Zmeňte svoj život a bývajte ako v rozprávke: 6 TOP tipov, ktoré môžete mať zadarmo!

22. 03. 2016 Zdieľať

Plánujete si splniť svoj sen, aby bol konečne váš byt alebo dom podľa vašich predstáv? Prichádzajúca jar je na to ideálna, navyše už pre vás nebudú problémom ani financie. Úrokové sadzby na hypotekárne úvery totiž trhajú rekordy. Keďže nikdy neboli nižšie ako v tomto období, pozreli sme sa na to, koľko môže bežný človek ušetriť na refinancovaní svojej pôvodnej hypotéky. Výsledok je neuveriteľný. Za ušetrené peniaze môže každý zmeniť svoj život k lepšiemu takpovediac zadarmo.

Viacerí odborníci sa zhodujú, že výhodnejší čas na refinancovanie hypotéky nikdy nebol. Podľa analytika VÚB banky Zdenka Štefanidesa sadzby na Slovensku kopírujú vývoj v celej Európe. „Aktuálne sú najnižšie v histórii a hoci priestor na ich zníženie ešte existuje, bude značne limitovaný,“ povedal pre portál Mojdom.sk. 

Vzhľadom k týmto informáciám sme sa rozhodli pozrieť na konkrétny príklad. Rodina Petrákovcov si vybavila hypotekárny úver 80 000 eur na byt v roku 2006. Za úrok 3,99 %, ktorý jej znížili pri poslednej fixácii, im stále vychádzalo, že celkovo zaplatia až 137 545 eur po dobu 30 rokov. 
Keby sa dnes rozhodli, že si prenesú hypotéku za veľmi nízky úrok na slovenskom trhu, ktorý predstavuje 1,49 percenta, v najbližších dvadsiatich rokoch by výrazne ušetrili. A že nejde o drobné ani fazuľky, svedčí aj náš výpočet. Pri novej hypotéke so zostatkom 63 005 eur by sa ich mesačná splátka znížila až o 78 eur, čo predstavuje zníženie celkových nákladov do konca splatenia až 17 300 eur. 

Rozprávková suma, čo poviete. Aby ste tieto peniaze využili správne a mali z toho aj dobrý pocit, radíme investovať do svojej nehnuteľnosti, čím nielenže zvýšite jej cenu, ale výrazne si tým môžete uľahčiť život. Prinášame vám preto desať tipov pre Váš byt a dom, ktoré stoja za to!

1.    Nová kuchyňa  – trend

Posledné trendy v oblasti kuchýň predstavujú návrat k tradícii, predovšetkým k nadviazaniu pozitívneho vzťahu k prírode. Hlavnú rolu hrá podľa dizajnérov drevo a kov. Požiadavky doby však vyžadujú aj zapracovanie nových moderných prvkov, ktoré majú skultúrniť prostredie kuchyne. Ide prevažne o priestor určený na mobilné zariadenia ako tablety, mobilné telefóny a pod., ktoré majú nájsť svoje miesto v kuchyni tak, aby nenarúšali jej celistvosť. Pri farbách prevažuje trendy klasická farba dreva a do úzadia sa dostávajú rôzne farebné kombinácie. 

Náklady: 2 500,- eur 

2.    Moderné spotrebiče

V dnešnej uponáhľanej dobe nám môžu ušetriť veľa času, ktorý následne môžete investovať do svojej rodiny, priateľov alebo zábavy. Medzi nevyhnutnosť v dnešnej dobe už patrí umývačka riadu, sušička bielizne a Smart TV. 

Náklady: 2 000 eur

3.    Jadro

Novým trendoch pre kúpeľne sú menšie formáty obkladačiek. Dôvodom je aj to, že takáto kúpeľňa sa dá lepšie meniť na obraz majiteľa. Ľahšie sa v nej robia otvory na nové doplnky.  Druhou vecou je cena, ktorá klesla aj v dôsledku znížených nákladov na výrobu.  Kúpeľňa je navyše jednou z častí bytu, ktorá si vyžaduje častejšiu renováciu. Pri tejto príležitosti sa dá kúpiť aj nová vaňa, napríklad masážna, ktorú si budete pochvaľovať po ťažkom dni v práci. 

Náklady: 2 000 eur

1.    Záhrada

Na Slovensko pomaly ale iste prichádza zo západu trend vybudovania záhrady na mieru. Pomáhajú v tom aj záhradní dizajnéri, ktorí pretavia vaše predstavy najskôr do projektu a potom aj do reálneho raja pred vaším domom. Chcete mať bazén či jazierko? Žiadny problém. Všetko zariadia za vás. 

Náklady: 5 000 eur

2.    Zábava

Chýba vám doma relax. Máte deti a chcete ich zabaviť? Jednoduchým spôsobom je vytvorenie detského ihriska priamo na záhrade. V súčasnosti už dokážete kúpiť takmer čokoľvek. Bunker okolo stromu, šmykľavka s domčekom, lezecká stena i pieskovisko. 

Akvárium do bytu

Do bytu sú pre deti vhodné aj zvieratká, ktoré im poskytnú príjemné rozptýlenie. Ak sa bojíte alergií, alebo nezvládnutia hygieny, najvhodnejšie je akvárium s rybičkami.  

Náklady: 1 500 eur

Chcete vytvoriť zábavu pre dospelých? Trendom posledných rokov je kútik, kam sa môžu schýliť do klbka a len tak oddychovať pri domácom kine.  Ste viac spoločenský typ? Zavolajte kamarátov na biliard, alebo šípky pri dobrej hudbe. Stačí vám jedna miestnosť, z ktorej dokážete urobiť vlastný klub. 

Náklady: 4 000 eur

3.    Zateplenie

Trápia vás vysoké náklady na kúrenie, hoci táto zima nebola ani extrémne studená? Nechce sa vám investovať do novej farebnej fasády, hoci by si to už vyžadovala? V oboch prípadoch by možno stálo za to porozmýšľať nad zateplením. Poviete si, že takú sumu peňazí dnes k dispozícii nemáte, ale spočítali ste skutočne svoje možnosti dostatočne dôkladne? Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja dnes spúšťa príjem žiadostí o príspevok na zateplenie rodinného domu. Tisíc záujemcov môže získať dotáciu v sume najviac 6500 eur, z čoho 500 eur možno dostať ako kompenzáciu nákladov za vypracovanie projektovej dokumentácie zateplenia a energetického certifikátu. O príspevok možno požiadať po ukončení zateplenia rodinného domu, ale aj pred tým, než sa do prác pustíte. Štát tento rok vyčlenil na zatepľovanie rodinných domov 30 miliónov eur. Zrátajte si preto, koľko dokážete ušetriť na hypotéke, pripočítajte si k tomu úspory aj štátnu dotáciu a možno svoje rozhodnutie ohľadom zateplenia prehodnotíte.

Náklady:  5 000 eur

Kategória: Aktuality
Tagy: banka bývanie sporenie vub
Zdieľať článok