Zdroj: Krups

Testovali sme najnovšie automatické kávovary: Ktorý zvíťazil a čím najviac zaujal?

08. 09. 2021
Zdieľať

Pre niekoho je šálka kávy nevyhnutným rituálom dňa. Pre iných zasa pôžitkárskym posedením, pri ktorom sa oddávajú relaxu. Automatické kávovary v posledných rokoch prenikli do našich domácností tak mocne, že pomaly ale isto vytláčajú jednoduchšie, pákové espresso stroje. Čím dokázali zaujať? Čerstvo namletou kávou a prípravou povzbudzujúcich mliečnych nápojov.

Rodinná kaviarnička

Je to príjemná pohoda, ku ktorej nepotrebujete zručnosti baristu. Pristúpite ku kávovaru, vyberiete si svoj obľúbený nápoj a po chvíli hrmotu, vrčania a lomozu sa pohár naplní nápojom presne podľa vášho gusta. Bez ohľadu na to, či ide o ristretto, cappuccino alebo latte. Ak je voda v nádržke, káva v zásobníku a hadička v škatuli s mliekom, nič vás nezaskočí.

Aby ste si však vychutnali skutočnú kaviarenskú atmosféru, musíte sa naučiť oddychovať a vychutnávať. V jedálni či na terase, s croissantom či dezertom na tanieriku, preč od všedného ruchu a povinností. Ak sa pre chvíle pohody nedokážete vymaniť z cválajúceho rytmu dňa, pôžitkársky sen sa zmení na rušnú rutinu. Bez radosti a príjemných pocitov.

Prečítajte si tiež
Najnovšie kuchynské roboty prešli redakčným testom. Ktorý zvíťazil?

Čo by ste mali vedieť

Filter

Nezáleží na tom, či používate vodu zo svojej studne alebo z vodovodu. Ak ju necháte prejsť filtrom, káva rozvinie všetky svoje odtienky chutí a vôní, aby zo seba vydala to najlepšie. Niektoré kávovary umožňujú vložiť filter priamo do zásobníka, pri iných sa vám vyplatí používať filtračnú kanvicu. Rozdiel je citeľný, vyskúšali sme si to.

Mimo poradia

Ak chcete ochutnať inú kávu, ako pijú ostatní členovia rodiny, nemusíte vyprázdniť mlynček kávovaru a prepláchnuť ho, aby ste doň nasypali nové zrnká. Mnohé modely sú vybavené okienkom, cez ktoré dokážete mimo poradia vsypať mletú kávu na jej okamžité spracovanie. Využijete to, ak radi navštevujete remeselné pražiarne.

Zo škatule

Je mimoriadne praktické, ak vás kávovar nenúti používať špeciálnu nádobu na mlieko. Zvyčajným riešením je silikónová hadička s rúrkou, ktorú zasuniete priamo do otvorenej škatule mlieka. Všetko umývanie sa tak zúži na prepláchnutie hadičky namiesto toho, aby ste museli čistiť po každom použití i nádobu kávovaru.

Pohon

Možno ste o tom netušili, ale s výnimkou mletia je celý kávovar poháňaný tlakom vody z čerpadla. Od mechanizmu dávkovania a stláčania kávy, cez napeňovanie mlieka až po vyklápanie použitej kávy do zbernej nádoby. Práve preto sa v zbernej miske hromadí voda i vtedy, ak všetky preplachovania zachytíte do použitej šálky.

Čistenie

Vyklepnúť kávu zo zbernej dózy a vyliať vodu z odpadovej tácky nestačí. Na mastnom kávovom povlaku rastú huby a na zvyškoch kávy sa objavujú plesne. Ak to s používaním kávovaru myslíte skutočne vážne, pripravte sa na to, že ho budete umývať aspoň raz týždenne. A okrem toho aj pred každým opustením domácnosti.

Dovnútra

Niektorí konštruktéri navrhli kávovary tak, aby ste sa pri umývaní dostali aj do ich útrob. Za dvierkami odhalia celý mechanizmus stláčania a extrakcie kávy, ktorý po vytiahnutí môžete dôkladne vyumývať a následne namazať potravinárskym mazivom. Nikdy nekupujte model z druhej ruky, ktorý túto možnosť neponúka.

Prečítajte si tiež
Testovali sme záhradné BBQ udiarne. Aké sú ich najväčšie výhody?

