklad k dispozícii v elektrickej verzii s inteligentným systémom diaľkového ovládania, ktorý dokáže vyvetrať dom a zaistiť lepšiu vnútornú klímu. Systém automaticky okno zavrie, ak začne pršať.
 
„Tým, že sme na strešné okno do plochej strechy namontovali dažďový senzor, sme zabránili situácii, v ktorej sa väčšina z nás asi už ocitla – nie ste doma a začne pršať. Neviete si spomenúť, či ste zavreli okná, a začnete si robiť starosti. Keď máte elektrický variant strešného okna do plochej strechy, ktorý sa automaticky zatvorí s prvou kvapkou dažďa, môžete sa prestať obávať,” povedal David Brož, generálny riaditeľ VELUXSLOVENSKO spol. s r.o.
 
Strešné okno do plochej strechy je takisto odolné proti vlamačom, takže tadiaľto sa žiadni nevítaní hostia nedostanú.
 

Roleta so solárnym pohonom

Ďalšou finesou strešného okna do plochej strechy je možnosť namontovať si na neho markízu so solárnym pohonom. Nachádza sa medzi sklenenou tabuľou a kupolou a chráni pred slnkom, keď potrebujete doma udržať nízku teplotu.
 
„Markíza so solárnym pohonom je jedinečný produkt nášho strešného okna do plochej strechy. Montuje sa veľmi jednoducho – nachádza sa medzi sklenenou tabuľou a samotnou kupolou a aktivuje sa jednotkou diaľkového ovládania. Markíza je poháňaná slnečnou energiou, takže jej prevádzka nestojí nič, okrem trochy slnečnej energie. A pretože je markíza nad sklenenou tabuľou, slnečné lúče sa do miestnosti nedostanú, čo je dôležité pre udržanie nízkej teploty v miestnosti,” hovorí David Brož, generálny riaditeľ VELUXSLOVENSKO spol. s r.o.
 

Strešné okná do plochej strechy zlepšujú vnútornú klímu domov

1185845
VELUX

 

Vylepšená vnútorná klíma

Štúdie vykonané odborníkmi vo Vedomostnom centre VELUX  v spolupráci s uznávanými odborníkmi  ukazujú, že denné svetlo a čerstvý vzduch získavané cez strechu pomáhajú vylepšiť vnútornú klímu domu. Zlá klíma môže mať vplyv na naše zdravie, a to fyzické i psychické. Denné svetlo a čerstvý vzduch získavané cez strechu sa musia brať do úvahy pri renovácii budov alebo konštrukcii novostavieb.
 
„Otvorením fasádových a strešných okien alebo strešného okna do plochej strechy naraz vznikne tzv. komínový efekt, čo znamená, že vzduch v miestnosti sa vymení oveľa rýchlejšie než by bolo inak možné. Takže v týchto zimných mesiacoch môžete do miestnosti dostať veľké množstvo čerstvého vzduchu bez toho, aby sa miestnosť ochladila viac, ako je potrebné. Majiteľ domu má teda dve výhody – viac denného svetla cez strechu a miestnosť s príjemnejšou klímou, kde môže tráviť čas. A koniec-koncov to o tom všetko je – aby sme sa v našich domovoch cítili dobre a príjemne,” povedal David Brož, generálny riaditeľ VELUXSLOVENSKO spol. s r.o.
Kategória: Aktuality
Tagy: okno plochá strecha strecha strešné Velux
Zdieľať článok