Doma u alergika
Upchatý nos, kýchanie, začervenané oči alebo aj bolesť hlavy, a to sedíte doma v pohodlnom kresle s predstavou domáceho relaxu. No nedarí sa. Niečo nie je v poriadku, reagujete alergicky, možno by ste sa mali zamyslieť nad zariadením a materiálmi v domácnosti. Domáci prach, pele, roztoče, plesne, chlpy a srsť domácich zvierat, vône a pachy či dym, to všetko môže byť príčinou alergických reakcií, preto ich treba z domáceho prostredia vylúčiť. Ako na domácnosť alergika?
{R1}
Čo to je alergia a kde sa berie?
Alergia je prehnaná reakcia imunitného systému na bežné látky (alergény), ktoré sa vyskytujú okolo nás. Alergický organizmus na ne reaguje viditeľne, nealergický ich toleruje.
Od kontaktu s alergénom až po vznik alergie je potrebný určitý čas, niekoľko hodín, dní až mesiacov od podania potraviny alebo fyzického kontaktu s alergénom. Pri kontakte dochádza v organizme alergika k tvorbe protilátok, ktoré pri naviazaní na alergén spúšťajú reakcie, napríklad opuch, sčervenanie pokožky, sťažené dýchanie, ekzém. Zmienky o alergiách sa objavili už na starých egyptských papyrusoch či v bájnych gréckych rukopisoch. A hoci samotný pojem alergia (z gréckeho „ally ergeia“ = zmenená schopnosť reagovať) sa v medicíne udomácnil až neskôr, isté je, že ľudstvo malo a má problém s chorobami, ktoré majú prívlastok alergické. Odhaduje sa, že len v Európe trpí nejakou alergiou každý piaty človek. Ich výskyt oproti minulosti výrazne stúpa aj u dojčiat a predškolákov. Najväčší nárast zazmanemala alergická nádcha, astma a potravinové alergie.
Ak zistíte, že vy alebo niekto z rodiny trpíte alergiou, je dôležité prispôsobiť si domáce prostredie. Pomôže:
• odstrániť ťažké chlpaté koberce, závesy, záclony, kožušiny a iné textílie zachytávajúce alergény,
• nepestovať izbové rastliny vyvolávajúce alergiu, najmä kvitnúce druhy,
• dodržiavať primeranú hygienu, čiže častejšie utierať prach vlhkou utierkou a vysávať vysávačom s kvalitným filtračným systémom, ktorý nevíri prach,
• vymeniť vankúše a prikrývky za antialergické, ktoré je možné prať na 60°C
• pravidelne vetrať,
• nefajčiť a používať čističky vzduchu, v zime aj zvlhčovač, celkovo kontrolovať vlhkosť v byte, pretože aj zvýšená vlhkosť napomáha rozmnožovanie plesní, čo takisto spôsobuje alergické problémy,
• nechovať domáce zvieratá, a keď, tak sa sústrediť na druhy, ktoré sú vyslovene vhodné pre alergikov; pozor – aj akvarijné rybičky môžu byť zdrojom alergie, v ich potrave sú aj roztoče, ktoré konzumujú, a málo čistené akvárium je zdrojom plesní,
• pre alergické dieťa nie sú vhodné plyšové hračky.
Kedy sa začína?
MUDr. Martin Brezina, CSc. z Pneumo-alergo centra Alergia sa môže objaviť v ktoromkoľvek veku a s príznakmi v rozličnom rozsahu. Zvyčajne sa prejaví už v predškolskom veku, medzi 4. až 5. rokom veku dieťaťa. Mnohokrát je zamaskovaná pod recidivujúcimi infekciami, ako je napríklad laryngitída či dlhotrvajúci kašeľ. U niektorých detí časom vyhasne, u časti pretrváva a u niektorých detí prechádza až do astmy. Typickým priebehom, označovaným ako „kariéra“ alergika je, že sa u dieťaťa už v období batoľaťa objaví ekzém či iné kožné prejavy alergie. Ekzém môže po liečbe (v niektorých prípadoch i spontánne) vymiznúť, ale vystrieda ho alergická (senná) nádcha. Tá rovnako môže po určitom čase vymiznúť alebo sa, naopak, pridruží astma. Nie je však pravidlom, že dieťa, ktoré má ekzém, sa automaticky prepracuje k sennej nádche či astme. Cielená liečba detského pacienta s ekzémom a sennou nádchou môže u časti pacientov znížiť pravdepodobnosť vzniku astmy, t. j. dá sa navodiť priaznivý zvrat v „kariére“ alergika.
Liečba
Je dlhodobá, až celoživotná. Pri nedodržiavaní určitých zásad sa stav chorého môže výrazne zhoršiť a pridružiť sa môžu ďalšie alergie. Zaujímavé je zistenie, že s nástupom puberty sa mnohé detské alergie miernia, až sa úplne strácajú.
Každý alergik potrebuje okrem liekov aj špeciálny ochranný režim. Základným pravidlom liečby je odstránenie alergénu z okolia pacienta – ak ide o potravinovú alergiu, vylúčenie potravinového alergénu z jedálnička, ak o alergiu na roztoče a prach, je nutné dbať na hygienu v domácnosti, často vetrať, vyhýbať sa dráždivým drogistickým výrobkom, otužovať sa, obmedziť kontakt so zvieratami, vyhýbať sa zafajčeným priestorom a podobne. Z medikamentóznej liečby sú najúčinnejšie hormonálne lieky kortikoidy a antihistaminiká (lieky blokujúce účinok histamínu, čiže látky, ktorá sa uvoľňuje v tele v dôsledku alergickej reakcie a podieľa sa na vzniku alergických príznakov).