07. 10. 2005
Zdieľať

Je to tak, malé čierne opražené zrnká kávy opantali celý svet. Bez lahodného nápoja z nich si nedokážeme predstaviť ani začiatok dňa a ani jedinú voľnú chvíľu. Nielenže dobre chutí, príjemne vonia, ale pomáha aj prebudiť sily v našom organizme. Aby sme nápoj s takýmito vlastnosťami získali, musíme mať nielen kvalitné zrnká, ale aj kvalitný prístroj. Veď je už čas na dobrú kávu, nie?

{BRC}

Nie je káva ako káva

Niekedy si kávu vychutnáme viac, inokedy menej. Niekedy vonia úplne nezabudnuteľne a inokedy si radšej, ako sa povie, necháme zájsť chuť. Tajomstvo je okrem iného aj v jej príprave – od tureckej kávy až po jemnejšie úpravy ako espreso či cappuccino a pod. To, že na takzvaného turka v našich domácnostiach stačí iba vriaca voda z rýchlovarnej kanvice, zomletá káva a poriadne hrnčisko, vie už malé dieťa.


Horúca a čierna

31657

Hoci je to najľahšia príprava, je aj najškodlivejšia. Priamo po zaliatí má síce príjemnú vôňu, ale treba ju vypiť hneď, pretože káva sa pri dlhom kontakte s vodou pripáli. Zároveň sa uvoľňujú škodliviny, ktoré sú obsiahnuté v usadenine. Kým káva chladne alebo zámerne čakáte, kým vychladne, aj viac škodlivín sa uvoľní. Pripálenie váš jazyk zvyčajne tak ľahko nezistí, ale búšiace srdiečko a žalúdok áno. Vonkoncom si pocit ťažkého žalúdka nespájajte s účinkom kofeínu, ten začne pôsobiť až o dvadsať minút po vypití kávy. S prípravou kvalitnej kávy – filtrovanej, espresa alebo cappuccina a pod. – v porovnaní s naším „turkom“ to až také ľahké nebude. Bez pomoci kvalitných prístrojov to jednoducho nejde.


Horúca a čierna

31646

Ale najprv, aká je správna turecká káva? Pripravuje sa v špeciálnej nádobe, ktorá sa nazýva ibrik alebo aj džezva. V ibriku, ktorý je obklopený horúcim pieskom, sa voda s kávou trikrát privedie pod bod varu. Pripravený nápoj sa naleje do samostatnej nádoby a usadenina sa uchová v osobitnej miske. Pravá turecká káva má veľmi silnú chuť, je veľmi horká, čím sa všetky ostatné chute dostávajú do pozadia. Pri takejto príprave kávy však všetko najlepšie z nej zanikne.

Ako si správne pripraviť kávu a v čom?


Horúca a čierna

31633

Najlepšia a najchutnejšia káva je z čerstvo zomletých zrniek. Z nich sa pri dodržaní správneho postupu dá vyťažiť maximum účinných látok. Ako sme už uviedli, bez kvalitných prístrojov lahôdka to určite nebude. V súčasnosti sú na našom trhu dostupné jednoduché prekvapkávače na filtrovanú kávu. Horúca voda v nich kávou iba pretečie. Výsledok vône a chuti kávy v tomto prípade závisí od množstva vody a čerstvo zomletej zrnkovej kávy, ktoré dáme do časti filtra pri príprave. Pozitívom je, že získaný nápoj neobsahuje kávovú usadeninu. Filtrovaná káva je veľmi jemná a nepripáli sa, ale je málo hutná. Filtrovaním získame z kávy iba 16 až 18 percent účinných látok, ktoré obsahuje. Aj tu platí – čím je káva jemnejšie zomletá, tým viac látok z nej možno získať. Nesmie byť však príliš jemná, aby voda mohla pretiecť. Takto pripravenú kávu treba vypiť čo najskôr, ak kanvicou pod filtrom je sklenená nádoba, z ktorej sa káva priamo servíruje.


Horúca a čierna

31636

Niektoré z modelov sú vybavené aj takzvaným arómofiltrom, ktorý zabezpečuje stálosť vône, prípadne majú aj hermeticky uzatvorenú kanvicu s termoobalom. Ten pomáha udržať stálu teplotu kávy. Na podobnom princípe pracujú aj mokka kávovary. Celé zariadenie sa postaví na varič. Vriaca voda cez kávu prekvapká a môžeme ju rovno servírovať. Niekto vraví, že pije iba mokka kávu. Tak aká je naozaj mokka káva? Súčasťou jej správnej prípravy je aj správne zomletie a dávkovanie. V kávovaroch by sa káva do sitka nemala tlačiť. Príliš veľa suroviny spôsobí jej pripálenie. Malé množstvo suroviny sa zasa nedostatočne vylúhuje a káva bude akoby nedovarená. V porovnaní s filtrovanou kávou sa používa voda s vyššou teplotou, ktorá cez kávu pretečie malým tlakom približne 2 bary. Tak sa dosiahne dostatočné vylúhovanie a oveľa intenzívnejšia chuť.


