Zdroj: Möbelix

V detských izbách sa upúšťa od bielej farby, radí architektka. Aké sú aktuálne trendy?

23. 07. 2025 Zdieľať

V roku 2025 dominujú v detských izbách tri kľúčové prvky: zaoblené tvary pre bezpečnosť, zemité farby pre pokoj a multifunkčný nábytok, ktorý rastie spolu s deťmi. „Detské izby sú často malé, a tak je dôležité využiť každý centimeter zmysluplne,“ hovorí architektka Ivana Paľková z ateliéru KIVVI architects.

1. Zaoblené tvary a oblé hrany

Oblé tvary v interiéri prinášajú jemnosť, hravosť a hlavne bezpečnosť. Nábytok bez ostrých rohov znižuje riziko úrazov a vytvára vizuálne príjemnejší priestor. Podľa neurodizajnu podporuje pocit istoty, má to však jeden háčik.

„Oblé hrany sú finančne náročnejšie. Používajú sa skôr vo väčších alebo komerčných projektoch, pretože pri drobnej rekonštrukcii by zhltli veľkú časť rozpočtu,“ prezrádza architektka.

Detská izba s okrúhlym stolíkom, detskými stoličkami a hračkami.
Stolík pre deti Leni v bielej a prírodnej farbe s borovicovými nohami je perfektným doplnkom do detskej izby. Zdroj: Möbelix

 

2. Zemité a neutrálne farby

Prírodná paleta farieb zažíva veľký boom. Či už olivová, púdrová modrá, béžová alebo terakota, všetky navodzujú pocit pokoja a dokážu ladiť s rôznymi štýlmi. „Čoraz viac sa upúšťa od bielej farby. Do popredia sa dostáva sivohnedá taupe či jemná béžovo-sivá,“ dopĺňa Ivana Paľková.

Zemité farby v spojení s neutrálnymi tónmi sú nadčasové a podporujú u detí lepší spánok. Sú omnoho vhodnejšie ako krikľavé či výrazné sýte farby, ktoré môžu pôsobiť agresívne a pred spaním zbytočne stimulovať.

Detský stolík so stoličkami pri farebnom dekore dúhy.
Stolička s okrúhlymi a oblými tvarmi Leni je vyrobená z MDF a borovicového dreva. Zdroj: Möbelix

 

3. Prírodné materiály

Teplejšie tóny sa dajú dobre kombinovať s drevom. Aj preto sa prepojenie s prírodou čoraz viac objavuje v detských izbách. Drevo, juta, bavlna či ratan robia priestor útulnejším a zdravším. Ak si ich nemôžete dovoliť, stačí použiť tapety s botanickými motívmi alebo izbové rastliny, ktoré tiež pridajú do izby prírodný akcent. Ten pozitívne vplýva na detskú psychiku a rozvíja ich zvedavosť.

Dve dievčatká pred posteľou v tvare domčeka.
Domčeková posteľ pre najmenšich má rozmer 90×200 cm a deti ju považujú za svoje kráľovstvo. Zdroj: Möbelix

4. Variabilný nábytok

Multifunkčný nábytok je vhodný najmä do menších izieb a prispôsobuje sa meniacim sa potrebám. Modulárne zostavy, rastúce postele či sklápacie pulty umožňujú deťom rásť spolu s priestorom. „Navrhujeme izby tak, aby dospievali s dieťaťom. Pri správnom výbere nábytku a farieb v nich vie byť dieťa od troch rokov až do osemnástich bez potreby akejkoľvek zmeny,“ hovorí architektka. Takéto riešenia šetria nielen priestor, ale aj budúci rozpočet.

Študentská detská izba s posteľou, písacím stolom, televíziou a policami.
Pod vyvýšenou posteľou môžete vytvoriť skrytý úložný priestor a znížiť nároky na veľa skríň. Zdroj: Möbelix

 

5. Podpora samostatnosti

Pri zariaďovaní detskej izby sa nebojte inšpirovať princípmi Montessori a vybrať z nich to najlepšie. Nízke postele či otvorené poličky s košmi v dosahu detí im dávajú slobodu a zvyšujú sebavedomie. „Koše sú praktické – deti si do nich samy ukladajú hračky a neskôr napríklad školské pomôcky,“ vysvetľuje Ivana Paľková.

