Zdroj: Geberit

Podľa čoho sa rozhodovať pri výbere toalety a bidetu

20. 08. 2021
Zdieľať

Toaleta je spolu s vaňou a umývadlom najdôležitejšou súčasťou kúpeľne. Naproti tomu bidet je doplnkom, ktorý nie je až taký nutný, ale za posledné roky sa teší väčšej obľube. Ich výber nie je veľmi zložitý, ale pomôžeme vám sa v nich lepšie zorientovať.

Toaleta spravidla spolu s bidetom a pisoárom tvoria ucelenú dizajnovú kolekciu, ktorú si stačí vybrať podľa štýlu kúpeľne a vašich preferencií. Toalety sa delia na závesné, stojacie alebo kombinované. Závesné WC je pripevnené voľne k stene, má skrytú nádržku a celý rad výhod – ľahko sa čistí, šetrí priestorom a má tichšiu prevádzku.

Stojacie WC je na rozdiel od závesného položené na zemi a pripevnené k stene. Nádržka a odpad sú rovnako skryté. Ľahšie sa montujú, ale komplikovanejšie čistia. Napokon štandardné kombinované toalety sú položené na zemi s viditeľnou nádržkou a aj keď zaberajú viac miesta, sú najlacnejšie.

Prečítajte si tiež
Tehly v kúpeľni sa netreba báť. Dizajnérka vysvetľuje, prečo je to tak

Závesné i stojacie toalety so skrytou nádržkou využívajú na splachovanie duálne ovládacie tlačidlá zabudované priamo v predstene. Bežne sa predávajú v 2 objemoch – 6/3 l alebo šetrné 4/2 l. Kombinované toalety využívajú rovnaké duálne splachovanie umiestnené v hornej časti nádržky. Súčasťou komfortnejších typov WC býva aj bezdotykové splachovanie, ktoré obyčajne funguje na princípe senzoru pohybu. Je hygienickejšie a premyslenejšie ako mechanické splachovanie.

Pri bidete si môžete zvoliť podobne ako pri toalete závesný alebo stojací variant. Závesný typ sa montuje na inštalačný systém určený na suché zamurovanie do sadrokartónových priečok. Jeho výhodou je zabudovanie do ľubovoľnej výšky i ľahké čistenie. Voľne stojací bidet voľte tam, kde neprichádza do úvahy montáž na stenu. Ak máte malú kúpeľňu a nemáte miesta nazvyš, nezúfajte! Existuje praktické riešenie – WC s funkciou bidetu, alebo mechanický bidet, ktorý sa jednoducho primontuje pod sedadlo akéhokoľvek WC. Jeho výhodou je nízka cena a rýchla a jednoduchá montáž.

Prečítajte si tiež
5 mýtov o zariaďovaní malých priestorov: Tomuto neverte!

Doprajte si komfort

Ak si chcete aj na toalete dopriať vyšší komfort zadovážte si WC sedadlo so spomaľovacím mechanizmom, tzv. sklápacou automatikou, vďaka ktorému sa sedadlo po použití toalety pomaly a ticho zavrie. Veľmi praktické sú aj sedadlá s odnímateľnými kĺbmi, keď sa celé sedadlo dá veľmi jednoducho odňať z misy a samostatne umyť. A ak už nechcete mať žiadnu starosť s čistením, zadovážte si toaletu bez splachovacieho kruhu, kde usadeniny nemajú šancu. Navyše dizajn tejto toalety je koncipovaný tak, aby bol prúd vody pri splachovaní optimálny a rovnomerný.

Kúpeľňa s veľkým zrkadlom a práčkou

Zdroj: Columnas de Baño

Sprchovacia toaleta

Sprchovacie WC alebo inak elektronický bidet sa na prvý pohľad ničím nelíši od klasickej toalety. Rameno sprchy sa nachádza v dobre ukrytej polohe. Stačí stlačiť tlačidlo na diaľkovom ovládači a rameno sa vysunie. Potom si nastavíte intenzitu sprchovania, polohu ramena sprchy, ako aj teplotu vody.

Prečítajte si tiež
Z odpadu poklad! Inšpirujte sa tipmi, ako si môžete z odpadového materiálu vyrobiť doma pekné predmety

Po sprchovaní sa rameno opláchne vodou a zasunie sa do skrytej polohy. Toaleta môže byť okrem sprchy vybavená aj automatickým vyhrievaním sedadla, sušičom či orientačným osvetlením. Viac informácií nájdete na geberit-aquaclean.sk.

Moderná kúpeľňa s výhľadom a more

Zdroj: Geberit

NÁŠ TIP

Šetrite vodou! Väčšina toaliet má rozdelené tlačidlo a umožňuje splachovať s menším alebo väčším množstvom vody. Vždy použite len toľko vody, koľko je potrebné.

Na odpade záleží

Ak vaša voľba padla na stojacie WC, je dôležité, aký máte typ odpadu. Preto si na to pri kúpe dajte pozor. Spodný odpad (SO) smeruje do podlahy, vodorovný odpad (VD) do zadnej steny a stretnúť sa môžete aj s variabilným odpadom, ktorý môžete použiť aj pri jednom, aj pri druhom type odpadu v stúpačke.

Čierna toaleta s malým umývadielkom

Zdroj: Geberit

Rovnako si dávajte pozor na to, aby bol vnútorný odpad oglazúrovaný, pretože neoglazúrovaná keramika je drsná ako šmirgeľ a tak sa na nej bude všetko ľahšie zachytávať. Vás potom čaká nemilý zápach v miestnosti, ktorého sa nijak nezbavíte. Len výmenou misy za kvalitnejšiu.

Pred toaletou by malo byť 75 – 90 cm voľného priestoru a vzdialenosť od záchodovej misy na ľavej a pravej strane musí byť najmenej 25 cm.

Na čo je dobrý

Bidet je zariadenie pôvodom z Francúzska, ktoré slúži na dokonalú očistu intímnych partií, ale nielen na to. Pokiaľ si zaobstaráte klasický keramický bidet so zátkou, budete ho môcť využívať na napúšťanie vody, prepieranie oblečenia, ktoré nemožno prať v práčke, umývanie nôh alebo napríklad čistenie labiek domácim zvieratám.

Oblý bidet a toaôeta v modernej kúpeľni

Zdroj: Laufen

Použitie bidetu rovnako výrazne obmedzí šírenie baktérií na toalete, resp. v celej kúpeľni. Spravidla sa umiestňuje vedľa toaletnej misy, od ktorej by mal byť vzdialený minimálne 25 cm.

Text: Miroslava Maceková

Foto: Geberit, Laufen, Columnas de Baño

Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Kúpeľňa, WC
Tagy: bidety rekonštrukcia kúpeľne sanita sanitárna keramika toalety zariaďovanie kúpeľne
Zdieľať článok

Diskusia