Ako vybrať ohrievače a žiariče

24. 09. 2018 Zdieľať

Pomaly prichádza jeseň. Predĺžte si leto ešte o niekoľko týždňov a užite si posedenie na čerstvom vzduchu v prítomnosti príjemného sálavého zdroja tepla.

Čo je ohrievač a ako funguje?

Tepelný žiarič je ohrievač, ktorého zdrojom je plyn, elektrina alebo kombinácia oboch. Vonkajšie ohrievače vás zahrejú v studenom sychravom počasí na terase, interiérové ohrievače zase poskytnú príjemné teplo pri chladných večeroch vo vnútri vášho domova.


Ako vybrať ohrievače a žiariče

Ako vybrať ohrievače a žiariče
Hornbach

Plynové ohrievače a žiariče

Plynové ohrievače využívajú spravidla 10kg propán-butánovú fľašu, ktorá v žiadnom prípade nekazí estetický dojem, pretože je očiam skrytá priamo v konštrukcii žiariča. Súčasťou plynového ohrievača je tiež hadica na prívod plynu a regulátor tlaku, s ktorým môžete ovplyvniť výkon.

Hlavnou výhodou ohrievača s plynovým pohonom je nezávislosť na elektrickej energii. Jedná sa o praktické mobilné riešenie vykurovania určené do exteriéru, ktoré vyrába sálavé teplo do vzdialenosti niekoľkých metrov. Plynové ohrievače sú ako stvorené pre ohrievanie vzduchu na terasách, na balkónoch, v altánkoch, pod pergolami či v zimných záhradách. Plynové ohrievače sú vhodné do exteriéru alebo len do dobre odvetraných miestností. Ak potrebujete vykurovať dlhodobo, zvoľte radšej kombinovanú pec (na elektrinu a plyn), ktorá nevypúšťa do vzduchu oxid uhličitý. Ich nevýhodou je vyššia obstarávacia cena, oproti elektrickým ohrievačom majú nižšiu efektivitu infražiarenia a sú určené len do dobre vetraných priestorov.


Ako vybrať ohrievače a žiariče

Ako vybrať ohrievače a žiariče
Hornbach

Elektrické ohrievače a infražiariče

Chcete tepelný ohrievač vhodný aj do interiéru? Stavte na elektrické vykurovacie teleso. Elektrické ohrievače sú ideálnym riešením pre rýchle a pohodlné vykúrenie miestností, ktoré nevyužívame tak často. Využitie nachádza v rekreačných objektoch s nepravidelnou prevádzkou, ako sú chaty alebo chalupy.


Ako vybrať ohrievače a žiariče

Ako vybrať ohrievače a žiariče
Hornbach

Aké existujú druhy interiérových ohrievačov?

1. Teplovzdušné konvektory alias priamotopy využívajú tepelné prúdenie. V spodnej časti je nasávaný studený vzduch, ktorý sa ohreje vo vykurovacom telese a cez vrchnú mriežku sa vypúšťa späť do miestnosti. Priamotopy zaujmú nízkou obstarávacou cenou, sú skladné a majú malú hmotnosť. Aj keď disponujú veľmi rýchlym nábehom, tak trvá dlhšiu dobu, než sa vykúri celá miestnosť.

Elektrické konvektory bohužiaľ nie sú vhodné pre alergikov. Prúdiaci teplý vzduch víri alergény a vykurovacie teleso navyše prepaľuje drobné čiastočky prachu, čím dochádza k vysušovaniu vzduchu.

2. Olejové radiátory vyzerajú ako klasické radiátory ústredného kúrenia len s tým rozdielom, že sú pojazdné a zapájajú sa do elektriny. Vnútri oceľových rebier radiátora sa nachádza olej, ktorý sa v zapnutom stave zahreje pomocou vykurovacej špirály.

Tento druh vykurovacieho zariadenia ohrieva okolitý vzduch, pričom olej zostáva teplý ešte dlho po vypnutí. Čím vyšší počet rebier radiátor má, tým vyšší je jeho výkon pre vykúrenie miestnosti. Elektrické olejové radiátory sa však nehodia pre nepretržitú prevádzku, pretože majú veľkú spotrebu elektrickej energie.

3. Vykurovacie panely fungujú na úplne odlišnom princípe než spomínané konvektory a radiátory. Zmyslom sálavých vykurovacích panelov je, že sa najprv ohrejú okolité predmety a od nich až samotný vzduch. Pocitovo je tak možné dosiahnuť teplotnej pohody už pri nižšej teplote vzduchu oveľa skôr. So sálavým vykurovaním dokážete ušetriť nemalé náklady za energiu, obstarávacia cena je však o poznanie vyššia.

Panely z ocele alebo hliníka vyžarujú buď elektromagnetické, alebo infračervené žiarenie. Prvý druh vyzerá ako klasický radiátor, druhý variant má tvar dosky pripomínajúci infračervený žiarič, ktorý sa používal na ohrievanie vzduchu v panelákových kúpeľniach. Infračervené panely možno umiestniť na stenu či strop, takže sa hodí aj do menších priestorov. Navyše nevysuší, ani nerozvíri vzduch.

Nevýhodou elektrických ohrievačov je nutnosť pripojenia k elektrine a ich veľká spotreba a obmedzená životnosť hlavne u infražiaroviek.

Podľa čoho ohrievač vyberať?

Kľúčovým kritériom pre výber prenosného ohrievača je vždy veľkosť vykurovaného priestoru. Zistite si technické parametre ohrievača – zamerajte sa konkrétne na výkon, počet nastaviteľných stupňov ohrevu, prítomnosť termostatu, poistky proti prehriatiu a v neposlednom rade aj na rozmery. Pri elektrických ohrievačoch si postrážte dĺžku prívodného kábla, u ohrievačov s ventilátorom zase hlučnosť. Ak budete chcieť ohrievač často presúvať z miesta na miesto, bude pre vás prioritou jeho nízka hmotnosť.

Pri čítaní nových návodov, rád a tipov sa presúvať nemusíte. Pohodlne sa usaďte a čerpajte ďalšiu inšpiráciu na HORNBACH blogu.

Zdroj: PR článok spoločnosti HORNBACH

Kategória: Domáce spotrebiče
Tagy: elektrické ohrievače
Zdieľať článok