Policová skrinka s dekorom zvieratiek.
S týmto detským regálom Lanny s veselými zvieratkami prinesiete pohodu a dobrú náladu do každej detskej izby. Zdroj: Möbelix

6. Škandinávsky minimalizmus

Severský štýl by možno stačilo okomentovať stručne, že menej je viac, ale lepšie to vyznie na pár príkladoch. Dominujú mu čisté línie, vstavané skrine a funkčný nábytok s integrovanými úložnými riešeniami. Tento štýl podporuje poriadok a vizuálny pokoj, čo prospieva aj deťom. Praktické je najmä to, že všetko má svoje miesto – a ani hračky sa nepovaľujú po zemi.

Dve dievčatká hrajúce sa v dievčenskej detskej izbe.
Detský regál Lia prináša škandinávsku ľahkosť do detskej izby a svojím prívetivým tvarom domčeka vám navodí dobrú náladu. Zdroj: Möbelix

7. Osobitý štýl

Čoraz obľúbenejším trendom je personalizácia miestnosti. Keď ju dostatočne prispôsobíte dieťaťu, povzbudíte tým jeho tvorivosť. Môžete sa preto rozlúčiť s generickými katalógovými dekoráciami a vsaďte radšej na vlastnú výzdobu. Vystavte na stenách kresby a maľby vašich detí a vytvorte pre ne autentický priestor, v ktorom sa budú cítiť ako vo vlastnom vesmíre. Takáto personalizácia dodá priestoru jedinečný charakter a malému autorovi pocit hrdosti na vlastný kútik.

8. Vrstvené osvetlenie

Pri plánovaní detskej izby myslite aj na dostatočné osvetlenie. Okrem centrálneho svetla je vhodné zaradiť aj nočnú lampu a pracovné osvetlenie nad písacím stolom. Veľmi obľúbené sú aj svetelné reťaze alebo malé lampičky, ktoré vytvárajú jemné, útulné osvetlenie a zároveň slúžia ako nočné svetlo. Správne zvolené osvetlenie nielenže podporuje sústredenie pri učení, ale večer pomáha vytvoriť upokojujúcu atmosféru pred spaním.

„Keď izbu dostatočne prispôsobíte osobnosti dieťaťa, povzbudíte jeho tvorivosť.“

Ako využiť každý centimeter?

  • Vyvýšená posteľ so skrytým úložným priestorom – priestor pod posteľou využite na zásuvky, boxy alebo dokonca písací kút.
  • Namiesto skrine vstavané riešenie až po strop – maximalizujete úložný objem bez zaberania miesta navyše.
  • Rohový písací stôl alebo výsuvná doska – zaberie minimum miesta, ale poskytne dieťaťu plnohodnotný pracovný kútik.
  • Nástenné police namiesto regálov – otvorené police nezahlcujú priestor a deti sa ľahko naučia odkladať do nich veci.
  • Lavica s úložným priestorom – poslúži na sedenie, hranie aj odkladanie výbavy na zimu.
  • Úložný priestor v každom kúsku – taburet s odkladacím priestorom, háčiky na stene, úzke zásuvky vedľa postele, každý detail sa počíta.
  • Rozdelenie izby na zóny – spánok, učenie, hranie. Aj v malej izbe sa dajú tieto tri funkcie oddeliť.
  • Nábytok na mieru – najefektívnejší spôsob, ako využiť každý centimeter.
Rozťahovacia biela detská posteľ  s úložným priestorom.
Poschodová posteľ Sina v bielom dekore je ideálnym riešením do malých miestností, ktoré potrebujú veľa úložného priestoru. Zdroj: Möbelix

Tip od architektky

„Úložne boxy a koše sú praktické – deti si do nich samy ukladajú hračky a neskôr napríklad školské pomôcky.“

Ivana Paľková

Článok vznikol v spolupráci s firmou Möbelix.

Kategória: Detská izba
Tagy: detský nábytok doplnky do detskej izby zariaďovanie detskej izby
Zdieľať článok
Majster roka 2025: Posteľ v tvare džípu pre malého dobrodruhaUrob si sám

Majster roka 2025: Posteľ v tvare džípu pre malého dobrodruha

Ako vyrobiť detskú stoličku zo zvyškového materiálu a s unikátnym sedadlom z orechového drevaUrob si sám

Ako vyrobiť detskú stoličku zo zvyškového materiálu a s unikátnym sedadlom z orechového dreva

Najlepšia fazuľová polievka: Vyhnite sa týmto chybám pri jej vareníGurmán

Najlepšia fazuľová polievka: Vyhnite sa týmto chybám pri jej varení

Nový stavebný zákon vstupuje do platnosti: Posilní sa aj kontrola kvality stavebných výrobkov?ASB.sk

Nový stavebný zákon vstupuje do platnosti: Posilní sa aj kontrola kvality stavebných výrobkov?