dievčatko vyberá prádlo z práčky
Zdroj: iStock

Znepokojuje vás zapáchajúca práčka? 3 jednoduché a rýchle tipy to vyriešia

10. 05. 2023
Zdieľať

Každá práčka má množstvo zákutí, v ktorých sa môžu usadzovať nečistoty, nahromadený prášok, vodný kameň alebo plesne. Z tých sa potom môže šíriť nepríjemný zápach. Čo robiť, aby k tomu nedošlo, prípadne ako sa zápachu zbaviť?

1. PRAVIDELNÉ ČISTENIE

Absolútnym základom je pravidelné čistenie. Práčku čistite každý mesiac jednoduchým spôsobom. Do zásobníka na prášok nasypte pol šálky sódy bikarbóny a do bubna nalejte liter octu. Práčku pustite na 90 °C bez bielizne.

ruky ženy čistia zásobník práčky

Zdroj: iStock

Ocotsóda v kombinácii s vysokou teplotou spoľahlivo zničia baktérie a odstránia vodný kameň. Navyše ocot zmäkčuje vodu.  Prípadne použite špeciálne čistiace prípravky z drogérie. Zápach sa môže šíriť aj zo zásobníka na prášok. Nádobku vyberte, prepláchnite horúcou vodou, prípadne nechajte odmočiť. Potom hubkou odstráňte všetky nečistoty.

Prečítajte si tiež
9 šikovných tipov od našich babičiek, ktoré oceníte nielen pri predvianočnom upratovaní

2. KONTROLA OBLEČENIA

Kto má malé deti, veľmi dobre vie, že sa občas pritrafí malá nehoda. Takto znečistenú spodnú bielizeň za žiadnych okolností nevkladajte do práčky. Ak by ste to urobili, riskujete, že si zanesiete celú práčku, ktorá bude po čase nepríjemne zapáchať. Znečistené oblečenie najskôr preperte v rukách a až potom v práčke. Na pranie používajte špeciálne antibakteriálne a dezinfekčné prostriedky. Tie sú vytvorené tak, aby eliminovali baktérie a vírusy. Ľahko ich rozpoznáte podľa informácií na obale.

Dobrá rada

Po každom pracom cykle nechávajte dvierka na práčke pootvorené. Ak máte v kúpeľni okno, tiež ho otvorte a práčku dobre vyvetrajte. Zamedzíte tak vzniku plesní a nepríjemného zápachu.

3. TESNENIE A ODTOK

Častou príčinou nepríjemného zápachu je zanesené gumové tesnenie, kde sa hromadí voda, nečistoty a plesne. Aby ste tomu zabránili a nedali baktériám šancu, tesnenie po každom pracom cykle pretrite vlhkou handričkou namočenou v slabom octovom roztoku.

čistenie tesnenia na bubne práčky

Zdroj: iStock

Ak vaša práčka zapácha ako pokazené vajcia, skontrolujte prívod vody a odtokovú hadicu. Zápach môže mať pôvod v prívode vody alebo zablokovanom odtokovom systéme – napríklad stratenou ponožkou.

Text: Mirka Maceková
Foto: iStock
Zdroj: časopis Môj dom

Kategória: Domáce spotrebiče
Tagy: čistenie práčky práčka zápach z odtoku zápach z práčky
Zdieľať článok
Zápach z práčky: Ako sa ho zbaviť a ktorým častiam práčky venovať pozornosť?Urob si sám

Zápach z práčky: Ako sa ho zbaviť a ktorým častiam práčky venovať pozornosť?

Sú vaše uteráky drsné, nesajú, a dokonca aj zapáchajú? Pravdepodobne nedodržiavate tieto pravidlá pri praní a sušeníUrob si sám

Sú vaše uteráky drsné, nesajú, a dokonca aj zapáchajú? Pravdepodobne nedodržiavate tieto pravidlá pri praní a sušení

Európsky parlament dal zelenú energetickej hospodárnosti budov. Povedie ku kvalitnejším budovám aj čistejšiemu ovzdušiuASB.sk

Európsky parlament dal zelenú energetickej hospodárnosti budov. Povedie ku kvalitnejším budovám aj čistejšiemu ovzdušiu

Najsilnejšia ekologická zbraň proti voškám? Výluh a zákvas zo žihľavy!Záhrada

Najsilnejšia ekologická zbraň proti voškám? Výluh a zákvas zo žihľavy!

Diskusia