Zdroj: Shutterstock

Takéto interiéry vám budú závidieť. 11 tipov, ako si námorníckou modrou vytvoriť štýlové bývanie

11. 11. 2023
Zdieľať

Je výrazná, ale dokáže i ustúpiť do pozadia. Vie byť dramatická a zároveň môže pôsobiť upokojujúco. Zoznámte sa s farbou, ktorá je na prvý pohľad plná kontrastov - námornícka modrá.

Námornícka modrá, teda sýty tmavý odtieň modrej, je dlhodobo obľúbenou voľbou interiérových dizajnérov. Niet sa čomu čudovať – je výrazná, no jej celkové vyznenie v interiéri môžete ovplyvniť podľa preferencií a štýlu zariadenia.

Na väčších plochách dodá miestnosti efekt nadčasovosti, dramatickosti a elegancie. Vo farebnejšom interiéri sa zas môže stať prvkom, ktorý celý priestor ukotví bez toho, aby pôsobil príliš ponuro a kontrastne (napríklad na rozdiel od čiernej). Naučte sa s touto farbou pracovať a vytvorte si vďaka nej skutočne štýlový interiér.

Ako začleniť námornícku modrú do interiéru?

V prvom rade si musíte ujasniť, akú atmosféru chcete v danej miestnosti vytvoriť. Námornícka modrá totiž dokáže evokovať rôzne pocity v závislosti od konkrétneho odtieňa a miery použitia. Ak sa nebojíte originality, vyskúšajte jeden z týchto tipov:

Prečítajte si tiež
Malý byt so zlou dispozíciou sa zmenil na nepoznanie. Dotvára ho farba, ktorá upokojuje

Steny

Námornícka modrá na stenách bude pôsobiť skutočne ohromujúco. Tmavším odtieňom docielite, že miestnosť bude vzbudzovať elegantný nadčasový dojem. O niečo svetlejší odtieň zase vytvorí perfektnú kulisu pre živšie a veselšie farby, obzvlášť na nich vyniknú zaujímavé obrazy. A nezabudnite ani na strop – „wau efekt“ zaručený!

Kuchynská linka

Ak si vyberáte novú kuchynskú linku, nebojte sa ísť do tejto farby. V prípade, že zvolíte horné aj dolné skrinky v tmavomodrej, kuchyňa bude pôsobiť veľmi moderne. Overenou možnosťou je aj kombinácia spodných skriniek v tejto farbe a bielych horných skriniek. Skutočne zaujímavý efekt dosiahnete, ak túto kombináciu doplníte pracovnou doskou z mramoru (alebo v dekore mramoru).

Kuchyňa s ostrovčekom v námorníckej modrej.

Kuchyňa v tmavomodrej bude pôsobiť moderne. V kombinácii s bielou bude pôsobiť sviežo a veselo, so zlatou a mramorom zas luxusne. Zdroj: Mike Garten

Kuchynský ostrov

Ak by ste námornícku modrú radi začlenili do kuchyne, ale v o niečo menšej miere, zvoľte si ostrov v tejto farbe. Najmä čisto bielej kuchyni dodá skutočný šmrnc.

Skrinka pod umývadlo

Existuje symbolickejšie miesto, kde uplatniť námornícku modrú, ako práve kúpeľňa? Opäť stačí, ak zvolíte tmavomodrú skrinku pod umývadlo a priestor nebude pôsobiť fádne. Doplniť ju môžete batériou a detailmi v čiernej alebo zlatej.

Prečítajte si tiež
Veľkosť, dizajn a spoľahlivá armatúra. Ako si vybrať umývadlo?

Pohovka

V obývačke sa pohovka v tejto farbe stane skutočným statementovým kúskom a navyše ju určite oceníte aj z praktickej stránky, keďže na tmavom povrchu bude menej vidno menšie nečistoty a fľaky.

Kedy sa jej radšej vyhnite?

Pri rozhodovaní o tom, v akej miere túto farbu použijete, berte do úvahy veľkosť miestnosti a množstvo dopadajúceho svetla. V malej a nepresvetlenej izbe by totiž akákoľvek tmavá farba mohla pôsobiť tiesnivým až depresívnym dojem.

Prestretý stôl s taniermi s námorníckou modrou.

Tmavomodrú môžete vniesť do interiéru aj doplnkami, napríklad aj na tanieroch, ktoré vytiahnete podľa potreby a nálady. Zdroj: Bellatavola

Do spálne, detskej i pracovne

Námornícka modrá (i ďalšie tmavé odtiene modrej) vyvolávajú pocity stability, dôvery a pokoja. I preto je skvelou voľbou do spálne a detskej izby, ktoré sú naším bezpečným prístavom po dlhom dni. V detskej túto farbu skombinujte s hravými motívmi (zvierat alebo geometrických tvarov) a veselšími farbami, aby nepôsobila ponuro a smutne.

