Zdroj: Zsuzsa Darab

VIDEO: Domček, ktorý vyzerá ako retro lietadlo, postavili z vyše 1000 kúskov ako detské kráľovstvo. Prijal by ho však aj ktorýkoľvek dospelý

30. 03. 2023
Zdieľať

Domy na strome, prerobené dodávky, vlakové vozne či autobusy na bývanie – to všetko tu už bolo. Videli ste však domček v podobe lietadla? Práve takýto malý, ale zato poriadne výstredný architektonický a dizajnérsky kúsok vyčaroval budapeštiansky ateliér Hello Wood, aby splnil sen najmladšej klientky.

Lietadlový dom – chata v tvare pastelovo modrého lietadla zastrčená v kruhu stromov medzi kopcami župy Zala v Maďarsku je splnenou detskou fantáziou. Pôsobí, akoby práve teraz vyletela z kresleného filmu a pristál na lúke. Jeho mäkké krivky a okrúhle okná ukrývajú detské kráľovstvo, ktoré by prijal aj akýkoľvek dospelý.

dom v tvare modrého detského lietadla

Už na prvý pohľad je jasné, že maličká rezidencia spája funkčnosť a fantáziu do jedného celku. Zdroj: Zsuzsa Darab

Domček na hranie i prespávanie

Za hravou podobou chatky sa skrýva doposiaľ najmladší klient architektov – 12-ročná Lujzi. Snívala o domčeku na hranie, do ktorého by sa mohla utiahnuť, pozvať kamošov a prespať v ňom. Taký, ktorý by aj neskôr mohol slúžiť na ubytovanie. Malá cestovateľka na prvé stretnutia dorazila s prepracovanými nápadmi a plánmi na papieri. S podporou otca sa jej sen stal skutočnosťou. Dizajnéri, vychádzajúc z Lujziho nápadu, vytvorili plnohodnotný, funkčný malý domček, ktorý viac pripomína krásnu dizajnovú hračku ako stavbu.

interiér s okrúhlymi oknami a modrými stenami

Pre architektov je inšpiratívne navrhnúť stavbu, ktorá musí byť roztomilá. Výzvou bolo aj zakomponovanie tradičných architektonických prvkov ako sú hydroizolácia, parozábrana a tepelná izolácia do sochárskeho tvaru. Zdroj: Zsuzsa Darab

Kombinácia fantázie a funkčnosti

Už na prvý pohľad je jasné, že maličká rezidencia spája funkčnosť a fantáziu do jedného celku, samozrejme, tá funkčná stránka bola záležitosťou architektov a dizajnérov z Hello Wood. Lietadlový dom stojí na oceľových pilieroch, krídla tvoria terasy, „nos“ lietadla zakrýva kruhové okno. Do chatky vstúpite – ako inak – po krátkych letiskových schodoch pri predných dverách.

Prečítajte si tiež
V rekreačnej oblasti Tomky vyrástla novodobá chatka v tvare písmena A, aké poznáme z osemdesiatych rokov. Ako ju oživili a zmodernizovali oproti pôvodnej chate?

Zmestilo sa všetko – kuchyňa, kúpeľňa aj veľká posteľ

Drevený interiér dotvárajú oblé tvary a detaily, ktoré odkazujú na retro lietadlá. Nechýbajú tu ani malá kuchynka, kúpeľňa, vstavaný písací stôl a lavica. Pod okrúhlym oknom je veľká posteľ. Súčasťou zariadenia sú aj dve skutočné sedadlá z lietadla a ďalšie spomienky na cesty, ktoré dievčatko s otcom zbieralo.

malá kuchynská linka, kruhová okna na zástene

Nechýba tu ani malá kuchynka. Zdroj: Zsuzsa Darab

Konštrukcia z viac ako tisíc častí

„Toto nezvyčajné zadanie sme prijali veľmi radi. Pre architektov je inšpiratívne navrhnúť stavbu, ktorá musí byť roztomilá. Výzvou bolo aj zakomponovanie tradičných architektonických prvkov, ako sú hydroizolácia, parozábrana a tepelná izolácia, do sochárskeho tvaru,“ zdôrazňuje Tamás Fülöp, architekt projektu Jet House.

Keď si uvedomíme, že lietadlový domček je zložený z viac ako tisícky rôznych konštrukčných dielov, bola to poriadna fuška. Kvôli zachovaniu čistej siluety nemohli byť na vonkajšej strane umiestnené žiadne siete, žľaby ani kanalizácia. Chatka dostala „ochranný náter“ – inovatívnu hydroizolačnú vrstvu, ktorá zabezpečuje odolnosť malého domu.

Prečítajte si tiež
Čo všetko sa zmestí do mikrochatky na oddych v prírode? Aj kachle a gril…

 Lietadlový dom

architektonický ateliér: Hello Wood

kreatívny koncept: Lujzi Pados, Tamás Fülöp

dizajn: András Huszár, Dávid Ráday, Krisztián Tóth

hlavní dizajnéri: András Huszár, Péter Pozsár

architekt: Tamás Fülöp

lokalita: Maďarsko

realizácia: 2022

Text: Sabína Zavarská
Foto: Zsuzsa Darab
Video: Építechture

Kategória: Návšteva
Tagy: chatka mikrodomček
Zdieľať článok
Ušetrite za nákup nových muškátov a naučte sa ich prezimovať. Takto to funguje!Urob si sám

Ušetrite za nákup nových muškátov a naučte sa ich prezimovať. Takto to funguje!

Národný park Podunajsko nebude. Dostal prednosť megaprojekt prístavu?ASB.sk

Národný park Podunajsko nebude. Dostal prednosť megaprojekt prístavu?

Registrácia žiadostí v Zelenej domácnostiam je opäť otvorenáASB.sk

Registrácia žiadostí v Zelenej domácnostiam je opäť otvorená

Kedy pokosiť trávnik naposledy pred zimou? Podľa čoho sa riadiť a akú dĺžku trávnika ponechať?Urob si sám

Kedy pokosiť trávnik naposledy pred zimou? Podľa čoho sa riadiť a akú dĺžku trávnika ponechať?

Diskusia