Zdroj: Studio Flusser, Julius Filip

Miesto, kde ruch civilizácie nemá miesto. Dvaja kamaráti si v lese vytvorili chatu, kde vládne len pokoj, ticho a dokonalý relax

08. 03. 2024
Zdieľať

Dvaja kamaráti – architekt a právnik – poznajú očistnú silu prírody z potuliek po Nórsku. Rovnaký pocit obohatenia a harmónie mimo rušivých vymožeností civilizácie chceli zažiť bližšie – na dosah od pôsobiska. Výsledkom je minimalistická chata Hytta, ktorú Adam Hofman navrhol už počas štúdia architektúry a spolu s Dominikom Illichmanom úspešne realizoval krátko po promóciách. Ako sami tvrdia, je ideálna na kreatívne pobyty a perfektná, keď sa potrebujú sústrediť.

„Často narážame na prekážky dnešnej doby – na nepretržité notifikácie, digitálny šum alebo neustálu potrebu kontrolovať telefón. Tieto rozptýlenia nám bránia naplno využiť svoj potenciál a dostať sa do hĺbky vecí, na ktorých nám záleží,“ hovoria autori projektu. A tak vznikla Hytta – moderná chata v prírode, kde sa dá nerušene tvoriť a premýšľať nad dôležitými vecami.

Spoločenská časť so sedačkou, jedálenským stolom a výhľadom na lesy.

Vďaka otvorenému krovu a veľkým oknám je interiér neveľkej chaty vzdušný a svetlý. Vo štvorcovom okne môžete relaxovať pri knihe či meditovať pri pohľade na borovicový les. Po rebríku sa dostanete do spacieho loftu – útulne. Zdroj: Studio Flusser, Julius Filip

Pre maximálne sústredenie

Ak sa potrebujete sústrediť, oceníte prostredie, ktoré má čo najmenej rušivých vplyvov. Práve preto je chata jednoduchá, v štýle škandinávskeho minimalizmu a dokonale ladí s okolitou prírodou. V interiéri nenájdete žiadny zbytočný prvok navyše, nič vás nebude rozptyľovať. Na druhej strane tu nechýba nič dôležité pre pohodlie moderného človeka. Cenným priestorom medzi interiérom a okolitou prírodou je priestranná terasa.

Prečítajte si tiež
Ideálne víkendové miesto pre rodinu s tínedžermi: Jednoduchá stavba narúša predstavy, ako má vyzerať chata v lese

Chatu od okolitej civilizácie delí borovicový les. Na tomto mieste neďaleko mesta, ale predsa v lone prírody kedysi stála poľovnícka chata. Hytta jej pôdorys i tvarové poňatie z veľkej časti rešpektuje.

Pohľad na drevenú terasu pri chate Hytta s vonkajším sedením.

Veľká terasa zo smrekovcového dreva je ideálnym miestom nielen na oddych, ale aj na cvičenie a tvorbu. Zdroj: Studio Flusser, Julius Filip

Prenocujú aj šiesti

Prízemie chatky patrí obytnému priestoru s kuchyňou s otvoreným krovom. Nechýba predsieň, kúpeľňa ani technická miestnosť. Zaujímavosťou je vonkajšia kúpeľňa, ktorá je prístupná zvonku. Z kuchyne vyrastá na ťahadlách zavesené oceľové schodisko do podkrovia. Hlavná spálňa s veľkým oknom je orientovaná na východ. Na spálňu nadväzuje jedna z dvoch útulní. Druhá je prístupná po rebríku z hlavného obytného priestoru. Celkovo sa v Hytte pohodlne vyspí až šesť osôb.

Prečítajte si tiež
Láska k prírode ich priviedla k útulnému bývaniu v korunách stromov. V nevšednej chatke našla dvojica svoje šťastie

Veľký dubový jedálenský stôl v hlavnej dennej miestnosti plní zároveň aj funkciu pracovného stola. Kvalitu pracovného prostredia zlepšuje aj internet a biodynamické osvetlenie, ktoré po zotmení neobsahuje modré žiarenie, a teda neruší spánok. Kúrenie primárne zabezpečujú liatinové kachle na drevo, na sekundárne temperovanie funguje podlahové kúrenie.

Čarovná atmosféra po zotmení. Zdroj: Studio Flusser, Julius Filip

Chata Hytta

Kto tu býva?: Chatu Hytta si autori projektu – architekt Adam Hofman a jeho kamarát Dominik Illichman – vytvorili primárne sami pre seba, aby mali kde snívať, načerpať sily, prečistiť si hlavu a tvoriť.

Stavba: Minimalistická chata na okraji borovicového lesa. Ideálna na nerušené premýšľanie a odpočinok od ruchov modernej civilizácie.

Autori: Ing. arch. Adam Hofman, Dominik Illichman
Lokalita: Lípa nad Dřevnicí, Zlínsky kraj, ČR
Zastavaná plocha: 75 m²
Úžitková plocha: 99 m²
Plocha pozemku: 10 000 m²
Projekt: 2021
Realizácia: 2022
hytta.cz

Text Sabína Zavarská
Zdroj: Linka.news
Foto: Studio Flusser, Julius Filip

Kategória: Návšteva
Tagy: chata minimalizmus relax škandinávsky štýl
Zdieľať článok
7 častých chýb pri zakladaní záhrady: Čomu sa vyhnúť, aby ste ušetrili čas aj peniaze?Urob si sám

7 častých chýb pri zakladaní záhrady: Čomu sa vyhnúť, aby ste ušetrili čas aj peniaze?

Na výsev zeleniny ešte nie je neskoro! Týchto 5 druhov môžete siať aj v júniUrob si sám

Na výsev zeleniny ešte nie je neskoro! Týchto 5 druhov môžete siať aj v júni

Mikroplasty v našom tele môžu spôsobiť srdcový infarkt, mŕtvicu aj predčasnú smrť, ukázala štúdiaASB.sk

Mikroplasty v našom tele môžu spôsobiť srdcový infarkt, mŕtvicu aj predčasnú smrť, ukázala štúdia

Hlina s vôňou kávy: Navštíviť túto kaviareň je zážitok!Dom z tehly

Hlina s vôňou kávy: Navštíviť túto kaviareň je zážitok!

Diskusia