Zdroj: Geberit

Ako si vybrať vaňu? Okrem veľkosti a tvaru myslite i na materiál

11. 08. 2021
Zdieľať

Kvalitná vaňa je dnes neodmysliteľnou súčasťou modernej kúpeľne, ktorá nám slúži ako domáci priestor na wellness.

Veľkosť, tvar, materiál, možnosti inštalácie či cena sú faktory, ktoré by ste mali brať do úvahy pri kúpe novej vane. Akrylát je v súčasnosti najpoužívanejší materiál na výrobu vaní. Vane z liateho akrylátu si zachovávajú fyzikálne vlastnosti vo všetkých smeroch. Nepraskajú, nemajú pórovitý povrch, vďaka čomu sú nenáročné na údržbu, a neudržia sa na nich ani plesne a baktérie. Tieto vane sú navyše aj cenovo dostupné a pri poškodení ich viete opraviť pomocou špeciálneho tekutého akrylátu. Pri čistení sa vyhýbajte prostriedkom s abrazívnou zložkou.

Prečítajte si tiež
Na čo myslieť pri navrhovaní kúpeľne a WC?

Po minulé roky sa vane vyrábali najmä z liatiny. Aj dnes nájdete na trhu firmy, ktoré majú liatinové vane stále v ponuke. Aj tieto vane majú totiž svoje nesporné výhody. Patrí medzi ne najmä výborná tepelná izolácia, to znamená, že voda si po napustení uchováva svoju teplotu pomerne dlhý čas. Liatinové vane sú pevné a tvarovo stále, no sú zasa pomerne ťažké, čo môže byť komplikáciou pri prevoze a inštalácii. Ich cena je vyššia ako v prípade akrylátových.

Veľmi kvalitné vane môžu byť aj zo smaltovanej ocele. Ich cena aj kvalita závisia od hrúbky oceľového plechu a vrstvy smaltu na povrchu. Plusom je relatívne vysoká odolnosť proti mechanickému aj inému poškodeniu. V ponuke však nájdete aj luxusnejšie verzie smaltovaných vaní s hrúbkou okolo 3,5 mm. Neuškodia im ani chemikálie, kyseliny či farby na vlasy. Nevýhodou je zase slabšia tepelnoizolačná vlastnosť, takže voda v nich chladne rýchlejšie a vaňa sa môže pocitovo javiť ako studená.

Prečítajte si tiež
9 tipov, ako v kúpeľni kombinovať obklady a dlažby

Voľne stojace dizajnové vane sa často vyrábajú z liateho mramoru. Ten má okrem vysokej hmotnosti vlastnosti veľmi podobné akrylátu. Dvojité dno navyše zabezpečuje aj dobré izolačné vlastnosti, pripravte sa však na pomerne vysokú cenu, ktorá sa pohybuje od 1 000 € vyššie.

Vedci tvrdia, že obyčajný relax v horúcom kúpeli môže byť rovnako prospešný pre vaše telo ako 30 minút chôdze.

Voľne stojaca

Či už na zvieracích nožičkách v štýle vintage, alebo položená v centre kúpeľne s výhľadom na krajinu, takáto vaňa potrebuje priestor. Je totiž dominantným prvkom kúpeľne, preto by nemala stáť kdesi v rohu a „počítať“ centimetre, ktoré ju delia od steny či poličky. Áno, za voľne stojacu vaňu si priplatíte, ale z kúpeľa v nej budete mať naozaj iný, oveľa luxusnejší pocit.

Čierna volne stojaca vaňa a kvetiny

Zdroj: iStock

Čierna farba v kúpeľni je dlhodobým trendom. Okrem čiernych dlažieb a obkladov v kúpeľni bežne vidno aj čierne umývadlá, toalety, armatúry či samotné vane. V kombinácii s bielou nemôžu byť nikdy krokom vedľa.

So sprchou

V prípade, že sa vám do kúpeľne nevojde aj vaňa, aj sprcha, ale ani jednej sa nechcete zriecť, riešením môže byť vaňa so zástenou. Zástena sa dá obvykle nainštalovať na ľubovoľnú stranu a transparentné sklo s povrchovou úpravou zabezpečí jednoduchú údržbu. Zástena Geo má šírku 80 cm a výšku 150 cm, nájdete ju v ponuke kolo-geberit.sk

Vaňa so sprchovým kútom v tmavom prevedení

Zdroj: Geberit

Zapustená

Dnes už je bežnou súčasťou domácností, nielen kúpeľov či wellness centier. Vane zapustené do podlahy sú síce náročnejšie na inštaláciu aj priestor, ale pôsobia mimoriadne atraktívne a dokonale vyniknú napríklad s drevenou podlahou.

Prečítajte si tiež
Čiernobiela kúpeľňa je elegantná a nadčasová. Viete, ako tieto dve farby kombinovať?

Pohodlne sa do nich vchádza a vychádza, lenže ich údržba je možno trochu krkolomnejšia. Zapustená vaňa nie je vôbec lacná záležitosť a aj na jej inštaláciu si rovnako pripravte väčšiu sumu ako pri klasických vaňových riešeniach.

Moderná kúpeľňa so zapustenou vaňou

Zdroj: L.G. Lenero

Oblá

Vane s oblými hranami dokážu priestor kúpeľne opticky zmäkčiť a vyniknú najmä v prípade, ak sú umiestnené vo veľkorysom priestore. Oválna akrylátová vaňa Clarissa má vystužené hrany, rozmery 85 × 180 cm a nájdete ju v ponuke www.kolo-geberit.sk.

Oblá vaňa na drevenej podlahe

Zdroj: Geberit

DOBRÝ TIP

Šikovný nápad, ako v kúpeľni opticky vymedziť priestor na kúpeľ a upriamiť pozornosť na vaňu, je použiť pod ňou iný druh podlahovej krytiny ako na zvyšnej ploche.

Rohová/asymetrická

V menších kúpeľniach sú praktické asymetrické vane, ktoré sa v jednej časti zužujú a poskytujú priestor na pohodlný pohyb, napríklad pri umývadle, a zároveň sa v nich v pohode a bez obmedzení okúpete. V ponuke dokonca nájdete aj asymetrickú vaňu pre dvoch.

Asymetrická vaňa v kúpeľni

Zdroj: Ravak

Text: Katarína Barošová

Foto: Geberit, Ravak, L. G. Lenero, iStock

Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Kúpeľňa, WC
Tagy: doplnky do kúpeľne kúpanie praktická kúpeľňa rekonštrukcia kúpeľne sanita sanitárna keramika vane
Zdieľať článok

Diskusia