Ako v detských izbách podporiť tvorivosť, sústredenosť či pokoj? Siahnite po týchto farebných kombináciách
Detská izba je ideálnym miestom, kde môžete pri výbere a kombinácii farieb popustiť uzdu svojej fantázii. Vytvorením dynamickej farebnej schémy pripravíte úžasnú izbu pre spánok aj hranie. Nezáleží na tom, či máte chlapca alebo dievča, prípadne ste sa rozhodli ísť cestou neutrálnych tónov. Stále máte na výber mnoho pekných odtieňov.
Akú kombináciu farieb nakoniec zvolíte, závisí aj od veku dieťaťa. Najlepšie je zapojiť ich do procesu a nechať ich vyjadriť i vlastný názor na to, ako by ich izba mala vyzerať. Na trhu nájdete široké spektrum odtieňov, ktoré vám pomôžu dotvoriť prostredie rezonujúce s vkusom dieťaťa i jeho rozvíjajúcou sa osobnosťou.
Stimulujúce verzus upokojujúce farby
Farby môžu mať významný vplyv na to, ako sa cítime, a platí to pri dospelých aj pri deťoch. Dokážu ovplyvniť náladu, správanie či schopnosť sústrediť sa. Stačí si predstaviť na jednej strane žiarivé a na druhej pastelové farby. Kým jasné tóny pôsobia stimulujúco, jemnejšie odtiene majú skôr upokojujúci účinok.
Medzi farby, ktoré navodia pocit upokojenia, môžeme zaradiť napríklad modrú, zelenú či fialovú, napríklad v odtieni levanduľovej. Obzvlášť ak zvolíte ich jemnejšie odtiene, ktoré pomáhajú navodiť pocit relaxácie a pomôžu deťom lepšie zaspať.
K stimulujúcim farbám patrí napríklad žltá, oranžová a červená, o ktorých sa všeobecne tvrdí, že podporujú pocity šťastia a energie. Ovplyvňujú pozornosť batoliat a detí a povzbudzujú ich k skúmaniu svojho okolia či interakcii s predmetmi, Vo veľkej miere však môžu mať tieto farby príliš stimulujúci účinok, preto je vhodné ich detských izbách používať striedmo.
Ako neprestimulovať deti farbami
- obmedzte počet použitých odtieňov, lebo príliš veľa farieb v detskej izbe rozptyľuje
- voľte upokojujúce tóny
- vyvážte silu farieb prírodnými materiálmi, ako je drevo či bavlna a vyvarujte sa syntetickým veciam
- všímajte si reakciu dieťaťa – ak je v detskej izbe príliš stimulované, upravte farby či dekorácie tak, aby ste vytvorili pokojnejšie prostredie
Farebné kombinácie do detskej izby
Blankytná modrá a biela
Ak vaše dieťa túži po modrej detskej izbe, siahnuť môžete nielen po pastelových tónoch, ale aj sýtejších odtieňoch. Blankytná modrá izbu oživí, no keďže je dosť sýta, je vhodné ju vyvážiť bielou, prípadne inými svetlými neutrálnymi odtieňmi. Kombinácia blankytnej a bielej pôsobí veľmi príjemne a z detskej izby robí zábavný a trendový priestor. Neutrálny odtieň navyše zmierňuje stimulujúci účinok žiarivej modrej, čiže v priestore zavládne harmónia.
Fialová a oranžová
Fialová farba bola v minulosti spájaná s dôstojnosťou a vznešenosťou. Môže tiež podporovať citlivosť a premýšľavosť a má aj potenciál upokojovať nervový systém a spomaliť rýchle tempo vašej ratolesti.
Naopak, oranžová farba súvisí s optimizmom, veselosťou, kreativitou a u detí môže podporovať pozitívne socializačné a komunikačné zručnosti. Tiež evokuje pocit útulnosti, preto sa často používa v interiérovom dizajne. A keďže sa fialová aj oranžová nachádzajú na opačnej strane farebného spektra, ich spojenie vytvára skvelý farebný efekt. Do detskej izby túto kombináciu môžete zakomponovať v podobe fialovej steny a oranžových akcentov v podobe nábytku či iných doplnkov.
Ružová a hnedá
Ružová sa nám asociuje s nežnosťou, láskavosťou, starostlivosťou a pozitívnymi emóciami. Dokáže znížiť stres a pôsobí upokojujúco. Pri jej použití v izbách to však netreba preháňať. Veľa ružovej však môže príliš stimulujúco, dokonca navodiť až úzkosť, preto je vhodnejšie použiť ju len v obmedzenej miere.
Jej žiarivé odtiene bude lepšie zjemniť neutrálnou hnedou, teda farbou, ktorá sa spája so stabilitou a navodzuje pocity uzemnenia a bezpečia. Môže sa nám spájať s pracovitosťou a vytrvalosťou. Je klasická aj elegantná a v kombinácii s ružovou vynikne vo forme stien, podláh z tvrdého dreva či dreveného nábytku. Voľte však hlavne jej svetlé odtiene, tmavohnedou by ste mohli vyvolať negatívne emócie. Jemná ružová sa zas prejaví ako skvelý akcent pri dekoráciách.
Zelená a biela
Zelenú radíme k upokojujúcim farbám, ktoré sa nám spájajú s prírodou. Aj prázdnu miestnosť dokáže razom premeniť na očarujúci les či džungľu, v ktorej sa zníži stres a zlepší nálada. Je tiež možné, že v zelenej detskej izbe bude vaše dieťa menej hyperaktívne a dokončí si svoje úlohy skôr, pretože táto farba pomáha pri zlepšovaní pozornosti, sústredenosti i kreativity.
Dajte si však pozor na výber odtieňov. Čím bude tmavší, tým pochmúrnejšie bude izba pôsobiť. Napriek tomu nemusíte obmedziť túto farbu na minimum, ale vyťažte z nej všetky prednosti. Pokojne nechajte zelené steny, napríklad aj dva rozdielne tóny v rámci jednej izby. Biely odtieň pridajte vo forme akcentov. Ak máte malé bábätko, zvoľte jemnejšie tóny zelenej, ako je odtieň mäty či šalvie. Pôsobia upokojujúco a rýchlejšie im privodia spánok.
Hnedá a šedá
Neutrálnymi a zemitými tónmi nemôžete nič pokaziť. Jednota spomínaných farieb skvelo podporuje odpočinok. Zvoľte ju tiež v prípade, ak pripravujete detskú izbu pre súrodencov rozdielnych pohlaví. Sivá farba nemusí byť všednou a výborne vynikne aj v spojení s modrou. Ak túžite po farebných akcentoch, môžete ich dodať napríklad v pastelových odtieňoch. Avšak dávajte si pozor, aby nimi v izbe nevznikol dojem stimulujúcej atmosféry, ktorá môže rušiť pred spaním.
Ako pridať farebné akcenty do detskej izby?
- Veľkým trendom sú geometrické vzory, pričom nie je náročné ich vytvoriť. Stačí vám farba a rolka maskovacej pásky.
- Neviete sa rozhodnúť medzi dvoma obľúbenými farbami? Využite tzv. color blocking a rozdeľte stenu na polovicu. Tmavšou farbou namaľujte spodnú časť steny a svetlejší odtieň použite na vrch, aby bol strop či najvyšší.
- Namaľujte drevený nábytok – ide o jeden z rýchlych a cenovo dostupných spôsobov, ako pridať farbu do neutrálnej schémy.
Text: Natália Turcovská
Foto: Shutterstock