Horúca a čierna

31648

Svoje miesto v domácnostiach majú aj nádoby s veľmi jemným sitkom. Dovnútra sa nasype káva a preleje vriacou vodou. Po vylúhovaní sa usadenina stlačí dolu a nápoj môžeme servírovať. Okrem týchto prístrojov sa stretávame aj so zložitejšími digitálnymi prístrojmi, so širokou ponukou súprav na espreso a cappuccino, s rôznymi kombináciami so samostatnými dvomi časťami na prekvapkávanú kávu a espreso a pod., dokonca aj so zabudovateľnými. Ako príklad môžeme uviesť „rodinné“ kávovary, kde v jednom prístroji uvaríme rozličné nápoje, naraz espreso (s rôznou silou), cappuccino, prekvapkávanú kávu, rozmanité čaje, kakao a pod. Nápoje nemusíme konzumovať hneď, pretože ak má prístroj dokonalé termokanvice (často nahrádzajú sklenené nádoby), udržia nápoj dlho horúci. Povrch takýchto nádrží na vodu v kávovare je zväčša z antikorového materiálu. Filtre na kávu sú pevné, pri iných prístrojoch sa využívajú výmenné papierové. Prístroje majú zabudované aj špeciálne filtre, ktoré zabraňujú usadzovaniu vodného kameňa.


Horúca a čierna

31634

Obsah kávovarov je zvyčajne 1 až 1,5 litra. Sú však aj menšie prístroje na výrobu jednej šálky kávy. Sú vybavené i pretlakovou trubicou, ktorá vyšľahá mlieko na cappuccino. Ak nemáme prístroj na espreso, výhodná je kombinácia dvoch termonádob vedľa seba. Naraz sa v nich dá uvariť napríklad aj osem porcií dvoch rôznych nápojov, väčšinou prekvapkávanej kávy a čaju. Po dokončení nápoja sa zohrievacie teleso vypne, kanvice sa uzatvoria a fungujú ako termosky. Ak uvaríme kávu ráno, vydrží horúca, s vyhovujúcou kvalitou a dobrou chuťou ešte poobede, pri niektorých prístrojoch aj dlhšie, pretože ich špeciálne termovybavenie uchová vysokú teplotu nápoja až do nasledujúceho dňa. Pri voľbe prístroja na kávu si treba všimnúť aj ovládanie spôsobu jej prípravy.


Horúca a čierna

31647

Nakoniec nesmieme zabudnúť ani na espreso. Čo potrebujeme na jeho správnu prípravu? Vodu zohriatu na 88 až 92 °C, tlak 9 atm na páku (pri domácich spotrebičoch si všimnime údaj o tlaku, ktorého optimálna hodnota je 15 barov), ani o stupeň viac či menej, a, samozrejme, adekvátne sitko v prístroji. Špičkové modely majú vo vybavení aj tri rozdielne sitká, od ktorých závisí hustota kávy. Lahodnosť nápoja môžu ovplyvniť rýchla príprava espresa, ale aj mnoho „drobností“. Musíme použiť kvalitnú kávu a dobrú vodu. Káva by nemala byť zomletá ani nahrubo, ani na jemný prášok, pretože hrubo zomletou kávou by voda pretiekla rýchlo a takisto rýchlo by sa stratila aj lahodná chuť a vyprchala aróma kávy. Ak je káva zomletá príliš najemno, je to s vodou úplne naopak. Voda by kávou pretiekla príliš pomaly, chuť a aróma by sa zdĺhavou cestou cez kávu opäť vytratili, spálili. Zvyčajne sa espreso pripravuje zo 7 g kávy. Keď si premeníme hrubosť kávy na čísla, musí byť práve taká, aby množstvom 25 až 30 ml kávy voda pretiekla za 25 až 30 sekúnd, pretože pri veľmi dlhom lúhovaní sa môže aj pripáliť alebo sa nedovarí.

Vráťme sa ešte k vode. Nemala by byť príliš tvrdá a nemala by obsahovať chlór. Najlepšia je balená neperlivá voda. Lahodné espreso sa vyznačuje aj krémovou penou, ktorá pomáha udržať typickú arómu a zabraňuje rýchlemu vychladnutiu. Jemnejšou verziou espresa je cappuccino. Vytvára sa spojením espresa a krémového napeneného mlieka v pomere jeden k dvom. Tak čo, necháte sa nahovoriť aj na iné spôsoby prípravy kávy a rozhodnete sa pre nový kávovar alebo zostanete pri svojom „turkovi“?

Viac informácií v galérii k článku.

Kategória: Domáce spotrebiče
Tagy: káva kávovar
Zdieľať článok

Diskusia