Čisté telo, čisté svedomie

19. 11. 2009
Zdieľať

Zdá sa, že životné prostredie nie je Európanom ľahostajné, a popri aktivitách, ktorých cieľom je znížiť spotrebu energie, a tým aj emisie CO2, sa objavujú aj hlasy vyzývajúce na šetrenie vodou – rozhodne nie paradoxne, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať; zreteľne zazneli aj na najväčšej európskej výstave sanitárnej techniky vo Frankfurte nad Mohanom.

Takmer dve desiatky nemeckých a nadnárodných spoločností produkujúcich sanitárnu techniku a zariadenie do kúpeľní sa tohto roku podpísali pod výzvu k „modrej zodpovednosti“ (Blue Responsibility). A tak ste sa na tohtoročnom veľtrhu ISH, prechádzajúc popri vode zurčiacej z tisícok batérií, mohli dozvedieť aj to, ako sa ten-ktorý výrobca vyrovnal s otázkou jej úspory. My vám ponúkame pohľad na špičku tohto ľadovca.
 

Viete, že…
– viac než 1,2 miliardy ľudí na svete dnes nemá prístup k pitnej vode?
– menej než 1 % vody na svete je vhodné na priame použitie? Asi 97,5 % tvorí slaná voda a viac než 2 % sneh a ľad.
– ľudia vo vyspelých priemyselných krajinách spotrebujú niekoľkonásobne viac vody než v rozvojových zemiach, avšak aj medzi vyspelými sú obrovské rozdiely? Napríklad v USA sa denne minie približne 300 litrov na osobu a deň, v Nemecku je to asi 124 litrov (teda menej než polovica) a v Egypte len 22.
– prevzdušňovaním sa dá pri kúpeľňových batériách znížiť spotreba vody až o 60 % bez vplyvu na komfort pri používaní? Podobne znižujú spotrebu vody a energie aj elektronické batérie s obmedzovačom teploty. Aj vďaka vývoju úsporných sanitárnych výrobkov sa v Nemecku podarilo za 17 rokov znížiť spotrebu vody o viac než 15 % – zo 147 litrov na osobu a deň v roku 1990 na 124 litrov v roku 2007, a to bez zníženia komfortu!
Tieto a mnohé ďalšie alarmujúce fakty nútia Európu šetriť vodou.

Všetko je otázkou prístupu
Zodpovedný prístup k vode a kúpeľňa, ktorá je miestom oddychu a relaxácie, sa navzájom nevylučujú. To, či vašou prioritou bude úspora vody, nezávisí od toho, ako vyzerá vaša kúpeľňa – či je trendovým obytným priestorom, alebo skôr bežným štandardom; rovnako sa v nej môžu uplatniť úsporné výrobky na vysokej technickej úrovni.
{R1}

Priemyselné pirátatvo
Terčom priemyselného pirátstva sú najmä úspešné originály, plagiáty však väčšinou napodobňujú len vzhľad, nie techniku. Kúpou lacných napodobnenín tak vystavujete riziku životné prostredie (málokedy sú totiž naozaj úsporné a kvalitné) a často aj sami seba (reálne je napríklad nebezpečenstvo ohrozenia zdravia nekvalitnými ventilmi). Okrem toho sa predpokladá, že pre produktové pirátstvo príde každoročne o prácu až 300 000 Európanov. Ďalším negatívnym dôsledkom je aj zdražovanie výroby – peniaze, vložené výrobcami do vývoja a inovácií, totiž prestávajú byť efektívnou investíciou. Vývoj nových technológií šetrných k životnému prostrediu nie je zadarmo, má však zmysel – napríklad špeciálna povrchová úprava sanitárnej keramiky, ktorá znižuje nároky na čistenie, priaznivo ovplyvňuje spotrebu vody aj používanie agresívnych čistiacich prostriedkov. Spoľahnite sa preto radšej na solídnych výrobcov, ktorí garantujú kvalitu, berú ohľad na životné prostredie a majú férovú politiku voči pracovnej sile. Je to zodpovedné rozhodnutie.

Kategória: Bývanie Kúpeľňa, WC
Tagy: kúpeľňa sanita vodovodná batéria
Zdieľať článok

Diskusia