Zdroj: Natalia Okulus

Pastelové farby, matný povrch aj rybia kosť! Pozrite sa, aké trendy nám prinášajú kuchyne v roku 2023

07. 02. 2023
Zdieľať

Ak plánujete kupovať novú alebo rekonštruovať staršiu kuchyňu a túžite aspoň v niečom držať krok s horúcimi trendmi, nemal by v nej chýbať čierny akcent, matný kov, rybia kosť, mramor a pastelové farby.

1. Kovové akcenty

Meď, zlato, mosadz a cín vytláčajú rokmi zaužívaný chróm. Hodia sa do rôznych typov interiérov a v kuchyni nájdu svoje estetické uplatnenie napríklad na úchytkách, batériách, kohútikoch či nožičkách. Alebo potom vo forme dekorácií, ako sú vázy, kvetináče alebo karafy. Nebojte sa kombinovať viaceré druhy kovov, napríklad meď a zlato, ustrážte si však ich správne dávkovanie.

Kovové akcenty

Zdroj: Cult Furniture

2. Kúsok Japonska

Z obývačiek sa obľúbený japandi štýl, ktorý kombinuje japonskú estetiku so severským komfortom, dostal aj do kuchýň. Tých minimalistických, samozrejme. Charakterizujú ho prírodné farby, jednoduchosť, funkčnosť a ekológia. Výrazné vzory a zbytočné doplnky sú tabu.

Typickými farbami japandi štýlu sú tie prírodné a zemité, teda odtiene béžovej, slonovinovej a hnedej. No pokojne aj sivá, zelená, horčicová či biela s čiernou. V takejto kuchyni by nemali chýbať ratanové stoličky, živé rastliny v hlinených kvetináčoch a tlmené osvetlenie.

Japandi štýl

Zdroj: istock.com

3. Pastelové tóny

Ak si trúfate, prečo nie? Púdrová ružová, pistáciová, mentolová, jemná žltá či marhuľová dodajú vašej novej kuchyni tú pravú chuť a vôňu. Samozrejme, nemusí byť „odetá“ v pasteloch od hlavy po päty. Pekne ukážu napríklad len vrchné či spodné skrinky v kombinácii s nadčasovou bielou alebo dreveným dekorom.

Pastely však do kuchyne môžete vniesť aj oveľa jednoduchšie vo forme textílií alebo doplnkov. Ak máte priestor na kuchynský ostrov, možno práve ten bude vhodným adeptom na spestrenie monotónnej kuchyne.

Pastelové farby

Zdroj: istock.com

4. Tapety

V kuchyni sa doposiaľ neobjavovali tak často ako v iných miestnostiach, tento trend však súvisí s úzkym prepojením kuchyne a obývačky. Aj kuchyňa má predsa právo vyzerať útulne, elegantne, inak…

Ak sa vám pozdáva táto možnosť, ako si skrášliť kuchynskú linku, poobzerajte sa po špeciálnych tapetách, ktoré sú odolné proti vode, mechanickému poškodeniu a ľahko umývateľné. Iba tak sa stanú vhodnou náhradou klasických obkladov a vy ich nebudete musieť po pár mesiacoch meniť za nové.

Tapety

Zdroj: istock.com

NÁŠ TIP

Všeobecne platí, že v minimalisticky zariadenej kuchyni si môžete dovoliť viac experimentovať s farbami a so vzormi na tapete. Naopak, do tradičnejších kuchýň radšej zvoľte tapety v jednom farebnom odtieni a s jednoduchým motívom.

5. Biele obklady a otvorené police

Akýmkoľvek obkladom v bielej farbe na kuchynskej zástene rozhodne nič nepokazíte a je jedno, akú veľkosť budú obkladačky mať a v akom vzore budú uložené. Stále sú trendom obdĺžnikové tvary pripomínajúce podzemie metra, prípadne biele štvorce, aké bývali voľakedy u mäsiara.

A k takto obloženej stene najlepšie pristanú otvorené police, ktoré sú v kuchyni trendom už niekoľký rok. Vyzývajú na poodhalenie súkromia i v kuchyni. Vystavte na nich to, čo bežne používate, a možno tým odhalíte aj kúsok svojej osobnosti.

Biele obklady a otvorené police

Zdroj: istock.com

6. Pán mramor

Je elegantný, odolný, praktický aj ekologický. Nevýhodou je azda len jeho vyššia cena. Ak sa vám mramor v interiéri pozdáva, zadovážte si napríklad mramorovú pracovnú dosku, ktorá sa stane hviezdou celej kuchyne. Na výber je niekoľko farieb, klasické biele a sivé neutrálne tóny striedajú aj iné odtiene od ružovej až po sýtu zelenú. Mramor sa dobre kombinuje s mosadzou alebo so svetlým drevom.

Mramor

Zdroj: istock.com

NÁŠ TIP

Mramor má pórovitú štruktúru a pracovné dosky alebo podlahy z neho pri poliatí rýchlo nasiaknu. Pri práci v kuchyni si preto dávajte pozor na vyliatie kávy, džúsu či červeného vína, ktoré sa z jeho povrchu odstraňujú dosť ťažko.

7. Rybia kosť a čierne akcenty

Či už na podlahe, alebo na kuchynskej zástene vo forme obkladu – vzor rybia kosť je absolútnym hitom. Vytvára dynamiku priestoru a optickú ilúziu, vďaka ktorej sa môže zdať dlhší a väčší.

Ak chcete držať krok s dobou, mali by ste do kuchyne zakomponovať aj čiernu farbu. Niekedy stačí len svietidlo, batéria, prípadne dizajnová chladnička, ktoré jej dodajú kontrast a šmrnc. Ak chcete byť absolútne „in“, čierna kuchynská zástena so vzorom rybej kosti je ozaj „trefa“ do čierneho!

Rybia kosť a čierne akcenty

Zdroj: SAPHO

Text: Katarína Barošová
Foto: istock.com, Cult Furniture, Natalia Okulus, SAPHO
Zdroj: časopis Môj dom

Kategória: Kuchyňa, jedáleň
Tagy: čierna interiérové trendy japandi štýl mramor pastelove farby tapety trendy v kuchyni
Zdieľať článok

Diskusia