Ako udržať koženú sedačku dlho mladú

14. 08. 2014 Zdieľať

Koluje fáma, že aj keď nie je kožená sedačka najlacnejšia, potrebuje iba zanedbateľnú údržbu. V prípade, že Vás láka bledá farba na koženej sedačke, pripravte sa, že nepôjde len o krásny doplnok bez upratovania. Síce sa dá súhlasiť, že málo pije tekutiny a vo veľa prípadoch zoberiete iba navlhčenú utierku, ale ak nestihnete zotrieť červené víno nastáva vážny problém.

Na príbalových letákoch pri kúpe kožených sedačiek sa obvykle dočítate, že na údržbu stačí biela utierka a k údržbe sa stačí dostať iba raz za čas. Firma Topservis sa počas svojej dlhoročnej praxe však dostala do naozaj rôznych situácií, ktoré zaváňali nezvratným poškodením kožených sedačiek. V takýchto prípadoch sa kožená sedačka nedala vrátiť do pôvodného stavu ani profesionálnym hĺbkovým čistením. Jedná sa o zafarbenie od nekvalitného rifľového materiálu, farebných látok a prikrývok. Ak budete opatrný, v týchto situáciách veľa krát problém vyriešite navlhčenou jelenicou s troškou penivého saponátu. Určite sa však vyhnite drsným kefám a drapľavým materiálom. Kožená sedačka môže byť pekná iba pri dlhodobej jemnej starostlivosti. 

Po každom namočení, alebo minimálne aspoň raz do mesiaca je potrebné pristúpiť k ošetreniu, teda impregnácií. Podrobné informácie ako postupovať v tomto procese nájdete na firemných stránkach Topservis. Ak nevlastníte kvalitné impregnovacie čistiace prostriedky, vždy preferujte  impregnátory priamo od výrobcu. Po väčšinou presne vedia čo na aký povrch použiť a zároveň majú skontrolovanú expiračnú dobu. Koža je materiál, ktorý je odolný, preto nás sprevádza po celé veky, ale aby bola koža krásna, musíme ju udržiavať vláčnu a ošetrenú. Na trhu nájdete veľké množstvo impregnačných olejov a krémov. Pre výber toho správneho si pozrite stránky upratovacej firmy Topservis. 


Ako udržať koženú sedačku dlho mladú

1396967

Pár typov na záver: Ak sa objavia na koži čiary od pera, neprepadajte hneď panike, vo veľa prípadoch pomôžu tie najjednoduchšie rady ešte od našich babičiek. Zoberte buď jemný roztok octovej vody, ktorý sa v malej vrstve nanáša na inkriminované miesto a bez mechanického drhnutia chvíľu necháva pôsobiť. V druhom prípade sa dá vyskúšať aj koncentrovaný alkohol, ktorým sa postupuje veľmi obdobným spôsobom ako pri octovej vode.  Pri týchto postupoch z našej kuchyne treba ale postupovať veľmi opatrne a v prípade nevhodnej reakcie treba proces okamžite zastaviť. Preto sa na príbalových letákoch čistiacich prípravkov renomovaných spoločností uvádza veta: ,, Najskôr skúšajte na málo viditeľnom mieste .ʺ A až si budete istý, že tento postup je to pravé orechové, môžete postupovať bez obáv ďalej. Netreba ani zabúdať, že hĺbkové čistenie koženej sedačky je len pol čistiaceho procesu. Druhých 50% je impregnácia alebo ošetrenie materiálu.  Na tento úkon v žiadnom prípade nezabúdajte a ak by Vám nevyšiel čas na impregnáciu, do čistenia sa ani nepúšťajte. Problém je v tom, že pri čistení sa vlastne odstránia všetky zvlhčujúce a ochranné látky, ktoré bránia poškodeniu koženého povrchu a tie treba doplniť. Na túto činnosť vyhľadávajte špeciálne ošetrujúce olejčeky či krémy. V prípade záujmu o profesionálne impregnátory kontaktujte čistiacu firmu Topservis. Veľa našich spokojných zákazníkov si tiež pochvaľuje používanie ľanového oleja. Ide o prírodný produkt, ktorý je jemný k našej pokožke, ako aj k sedačke, na ktorej trávime veľa času a na viac príjemne rozvoniava.

Koženková súprava

Postup pri čistení je veľmi obdobný ako pri kožených sedačkách. Najskôr treba zotrieť najväčšie znečistenie. Dôležité je požitie eko saponátov, či klasických jemných mydiel a dôkladné vytretie do sucha vhodnou handričkou. Aj v tomto prípade vhodnou impregnáciou zabezpečíme krajší výzor a dlhšiu životnosť sedačky. Čistenie sa odporúča robiť v rámci väčších upratovacích prác, aby sa následne čistá sedačka zbytočne nezanášala sadajúcim prachom.

Ak preferujete jemné odtiene, treba prispôsobovať aj starostlivosť. Jedno z najväčších nebezpečenstiev sú vlhké rifle či nohavice, ktoré sú výraznej farby. Tieto farby sa v tej najmenej očakávanej chvíli prenesú na jemný povrch, keď sa trochu spotíte, alebo si nevšimnete, že máte navlhčené oblečenie. 
 
Pár typov na záver: Na koženkové súpravy sa pri domácich čisteniach javia ako ideálna pomôcka detské vreckovky. Ide o veľmi šetrný materiál, ktorý koniec koncov používame na pokožky našich ratolestí. Tieto vreckovky bývajú už pred napustené regeneračným olejčekom, ktorým vlastne hneď robíte aj impregnáciu. Niektorý naši zákazníci si tiež chvália využívanie obyčajného mydla s vyšším pH a mierne teplej vody s vylúhovanými bylinkami. 

Ak však všetko spravíme správne, kožená sedačka je nábytok, ktorý nám bude robiť dlho radosť. Po dlhom stresujúcom dni si na nej dôkladne oddýchneme. Takýto pôžitok ako aj vyplavovanie ťažkých kovov a chemických látok môžeme nazvať detoxikáciou. Riadená a kontrolovaná detoxikácia je spôsob ako zbaviť telo civilizačných ochorení a najrôznejších zdravotných problémov. Ak sa chcete o tejto sofistikovanej metóde dozvedieť viac, navštívte stránky celostnej medicíny. Ide o metódu s neuveriteľnými výsledkami. Bolesti brucha, alergie, dýchacie problémy, ekzémy, psoriáza, a mnoho iných zdravotných ťažkostí sa dá odstrániť. Ako hovorí staré čínske príslovie: ,, Zdravie nie je všetko, ale keď nie je všetko je ničím. 

Kategória: Bývanie
Zdieľať článok