Do šálky či pohára

Niektorí výrobcovia určujú porcie kávy slovami malá, stredná a veľká. Iní vám komplikujú život s voľbou mililitrov. Kým pri ristrette, espresse, lungu či americane to ešte zvládnete, hlavu vám zamotá, ak musíte nastavovať samostatné množstvo na vodu a mlieko pri latte či pri cappuccine. Ak neviete, čo robíte, pokazíte pomery.

Radí Marcela Gigelová

redakčná špecialistka na testovanie spotrebičov

Zásobníky

Násypník na zrnkovú kávu a nádržka na vodu. Čím väčší objem majú, tým menej často ich budete musieť dopĺňať.

Mlynček

Nezáleží na tom, či má liatinové alebo keramické kamene. Hlavné je, aby bol tichý a umožnil plynule nastaviť hrúbku mletia.

Ovládací panel

Ak nechcete čítať návod, vyberte si kávovar s najprehľadnejším ovládaním. K príprave vás nasmerujú ikony tlačidiel a dotykové displeje.

Napeňovacia dýza

Najväčším lákadlom je mliečny automat, ktorý ku káve vyrobí horúce mlieko a penu priamo do pohára. Bez vašej asistencie.

Zberné nádoby

V odpade končí nielen káva, ale aj voda z preplachovania a pohonu kávovaru. Ich vyprázdňovaniu a čisteniu neuniknete.

Ako sme testovali

Pult so zástupom kávovarov a nekonečná chuť na dobrú kávičku. Ak sa pustíte do testovania a porovnávania, chvíľu trvá, kým sa zorientujete v odlišnostiach. Nie sú iba vo výzore strojov a ich ovládaní. Ale aj v kvalite pripravených nápojov.

Výsledky testovania

Víťaz testu Môj dom

Krups Intuition Preference+

Krups kávovar

Zdroj: Krups

15 automatických programov * kónický kovový mlynček * 3 l zásobník na vodu * 250 g zásobník na kávu * osobné profily * dva nápoje * dvojitý cyklus * časový automat * príkon 1 450 W * 14 cm výpust

Veľmi dobré espresso a najtrvácnejšia mliečna pena bez akéhokoľvek nastavovania – to je dvojica predností, ktoré robia z tohto modelu favorita pri výbere. Hoci máte plnú kontrolu nad hrúbkou mletia kávy, jej dávkovaním a teplotou vody, nemusíte zabiehať do detailov, aby ste stroj naladili na svoju nôtu. Páčia sa nám osobné profily, ktoré berú do úvahy časový rozvrh dňa, oceňujeme intuitívne ovládanie, pohodlné čistenie a bezproblémovú prevádzku. Ak si radi popri cappuccine či latte posedíte aj pri šálke chutného ristretta alebo espressa, určite budete spokojní. Len s mletou kávou mimo poradia príliš nepočítajte.

Hodnotenie: *****

Cena: 849 €

www.krups.com

Siemens EQ.500 Classic

Siemens kávovar

Zdroj: Siemens

5 automatických programov * kónický keramický mlynček * 1,7 l zásobník na vodu s filtrom * 270 g zásobník na kávu * dva nápoje * dvojitý cyklus * príkon 1 500 W * 15 cm výpust

Intuitívna voľba nápoja a minimum zložitých nastavení. Tento stroj je vyladený tak, aby vás nezaskočil žiadnou ponukou ani nastavením. Dostali sme z neho najlepšie espresso spomedzi testovaných modelov a vysokú, priemerne trvácnu penu pri mliečnych nápojoch. Páči sa nám jednoduchá úprava množstva a sily kávy, využili sme i dostupnosť vnútorného mechanizmu na dôkladné vyčistenie stroja. Ak vám nebude prekážať umiestnenie ovládacieho panela na vrchnej časti stroja a vyššia hlučnosť pri príprave kávových nápojov, určite budete s kvalitou kávičiek spokojní. Výrobca udáva záruku na 15 000 pracovných cyklov.

