Keď chýba balkón alebo keď neustále prší

Keď chýba balkón alebo keď neustále prší

21. 09. 2005
Zdieľať

Ešte nie je v našich silách rozkázať slnku a dažďu, ani byt alebo balkón natiahnuť ako žuvačku a rozvešať bielizeň, ako chceme a kedy chceme. Zdá sa vám bláznivý nápad kúpiť si sušičku? Áno? Neviete, o čo prichádzate, pokiaľ ste si ju sami nevyskúšali. Na trhu ich ponuka nie je taká bohatá ako pri práčkach, to však neznamená, že ich kvalita je nízka, práve naopak.

Koľko priestoru zaberie?

Sušička bielizne nezaberie o nič viac priestoru ako štandardná práčka. Stačí jej vyčleniť priestor 60 × 60 cm. Umiestniť ju treba tak, aby bola zabezpečená jednoduchá manipulácia a obsluha. Môže byť voľne stojaca, v zostave s práčkou (vedľa seba, do veže, aj s výsuvnou pracovnou doskou). Kombinácia práčky so sušičkou je ideálna, okamžite rieši problém, čo s vypratou bielizňou.

Typy sušičiek a sušenie

Prv než sa rozhodnete pre kúpu sušičky, je dobré vedieť, s akými typmi okrem kombinovanej práčky so sušičkou sa môžete stretnúť. Sú dva, kondenzačná a ventilačná. Kombinovaná práčka so sušičkou je riešením tam, kde je veľmi málo miesta. Má menší bubon a kapacitu na sušenie mokrej bielizne, ale väčšiu spotrebu vody (približne 150 l na jeden prací cyklus).

Sušenie

Princíp sušenia v jednotlivých typoch sušičiek je veľmi jednoduchý. Najprv sa nasaje vzduch, zohreje sa a vzápätí odoberá vlhkosť z mokrej bielizne. Keď sa proces sušenia skončí, niektoré modely sušičiek nás upozornia zvukovým signálom. Vypratá a vysušená bielizeň má sklon skrčiť sa, kým je teplá. Špeciálna funkcia brániaca pokrčeniu zabezpečí počas 30 minút (v závislosti od typu sušičky) nielen ochladzovanie bielizne, ale aj otáčanie bubna. Správne nastavenie zvyškovej vlhkosti umožní bielizeň priamo po vybratí ukladať do skrine alebo ovplyvniť náročnosť žehlenia.

Kondenzačná alebo ventilačná sušička?

Parametrami, funkciami aj výkonom sú oba typy sušičiek (kondenzačná, ventilačná) totožné. Rozdiel je v odvádzaní horúceho vzduchu, ktorý odoberá vlhkosť bielizni. Vo ventilačnej sušičke sa vzduch odvádza mimo spotrebiča, preto musí byť pripojená na ventilačný systém. Ovládanie takýchto sušičiek je jednoduchšie, ale chýbajú im niektoré komfortné programy. V kondenzačnej sušičke sa horúci vzduch kondenzuje na vodu a zhromažďuje sa v nádobe pod sušičkou alebo v zabudovanom zásobníku. Vodu získanú kondenzáciou jednoducho vylejete alebo použijete napríklad v naparovacej žehličke. Kondenzát možno pomocou hadice odvádzať aj do odpadového potrubia (pri drahších spotrebičoch). Kondenzačná sušička je drahšia, ale komfort, obsluha a počet funkcií je zasa oveľa vyšší, než má ventilačná. Stále zostáva ešte jedna možnosť – kombinovaná práčka so sušičkou. Avšak keď si dohromady poskladáme všetky informácie vrátane spotreby vody, energie a dvojnásobnému času sušenia, ktoré si kombinovaná práčka so sušičkou vyžaduje na svoju prevádzku, uvedomíme si, že ide o kompromisné riešenie hlavne pre malé byty.