Zároveň táto farba evokuje pocity serióznosti a autority, takže vytvorí dokonalú atmosféru do každej pracovne, a to nielen tej pánskej. Stačí ju skombinovať s lesklými kovmi, zjemniť ružovými doplnkami a živými kvetmi a vznikne pracovňa, v ktorej sa budete cítiť ako pravá šéfka.

Najjednoduchším spôsobom farebného ladenia je kombinovať farby ležiace oproti sebe (tzv. komplementárne farby) alebo rôzne odtiene jednej farby, teda zariaďovať tón v tóne.

Pracovňa so stenami v námorníckej modrej.

Tmavomodrá pôsobí upokojujúco aj autoritatívne. Preto sa hodí napríklad aj do pracovne. Zdroj: Heidi Elle Design

Ako ju zladiť?

Na prvý pohľad sa kombinovanie námorníckej modrej s inými farbami môže zdať náročné, v skutočnosti si však môžete pomôcť známym trikom – tzv. Oswaldovým kruhom s farbami. Aké sú niektoré overené kombinácie s námorníckou modrou?

Nadčasová klasika

Ak chcete vytvoriť atmosféru prirodzenej, nenútenej elegancie, siahnite po kombinácii námorníckej modrej, bielej a zlatých akcentov. Celkový dojem veľmi ovplyvní práve pomer modrej a bielej – samozrejme, čím viac bielej, tým bude interiér pôsobiť vzdušnejšie, námornícka modrá bude výraznou doplnkovou farbou. Zlatú môžete vniesť v podobe nožičiek nábytku alebo zaujímavej dekorácie.

Prečítajte si tiež
Po spustnutom bitúnku na Liptove už niet ani stopy. Dve ženy ho svojpomocne zmenili na príťažlivé miesto s atmosférou vidieka

Punc luxusu

Chcete byť ešte o štipku viac extra? Vymeňte biele povrchy za mramor. Vznikne vám neuveriteľne elegantný a luxusne pôsobiaci interiér. V tomto prípade treba všetko kombinovať s citom a neprehnať to najmä so zlatými akcentmi. Vneste ich napríklad v podobe úchytiek na skrinkách.

V boho štýle

Ak, naopak, túžite vo svojom domove vytvoriť  atmosféru uvoľnenosti a originality, skombinujte námornícku modrú (pokojne na stenách) so svetlými odtieňmi dreva a nezabudnite na veľké izbovky. Z ďalších farieb sa do takéhoto interiéru skvele hodia sýte odtiene farieb, ako je tehlovo oranžová, staroružová alebo horčicová.

Optimistická verzia

Námornícku modrú použite v menšom zastúpení na doplnkoch a pridajte k nej ďalšie, o niečo veselšie farby (bledomodrá, ružová, žltá, oranžová). Nezabudnite ani na rôzne vzory, samozrejmou voľbou sú prúžky, ale siahnuť môžete aj po originálnejších. Modrá v tomto prípade celý interiér krásne stlmí bez toho, aby dominovala.

Obývačka so stenou v námorníckej modrej.

Nebojte sa pridať tmavomordú aj na stenu, jednoznačne pritiahne všetky pohľady. Zdroj: Living4media

Trochu drámy

A nakoniec kombinácia pre všetkých, ktorí majú radi trochu extravagancie – skombinujte jedna k jednej sýty odtieň námorníckej modrej s burgundskou alebo bordovou farbou. Táto kombinácia vytvorí pocit intimity a sofistikovanosti, preto je vhodná najmä do spální.

Rôzne odtiene = rôzna atmosféra

Vždy tvrdíme, že nie je farba ako farba. Všimnite si, že na každom z obrázkov je použitá námornícka modrá, ale celkový dojem z nej je úplne odlišný. Pri výbere preto venujte veľkú pozornosť konkrétnemu odtieňu a jeho sýtosti.

Text: Lucia Blažiová
Foto: Shutterstock, Mike Garten, Heidi Elle Design, Bellatavola, Living4media, Asko
Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Farby, materiály
Tagy: farby do kúpeľne farby v interiéri farebné odtiene
Zdieľať článok
Rýchla klasika, ktorú do Vianoc s prehľadom stíhate: Linecké kolieska s mletými mandľamiUrob si sám

Rýchla klasika, ktorú do Vianoc s prehľadom stíhate: Linecké kolieska s mletými mandľami

Martin Čurda radí: V ktorých oblastiach Slovenska úspešne dopestujeme brusnice?Záhrada

Martin Čurda radí: V ktorých oblastiach Slovenska úspešne dopestujeme brusnice?

Čo vysadiť k ružiam? Martin Čurda má niekoľko dobrých tipovZáhrada

Čo vysadiť k ružiam? Martin Čurda má niekoľko dobrých tipov

Čarovné tehlové chaty: Novostavby s dušou starého vidiekaDom z tehly

Čarovné tehlové chaty: Novostavby s dušou starého vidieka

Diskusia