Hodnotenie: *****

Cena: 709 €

www.siemens-home.bsh-group.com

Philips 5400 Series Latte Go

Kávovar Philips

Zdroj: Philips

12 automatických programov * kónický keramický mlynček * 1,8 l zásobník na vodu * 275 g zásobník na kávu * osobné profily * dva nápoje * dvojitý cyklus * príkon 1 500 W * 14,5 cm výpust

Hoci vás na prvý pohľad upúta výnimočný dizajn tohto stroja, skutočným lákadlom je inovatívny systém napeňovania mlieka s mimoriadne jednoduchým umývaním. Nečistíte hadičku, ale iba drážku v gumovej kontaktnej ploche. S osobnými profilmi a množstvom nastavení máte stroj pod kontrolou. Môžete od neho očakávať veľmi dobré espresso a mimoriadne vysokú penu. Tá má však väčšie bublinky, ktoré jej uberajú na trvácnosti. Ak sme však siahli po rastlinnom mlieku pre kaviarne, pena z tohto stroja bola najdokonalejšia zo všetkých.

Hodnotenie: ****

Cena: 649 €

www.philips.sk

Philco PHEM1006

Philco kávovar

Zdroj: Philco

6 automatických programov * kónický kovový mlynček * 1,8 l zásobník na vodu * 250 g zásobník na kávu * ECO režim prevádzky * tichá prevádzka * príkon 1 400 W * 14 cm výpust

Ak neradi vyprázdňujete odpadové nádoby kávovaru, pri tomto modeli môžete počítať s ich najväčšou kapacitou. Pripravíte až 15 porcií, kým vás vyzve na vyprázdnenie. Po chvíli nastavovania parametrov sme sa prepracovali k veľmi dobrému espressu a mliečnej pene, ktorá ustojí aj servírovanie s odkladom. Ak upravíte veľkosti nápojov a nastavíte ich intenzitu chuti a arómy, stáva sa z tohto stroja kávovar na jediné kliknutie tlačidla. Tento model však nie je vybavený profilmi a rýchlou zmenou objemu. Pomalšia je aj jeho odozva pri práci s predvoľbami pri vylaďovaní receptúr. Oceňujeme však veľmi tichý chod.

Hodnotenie: ****

Cena: 779 €

www.philco.sk

LIDL Silvercrest SSMP 1770A

Kávovar LIDL Silvercrest

Zdroj: Lidl

pákové espresso * kónický mlynček s plynulým nastavením mletia * 2,3 l zásobník na vodu * 250 g zásobník na kávu * 15-barové čerpadlo * automatické i manuálne spúšťanie * príkon 1 770 W

Tento kávovar nie je automatom ako ostatné v teste. Za dostupnú cenu ho však ocenia tí, čo hľadajú kávové centrum v jedinom, kompaktnom zariadení. Zabudovaný mlynček dávkuje kávu priamo do portafiltra, aby ste následne v pákovom automate pripravili espresso. Na napeňovanie mlieka však potrebujete skúsenosti a zručnosti ako pri iných, pákových kávovaroch. Hoci nám dlhší čas trvalo, kým sme prispôsobili hrúbku mletia tlaku vody, espresso dosiahlo iba priemernú kvalitu. S napeňovaním mlieka sme však boli úplne spokojní – nepripálili sme ho a bublinky boli jemné.

Hodnotenie: ***

Cena: 269 €

www.lidl-shop.sk

Tchibo Esperto Latte

Kávovar Tchibo

Zdroj: Tchibo

3 automatické programy * manuálne napeňovanie * kónický kovový mlynček * 1,1 l zásobník na vodu * 160/300 g zásobník na kávu * 19-barové čerpadlo * príkon 1 470 W * 11, 5 cm výpust

Tento mimoriadne kompaktný kávovar vtesnáte aj do garsónky a vďaka meniteľnému objemu zásobníka na kávu ho zasuniete i pod nižšie uložené skrinky v kuchynskej linke. Predhrejete šálku horúcou vodou z dýzy, spustíte automatický program pre espresso, caffé crema alebo doppio a pekný deň je pred vami. Pre pôžitkárske chvíle využijete výborne spracovaný napeňovač mlieka. Páči sa nám prehľadné ovládanie dotykom, ako aj možnosť intuitívneho nastavenia objemu a intenzity arómy nápojov. Pripravili sme ladenia nastavení, dokonalé espresso s hustou a trvácnou penou, z rúk laikov sme ochutnávali výborné latte a cappuccino. Ak hľadáte svoj prvý espresso automat, je to on.

Hodnotenie: ****

Cena: 299 €

www.tchibo.sk

Text: Marcela Gigelová, zodpovedná redaktorka Miroslava Maceková

Foto: Krups a archív firiem

Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Domáce spotrebiče
Tagy: automatické kávovary káva kavovary kuchynské inšpirácie
Zdieľať článok

Diskusia