Bez námahy? Centrálne!

Bez námahy? Centrálne!

23. 02. 2007
Zdieľať

Je to prístroj veľmi praktický – nenáročný na údržbu, nehlučný a výkonný. Ak sa rozhodnete mať ho doma, odpadne vám pravidelný a nekonečný boj s káblom, hadicami klasického vysávača, jeho neustále prenášanie a sťahovanie z miesta na miesto…


Bez námahy? Centrálne!

79566

Centrálny vysávač vznikol (ako veľa iných moderných vynálezov) z potreby zjednodušiť aj takú bežnú činnosť, akou je vysávanie. Prvé typy sa objavili v USA už pred päťdesiatimi rokmi. Vysávačová zásuvka v každej miestnosti a dlhá, ľahká hadica, ktorá odsaje všetok prach do vzdialeného sacieho agregátu, sa stali symbolom hygienicky čistého, rýchleho, účinného a pohodlného upratovania.

Ako to vlastne funguje?

Centrálny vysávač sa uvedie do prevádzky diaľkovo, t. j. zasunutím hadicovej koncovky do vysávačovej zásuvky kdekoľvek v dome alebo v byte. Zásuvka je tiež jediným viditeľným dôkazom, že je v objekte nainštalovaný centrálny vysávač. Keď vsunieme hadicu do zásuvky, spustí sa vysávací agregát a hadica začne vysávať. Prachové alebo akékoľvek iné nežiaduce častice potom putujú priamo cez potrubie do zásobníka agregátu.


Bez námahy? Centrálne!

79568

Nečistota sa potom ďalej spracúva – najmodernejšie a najúčinnejšie metódy pracujú s veľkoplošnými, pohyblivými filtrami, ktoré dokážu nebezpečné častice a alergény vyseparovať s takmer stopercentnou účinnosťou. Z agregátu do výfukového potrubia a mimo objektu odchádza už iba čistý vzduch.

Výhody centrálneho vysávania


Bez námahy? Centrálne!

79569

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste

Pri úvahách nad tým, prečo si zriadiť centrálny vysávač, zvyčajne víťazí zdravotné hľadisko. Samotný systém a použité technológie zaručujú, že o čistotu prostredia sa postará zariadenie, ktoré všetky nečistoty vysaje a okamžite odstráni mimo objektu, čo ocenia najmä ľudia trpiaci alergiami. Vďaka použitej forme filtrácie a separácie nečistôt ide o najúčinnejší spôsob upratovania. Ďalšou výhodou je pohodlie a flexibilita. Ak si máte pri upratovaní vybrať medzi zakopávaním o revúci vysávač, alebo sa medzi miestnosťami pohybovať iba s ľahkou a mierne syčiacou vysávačovou hadicou v ruke, výhoda je asi jednoznačne na strane centrálnych vysávačov.


Bez námahy? Centrálne!

79577

Nemenej dôležitým parametrom, ktorý zvýhodňuje centrálne vysávače, je hľadisko hospodárnosti. Už viac-menej štandardne používaný parameter – pomer cena/výkon – je pre niektoré značky centrálnych vysávačov rovnako dôležitý ako ostatné hodnoty a je ďalším dôvodom, prečo si vybrať centrálny vysávač ako najlepšiu formu upratovania.

Do bytu aj do domu


Bez námahy? Centrálne!

79572

Centrálny vysávač možno umiestniť prakticky kamkoľvek – do bytu aj do rodinného domu. Tie najvýkonnejšie typy sa používajú aj v kancelárskych budovách, hoteloch a priemyselných objektoch. Základom systému je rozvod potrubia, ktorým prúdia vysaté nečistoty do zberného koša alebo do vreca – to závisí od typu prístroja. Preto je najvýhodnejšie inštalovať potrubie v rámci ostatných stavebných úprav alebo pri rekonštrukcií. V niektorých prípadoch sa dá realizovať aj dodatočná montáž do hotových objektov, potrubie sa môže úspešne umiestniť napríklad do podhľadu, stúpačiek, sokla kuchynskej linky a pod. Zásuvku centrálneho vysávača môžeme umiestniť napr. aj na terasu, avšak musíte rátať s tým, že bude vystavená vrtochom počasia. Preto ju odborníci odporúčajú inštalovať do blízkosti dverí a na prípadné vonkajšie vysávanie (napr. auto a pod.) si zaobstarať dlhšiu hadicu.


Bez námahy? Centrálne!

79567

Nenáročný pomocník

Kvalitné centrálne vysávače veľmi dlhé obdobie prakticky nepotrebujú nijakú údržbu. Postačí jedenkrát za asi tri mesiace vysypať prachový zásobník agregátu. Cena tejto technológie sa vytvára zväčša vždy na mieru konkrétnemu klientovi. Odvíja sa od veľkosti objektu a jeho členenia. A tiež, samozrejme, od toho, či si zaobstaráte agregát nižšej, strednej alebo vyššej kategórie, či s ním plánujete vysávať vodu, popol z kozuba, či sa budú nečistoty zhromažďovať v prachovom zásobníku centrálneho vysávača a prefiltrovaný vzduch sa bude vyfukovať mimo objektu, alebo sa nečistoty budú splachovať priamo do kanalizácie atď.
 

Čo to bude stáť?

Centrálny vysávač vrátane inštalácie, príslušenstva a ostatných doplnkových služieb si môžeme zaobstarať v cenách od 30 000 Sk u predajcu centrálnych vysávačov Beam. Výrobca vám zvyčajne zadarmo vypracuje konkrétnu cenovú ponuku, ktorá zohľadní všetky vaše požiadavky.

Ak máte chuť na centrálny vysávač, pomôžte si cenovou kalkuláciou

Ceny agregátov začínajú v prípade malého bytu od 9 000 Sk. Agregát do rodinného domu s obytnou plochou 450 m2 vás bude stáť 20 000 Sk. Kompletná dodávka centrálneho vysávača je rozdelená na dve etapy:

1. etapa – montáž rozvodu pre priemerne veľký rodinný dom je v cene od 10 až 15 000 Sk bez DPH. Montáž sa realizuje počas hrubej stavby, zvyčajne súbežne s inštaláciou elektrických rozvodov. Práce treba začať ešte pred položením podlahového kúrenia a natiahnutím omietok. Rozvod centrálneho vysávača sa zasekáva len v miestach určených na zásuvky, prestupy konštrukciou, priechody a stúpačky.

2. etapa – montáž centrálneho vysávača, osadenie zásuviek a kuchynskej klapky, odskúšanie a odovzdanie kompletného príslušenstva je v cene od 25 až 30 000 Sk bez DPH. Začne sa po dokončení stavby a vymaľovaní interiéru.

(Pripravené v spolupráci s Miroslavom Elmanom, zástupcom SMART Electrolux group v SR)

Kategória: Bývanie Domáce spotrebiče
Tagy: domáci pomocníci dompom vysávač
Zdieľať článok

Diskusia