Základom úspor tepla je kontrola režimu vetrania a vykurovacích telies

Základom úspor tepla je kontrola režimu vetrania a vykurovacích telies

20. 01. 2009
Zdieľať

Medzi základné opatrenia na dosiahnutie úspor tepla patria kontroly režimu vetrania, chodu vykurovacích zariadení a výška teploty v byte alebo rodinnom dome.

Riaditeľ Ústavu stavebníctva a architektúry Slovenskej akadémie vied v Bratislave Peter Matiašovský pre TASR uviedol, že staršie budovy majú z hľadiska technických noriem nevyhovujúce tepelno-izolačné parametre obalových konštrukcií. „Napríklad to bývali staré drevené okná, ktoré nie sú bežne udržiavané,“ konštatoval.

Ďalším krokom v záujme úspory tepla je výmena okien za plastové alebo drahšie drevené. „Pri výbere plastových okien treba dbať na zabezpečenie potrebného vetrania pri užívaní a nevyberať si z tohto hľadiska tie najlacnejšie okná,“ vysvetlil.

Celkové zateplenie domu treba riešiť súčasne s výmenou okien. V prípade takejto investície treba mať posudok odborníka o celkovom stave samotnej budovy objektu. Existujú dva základné typy tepelno-izolačných materiálov: penový polystyrén a minerálna vlna. Podľa Matiašovského však nie je penový polystyrén vždy vhodný na zateplenie vonkajšej steny, pretože je paronepriepustný. Kompromisom je perforovaný penový polystyrén, o ktorom výrobcovia uvádzajú, že paropriepustnosť môže byť vyššia.

V súvislosti s nízkoenergetickými domami Matiašovský povedal, že takmer eliminujú tepelné straty cez steny a ostávajú len straty vetraním. V prípade týchto domov sa navrhuje hrúbka tepelno-izolačnej vrstvy steny až do 30 centimetrov. Následným krokom pri úspore tepla v nízkoenergetickom dome je riešenie špeciálneho vetrania. Ak majiteľ takéhoto domu chce, aby bol objekt energeticky nezávislý, potom je potrebné zaoberať sa využitím obnoviteľných alebo lokálnych zdrojov energie, uzavrel Matiašovský.

Kategória: Aktuality
Tagy: danfoss
Zdieľať článok

Diskusia