Vybavenosť sušičiek

Súčasné modely sušičiek sú vybavené inteligentnou elektronikou, prostredníctvom ktorej sušička môže myslieť za vás a riadiť všetky pracovné procesy. Je vybavená snímačmi, senzormi, ktoré automaticky zisťujú stupeň vlhkosti bielizne, sledujú zvyškovú vlhkosť počas sušenia a tieto informácie odovzdajú mikroprocesorom, ktoré zvolia optimálnu dĺžku sušenia, a keď bielizeň dosiahne správny stupeň vlhkosti, sušenie sa automaticky zastaví. Niektoré sušičky vás akustickým signálom upozornia na koniec programu. Pre používateľa to znamená okrem úspory energie aj ochranu bielizne pred nadmerným vysušením a vyšší komfort pri obsluhe spotrebiča. Taktiež môžete nastaviť požadovaný stupeň presušenia: či chcete bielizeň rovno uložiť do šatníkov, alebo žehliť. Popri elektronicky riadených modeloch sú na trhu k dispozícii aj jednoduchšie sušičky s mechanickým ovládaním, pri ktorých si musíte nastaviť približný čas a teplotu sušenia v závislosti od zvyškovej vlhkosti bielizne. Čas a teplota sušenia pre rozličné množstvá bielizne a druhy textílií sú zvyčajne uvedené na ovládacom paneli spotrebiča a v návode na používanie.

Čo sušička dokáže a aké sú jej funkcie

Okrem základných funkcií, ako je sušenie bavlny a syntetických materiálov s rôznou dĺžkou sušiaceho cyklu, majú prakticky všetky typy sušičiek špeciálne funkcie, napríklad prevzdušnenie (slúži na suché prevetranie odevu, ktorý ešte nie je nutné prať, chladným vzduchom počas 30 min.), funkcia odložený štart (nastavíme si čas, kedy sa má spotrebič spustiť), ochrana proti pokrčeniu (počas niekoľkých hodín, kým nevytiahneme bielizeň zo sušičky, pričom bubon sa z času na čas pootočí, aby sa obsah rovnomerne rozložil a nepokrčil), špeciálne napríklad pre košele a pod.

Spočiatku si sušička vyžiada viac našej pozornosti pri používaní, ale neskôr vám ušetrí čas. Existujú určité obmedzenia, s ktorými sa veľmi rýchlo zžijete – ide o triedenie bielizne ako pri práčke. Každý kus odevu má na štítku symbol, ktorý informuje o tom, či je odev vhodný na sušenie v bubnovej sušičke (kruh vpísaný vo štvorci s dvoma bodkami), alebo ho treba sušiť so zníženou intenzitou (kruh vpísaný vo štvorci s jednou bodkou), alebo nesušiť vôbec (kruh vpísaný vo štvorci, prečiarknutý krížikom). Množstvo bielizne by nemalo prekračovať kapacitu sušičky, dôležité je vhodné triedenie, napríklad podľa materiálu – zvlášť sušíme bavlnené alebo ľanové oblečenie, osobitne syntetické a ľahko udržiavateľné, krčivé a nekrčivé materiály, z ktorých každý si vyžaduje iné nastavenie zvyškovej vlhkosti na ľahšie žehlenie. Na sušenie nie sú vhodné silonové pančuchy, vlna, hodváb, vyšívané tkaniny. Do sušičky sa ukladá bielizeň vopred dôkladne odstredená (minimálne 800 ot./min.), čím sa dosiahne lepší efekt sušenia. Podľa zvoleného programu, množstva a kvality bielizne prebieha sušenie v dĺžke 20, 40 a 60 min. Pri programoch riadených mikroprocesormi sa čas v niektorých prípadoch predĺži až na 120 min. Bežné sušičky majú obsah 5 až 6 kg mokrej bielizne. V prípade syntetických materiálov je to 1 až 2,5 kg. Pri kombinovanej práčke so sušičkou je to maximálne 2,5 kg.

Viac v galérii k článku.

Kategória: Domáce spotrebiče
Tagy: práčka sus sušička prádla
Zdieľať článok

Diskusia